Pieni merenneito

Pieni merenneito

Hans Christian Andersen

Daleko na morzu woda jest tak błękitna jak płatki najpiękniejszych bławatków i tak przezroczysta jak najczystsze szkło, mutta se on hyvin syvä, niin syvä, ettei yksikään ankkuri pääse sen pohjaan; trzeba by ustawić wiele wież kościelnych jedne na drugich, aby sięgnęły od dna aż ponad wodę. Tam na dole mieszka lud morski. Ale nie myślcie, że jest tam tylko nagie, piaszczyste dno, nierosną tam najpiękniejsze drzewa i rośliny o łodygach i liściach tak giętkich, że poruszają się przy najlżejszym ruchu wody tak jak żywe stworzenia.

Kaikki kalat, pienet ja suuret, lentää oksien välissä kuin linnut ilmassa. W najgłębszym miejscu stoi zamek króla mórz mury ma z koralu, wysokie spiczaste okna z najczystszego bursztynu, a dach tworzą muszle, które otwierają się i zamykają, w miarę jak faluje woda; wygląda to prześlicznie, sillä jokaisessa kuoressa on säteileviä helmiä, yksi ja ainoa olisi aarre kuninkaan kruunussa. Merien kuningas, siellä alhaalla, był od wielu lat wdowcem, a jego stara matka zajmowała się gospodarstwem; była to mądra kobieta, ale dumna ze swego pochodzenia i dlatego nosiła w ogonie dwanaście ostryg, gdy inne wykwintne damy mogły nosić tylko sześć.

Mutta muuten hän oli kunnioitettava, sillä hän rakasti hyvin pieniä meriprinsessoja, heidän tyttärentytärtänsä. Niitä oli kuusi, wszystkie były ładne, mutta nuorin oli kaikista kaunein, cerę miała tak przezroczystą i delikatną jak płatek róży, siniset silmät kuin syvin meri, mutta kuten muilla, sillä ei ollut jalkoja, hänen ruumiinsa päättyi kalan häntään.

Przez cały długi dzień dzieci mogły się bawić na dole w zamku, gdzie żywe kwiaty wyrastały wszędzie ze ścian. Iso avattu, ruskeat ikkunat ja sitten kalat uivat niiden luo, kun pääskyset tulevat meille, kun avaamme ikkunat, ale ryby przypływały zupełnie blisko do małych księżniczek, he söivät käsistään ja antoivat itseään silittää.

Przed zamkiem był duży ogród z płomiennoczerwonymi i ciemnobłękitnymi drzewami, owoce błyszczały jak złoto, ja kukat kuin palava tuli ja liikuttivat varsia ja lehtiä.

Grunt tworzył najdelikatniejszy piasek, niebieski jak płomień siarki. Nad wszystkim zaś unosił się cudowny, sininen hehku, wydawać się mogło raczej, że jesteśmy wysoko w powietrzu i że mamy pod sobą i nad sobą tylko niebo, ja ei, että se on merenpohja. Kun ei ollut tuulta, saattoi nähdä auringon; wyglądało ono jak purpurowy kwiat, z którego kielicha lało się światło. Każda z małych księżniczek miała w ogrodzie swoją grządkę, na której mogła sadzić i kopać, jak jej się podobało; jedna nadała swojej kształt wieloryba, inna wolała, by jej grządka przypominała małą syrenę, ale najmłodsza zrobiła swoją grządkę zupełnie okrągłą jak słońce i zasadziła na niej tylko czerwone kwiaty, tak czerwone jak słońce. Była ona niezwykłym dzieckiem, hiljainen ja ajattelevainen; kun taas muut sisaret koristelivat sänkynsä oudoimmilla esineillä, które znajdowały w zatopionych okrętach, ona prócz czerwonych kwiatów, podobnych do słońca tam w górze, wybrała sobie tylko jeden posąg. Był to przepiękny chłopiec, wyrzeźbiony z białego marmuru, joka putosi meren pohjaan, kun laiva upposi. Merenneito istutti patsaan viereen punaisen itkevän pajun, joka kasvoi kauniiksi ja ripusti joustavat oksansa hiekkaan, sininen pohja, gdzie cień zdawał się fioletowy i kołysał się bezustannie, tak samo jak gałęzie; wyglądało to, jak gdyby wierzchołek i korzenie bawiły się w pocałunki. Nie było dla syrenki większej radości, jak słuchać o świecie ludzi mieszkających w górze; stara babka musiała wszystko opowiadać, co wiedziała o statkach i miastach, ludziach i zwierzętach, wydawało jej się to cudownie piękne, że tam na górze, maassa, kukat tuoksuvat; meren pohjassa ne eivät haistaneet – ja että metsät ovat vihreitä, ja se kala, joka virtasi täällä puiden läpi, tam tak głośno i pięknie śpiewają, aż rozkoszą jest słuchać; miały to być ptaszki, ale babka nazywała je rybami, Koska prinsessat eivät ymmärtäisi toisin, he eivät olleet koskaan nähneet lintua.

Kiedy skończycie piętnaście lat – isoäiti sanoi – pozwolę wam wynurzyć się z wody i będziecie mogły usiąść na skałach i patrzeć przy blasku księżyca na wielkie przepływające okręty, ja näet metsät ja kaupungin!

Następnego roku jedna z sióstr skończy piętnaście lat, ale inne?…

Każda z nich była o rok młodsza od poprzedniej, joten nuorimmalla oli vielä viisi vuotta jäljellä ennen häntä, kiedy będzie mogła wypłynąć na powierzchnię i zobaczyć świat. Ale jedna siostra obiecywała drugiej opowiedzieć o tym, co widziała pierwszego dnia i co uważała za najładniejsze, bo stara babka nie opowiedziała im jeszcze wszystkiego i pozostało jeszcze tyle rzeczy, o których chciały się dowiedzieć. Żadna nie była tak niecierpliwa jak najmłodsza, ta właśnie, która musiała najdłużej czekać i która była taka cicha i zamyślona. Czasami w nocy stawała przy otwartym oknie i patrzyła w górę poprzez ciemnobłękitne morze, gdzie ryby pluskały swymi płetwami i ogonami.

Widziała księżyc i gwiazdy, połyskiwały wprawdzie bardzo słabo, ale poprzez wodę wydawały się blade i o wiele większe, kuin luulemme; kun musta pilvi lipsahti heidän alta, syrena wiedziała, że to jest albo wieloryb, albo statek z wieloma ludźmi, przepływający nad zamkiem; z pewnością nie wiedzieli oni, że śliczna, mała syrena stała tam na dole i wyciągała białe ręce do okrętu.

Lopulta vanhin prinsessa täytti viisitoista ja pystyi nousemaan pintaan. Kun hän tuli takaisin, miała do opowiedzenia tysiące rzeczy, mutta hän teki, że najpiękniej jest leżeć na piaszczystym brzegu w blasku księżyca, kiedy morze jest spokojne, w pobliżu zatoki i wielkiego miasta, gdzie światła błyszczą jak tysiące gwiazd; kuunnella musiikkia, gwaru ludzi, turkotu pojazdów; patrzeć na liczne wieże i iglice, kuunnella, kuinka kirkonkellot soivat; vain koska hän ei voinut olla siellä, hän piti siitä eniten. Mutta, jakże przysłuchiwała się tym opowiadaniom najmłodsza siostra! Kiedy potem wieczorem stała przy otwartym oknie i patrzyła w ciemnobłękitną wodę, myślała o wielkim mieście, o ruchu i gwarze, i wtedy wydawało jej się, tähän asti voit kuulla kirkonkellojen äänen.

W rok potem druga siostra otrzymała pozwolenie wydostania się nad wodę i popłynięcia, dokąd będzie chciała. Se tuli vasta sitten ulos, kun aurinko laski, i tę chwilę uważała za najpiękniejszą. Całe niebo wyglądało jak złoto, hän kertoi, ja pilvet – ich piękności nie mogła dość opisać; płynęły nad nią czerwone i fioletowe, mutta se virtasi paljon nopeammin kuin he, jak długi biały welon, stado dzikich łabędzi wprost w słońce; i ona płynęła do słońca, mutta aurinko laski, a różany odblask zgasł na powierzchni morza i w obłokach. W rok później siostra wypłynęła w górę, ta była najodważniejsza i dlatego popłynęła aż do wielkiej rzeki, która wpadała do morza. Widziała śliczne, viinitarhojen peittämiä vihreitä kukkuloita, lukot, kartanoita upeiden metsien keskellä; hän kuuli, kuin linnut lauloivat, ja aurinko lämmitti niin paljon, että hänen piti sukeltaa veteen usein, jäähdyttämään tulehtuneita kasvoja. W małej zatoczce spotkała całą gromadę małych ludzkich dzieci; biegały zupełnie nago dookoła i pluskały się w wodzie, chciała się z nimi bawić, ale uciekły przerażone i wtedy przyszło małe, czarne zwierzątko, był to pies, ale ona nigdy jeszcze nie widziała psa, a szczekał tak strasznie, że przestraszyła się go i uciekła na otwarte morze. Mutta hän ei koskaan unohda upeita metsiä, vihreitä kukkuloita ja söpöjä lapsia, joka kellui vedessä, vaikka heillä ei ollut kalan häntää. Czwarta siostra nie była taka odważna, została na pełnym morzu i mówiła, että siellä oli kauneinta; näet monta kilometriä tilaa ympärilläsi, ja taivas ulottuu kuin suuri lasikello. Hän näki laivat, mutta kaukaa ne näyttivät lokkeilta; zabawne delfiny fikały koziołki, a wielkie wieloryby parskały wodą z dziurek od nosa. Wyglądało to jak tysiące fontann dookoła.

Przyszła kolej na piątą siostrę; jej urodziny wypadały właśnie w zimie, i dlatego widziała to, czego inne nie widziały. Meri oli täysin vihreä ja suuret jäävuoret kelluivat ympäri.

Hän sanoi, että jokainen heistä näytti helmeltä, ja silti niitä oli monia, paljon suurempia kuin kirkon tornit, joita ihmiset rakentavat. Ne ilmestyivät mitä kummallisimmissa muodoissa ja loistivat kuin timantit. Hän istui niistä suurimman päälle, kaikki merimiehet kiersivät jäävuoren kauhuissaan, jonka päällä hän istui, a wiatr bawił się jej długimi włosami. Pod wieczór niebo zaciągnęło się chmurami, błyskało i grzmiało, góry lodowe na czarnym morzu wznosiły się i połyskiwały w jaskrawym blasku błyskawic. Na wszystkich okrętach zwinięto żagle, ogarnął wszystkich strach i przerażenie, ale ona siedziała spokojnie na pływającej górze lodowej i widziała niebieską błyskawicę, spadającą zygzakiem na błyszczące morze.Gdy która z sióstr wypływała po raz pierwszy na morze, zachwycona była nowością i pięknem tego, mitä hän näki, ale ponieważ teraz jako dorosłe dziewczyny mogły wypływać na morze, aina kun halusivat, he eivät enää välittäneet siitä, he halusivat palata kotiin ja puhuivat kuukautta myöhemmin, että siellä on kaunein ja että talo on paras. Usein iltaisin kaikki sisaret pitivät kädestä ja nousivat peräkkäin korkealle vedessä; heillä oli kauniit äänet, piękniejsze niż jakikolwiek człowiek, a kiedy zbierało się na burzę i myślały, että laivat kaatuisivat, he tulivat laivaan ja lauloivat siitä, kuinka kaunista se on meren pohjassa, he kysyivät merimiehiltä, etteivät he pelkää mennä alas; ale ci nie rozumieli ich słów i myśleli, że to burza szumi, joka tapauksessa he eivät näkisi merenpohjan ihmeitä, sillä kun laiva oli uppoamassa, ludzie tonęli i przybywali już tylko jako trupy do zamku morskiego króla. Kun sisarukset illalla uisivat käsi kädessä meren pintaan, heidän pikkusiskonsa jätettiin täysin yksin ja tunteisiin, että hän tekee mieli itkeä, mutta merenneidot eivät tunne kyyneleitä ja kärsivät siksi paljon enemmän.

– Mutta, kiedy już będę miała piętnaście lat! – mówiła. – Tiedän, że pokocham ten świat i ludzi, którzy tam mieszkają!

Lopulta hän täytti viisitoista.

– Tässä mennään omalla tavallasi – isoäiti sanoi, vanha kuningatar leski. – Tule, niech cię ubiorę tak jak twoje siostry. – I włożyła jej na włosy wianek z białych lilii, każdy płatek kwiatu był połową perły, potem przymocowała księżniczce do ogona osiem dużych ostryg na znak jej wysokiego pochodzenia.

– He olivat – sanoi sireeni.

– Sinun täytyy kärsiä, näyttää arvoiselta – isoäiti vastasi.

Mutta, kuinka innokkaasti pieni merenneito karkaisi kaiken tämän loiston ja pääsisi eroon raskaasta seppeleestä; punaiset kukat hänen puutarhastaan ​​koristaisivat häntä paljon kauniimmin, mutta hän ei uskaltanut tehdä niin.

– Hyvästi – hän sanoi ja nousi kirkkaaksi ja virtaavan kuin saippuakupla veden pinnan yläpuolelle.

Sillä hetkellä, kun hän nosti päänsä vedestä, aurinko laski, mutta pilvet loistivat silti kuin ruusut ja kulta, a w różowym powietrzu błyszczała wieczorna gwiazda, jasna i piękna; powietrze było łagodne i świeże, tyyni meri. Suuri kolmimastoinen laiva seisoi lähellä, tylko jeden żagiel był rozwinięty, sillä ei ollut pienintäkään tuulta, ja alueilla oli merimiehiä. Musiikki ja laulu soivat, a w miarę jak się ściemniało, zapalano setki kolorowych latarni; wyglądało tak, jakby w powietrzu powiewały flagi wszystkich narodów. Mała syrena podpłynęła tuż do okienka i za każdym razem, kiedy woda podnosiła ją do góry, hän näki läpinäkyvien lasien läpi, jossa monet kauniisti pukeutuneet ihmiset seisoivat, mutta kaunein kaikista oli suuren nuori prinssi, mustat silmät; nie miał na pewno więcej niż szesnaście lat, i to właśnie jego urodziny obchodzono z taką paradą. Marynarze tańczyli na pokładzie, ja kun nuori ruhtinas meni ulos heidän luokseen, lukemattomia raketteja laukaistiin ilmaan, ne loistivat kuin kirkas päivä, tak że mała syrena przestraszyła się i schowała pod wodę, ale zaraz potem wysunęła znowu głowę i wtedy wydawało jej się, że spadają na nią wszystkie gwiazdy z nieba. Nigdy dotąd nie widziała sztucznych ogni.

Suuret auringot sihisivät pyöriessään, ihana, tuliset kalat lensivät siniseen ilmaan, ja kaikki tämä heijastui rauhalliseen ilmapiiriin, rauhallinen meri. Na samym statku było tak jasno, jokainen kastepisara oli näkyvissä, puhumattakaan ihmisistä. Ja kuinka kaunis oli nuori prinssi, hän puristi ihmisten käsiä, hän hymyili iloisesti, ja musiikki soi loistavassa yössä.

Oli jo myöhäistä, mutta pieni merenneito ei voinut irrottaa katsettaan laivasta ja kauniista prinssistä. Värilliset lyhdyt sammutettiin, rakiety przestały tryskać w górę, nie słychać było wystrzałów, tylko w głębi morza coś szumiało i grzmiało. Merenneito istui vedessä keinuen ylös ja alas, tak że mogła zaglądać do kajuty; laiva liikkui nopeammin, purje purjeen perään nostettiin, aallot vahvistuivat ja vahvistuivat, nadciągały wielkie chmury i w oddali błyskało. Cóż to będzie za straszna burza! Niinpä merimiehet taittivat purjeensa. Suuri laiva heilui, hän liukui riehuvalla merellä; aallot nousivat mahtavasti, czarne góry usiłując runąć na maszty, lecz statek zanurzał się tylko między wysokie bałwany, jak łabędź, i znowu wypływał na powierzchnię spiętrzonej wody. Syrenę bawił ten widok, ale żeglarze byli innego zdania. Laiva narisi ja huokaisi, paksut palkit taipuivat voimakkaan aaltojen vaikutuksen alaisena, masto katkesi keskeltä kuin ruoko, laiva kallistui kyljelleen ja vettä alkoi valua sisään. Merneito huomasi vasta nyt, että ihmiset olivat vaarassa; hänen täytyi olla tarkkana aluksen palkkeissa ja lankkuissa, kelluu vedessä. Hetken oli täysin pimeää, niin ettei mitään näkyisi, mutta kun se välähti jälkeenpäin, zrobiło się znowu jasno i mogła rozpoznać wszystkich na statku. Każdy myślał tylko o sobie, a syrenka szukała przede wszystkim księcia i kiedy statek zaczął już tonąć, hän huomasi, jak się pogrążał w głębokiej wodzie. W pierwszej chwili ucieszyła się bardzo, że oto pójdzie na dno, do niej, ale potem przyszło jej na myśl, że przecież ludzie nie mogą żyć w wodzie i że książę dostanie się na zamek jej ojca jedynie jako trup. “Ei, on nie może umrzeć” – pomyślała. I przepłynęła pomiędzy belkami i deskami, unoszącymi się na wodzie, unohtaa kokonaan, że mogą ją zmiażdżyć, zanurzała się głęboko w wodę i wznosiła znowu na falach; w ten sposób udało się jej dotrzeć do młodego księcia, który nie mógł już utrzymać się na wzburzonym morzu; ręce i nogi zaczynały mu omdlewać, piękne oczy zamknęły się; gdyby mała syrena nie przybyła do niego, täytyisi kuolla. Hän piti hänen päätään veden päällä ja antoi aaltojen kellua, minne he halusivat.

Nad ranem burza przeszła; ze statku nie zostało ani śladu; słońce wzeszło czerwone i jarzące nad wodą.

Wydawało się przy jego świetle, że policzki księcia nabierają życia, ale oczy pozostały zamknięte; syrena pocałowała go w wysokie, piękne czoło i odgarnęła jego mokre włosy; wydawało jej się, że był podobny do marmurowego posągu w jej małym ogródku, pocałowała go jeszcze raz, życząc mu, aby odzyskał przytomność.

A wreszcie zobaczyła przed sobą stały ląd, korkea, siniset vuoret, na których wierzchołkach lśnił biały śnieg, jak gdyby spoczywały tam łabędzie; rannikolla oli ihania, zielone lasy, a wśród nich stał gmachkościół czy też klasztor, co trudno było odróżnić. W ogrodzie rosły cytrynowe i pomarańczowe drzewa, a przed bramą stały wysokie palmy. Morze tworzyło tu małą, cichą, ale głęboką zatokę, która błyszczała jak zwierciadło i kończyła się pod skałą ławicą ślicznego, valkoinen hiekka; tänne tuli merenneito kauniin prinssin kanssa ja pani hänet hiekkaan näin, niin että pää on korkeammalla, lämpimässä auringonpaisteessa.

Isossa, białym gmachu zabrzmiały dzwony i do ogrodu przyszło dużo młodych dziewcząt. Sitten sireeni ajautui taas pois, liian korkeita kiviä, jotka ulkonevat vedestä, hän peitti hiuksensa ja rintansa märällä vaahdolla, jotta kukaan ei huomaisi hänen pieniä kasvojaan, ja hän katsoi tarkasti, kto zbliży się do biednego księcia. Pian nuori tyttö lähestyi häntä; aluksi hän näytti kauhistuneelta, mutta vain hetkeksi; sitten hän toi ihmisiä sisään ja sireeni näki sen, että prinssi herää henkiin, että hän hymyilee kaikille ympärillään; vain hänelle hän ei hymyillyt, koska hän ei tiennyt ollenkaan, että hän pelasti hänet.

Zasmuciła się syrena i kiedy księcia wprowadzono do dużego gmachu, zanurzyła się zmartwiona w wodę i wróciła do domu, isänsä linnaan.

Pieni merenneito oli aina hiljainen ja mietteliäs, mutta nyt siitä on tullut vielä hiljaisempaa. Sisarukset kysyivät häneltä, co widziała po raz pierwszy na powierzchni morza, mutta hän ei kertonut heille mitään.

Usein illalla tai aamulla hän meni tähän paikkaan, minne hän jätti prinssin. Hän näki, kuinka hedelmät puutarhassa kypsyivät, hän näki, jak je zrywano, hän näki, jak na wysokich górach tajał śnieg, ale księcia nie widziała, i dlatego wracała do domu za każdym razem coraz bardziej smutna.

Hänen ainoa lohdutuksensa oli istua takapihalla ja laittaa kätensä marmoripatsaan ympärille, joka oli kuin prinssi, mutta hän ei enää vaalinut kukkiaan, ne kasvoivat villiksi, niiden pitkät varret ja lehdet kietoutuvat puiden oksiin näin, että tässä metsässä oli täysin pimeää…

Lopulta pieni merenneito ei voinut enää peitellä suruaan ja kertoi siitä yhdelle siskostaan, od niej zaś dowiedziały się wkrótce wszystkie inne, ale nie wiedział o tym nikt więcej prócz księżniczek i paru innych syren, które zwierzyły się z tą tajemnicą tylko swoim najlepszym przyjaciółkom. Jedna z syren miała dokładne wiadomości o księciu; ona również widziała święto na okręcie, hän tiesi, skąd książę pochodzi i gdzie leży jego królestwo.

– Älä viitsi, pikkusisko! – sanoivat muut prinsessat ja syleilivät toisiaan ja purjehtivat meren pinnalle tuossa paikassa, missä he tiesivät, että prinssin linna seisoi.

Był zbudowany z jasnożółtego, błyszczącego kamienia, miał szerokie, marmurowe schody, prowadzące do samego morza. Ihana, kullatut kupolit nousivat katolle, ja sarakkeiden välissä, ympärillä koko rakennuksen, siellä oli marmoripatsaita, joka näytti elävältä. Upeat kammiot näkyivät korkeiden ikkunoiden läpikuultavan lasin läpi, gdzie wisiały drogie jedwabne zasłony i dywany, a wszystkie ściany ozdobione były wielkimi obrazami, których widok sprawiał prawdziwą rozkosz. Pośrodku największej sali pluskała duża fontanna, strumienie wznosiły się aż do szklanej kopuły w suficie, słońce odbijało się w wodzie i oświetlało wspaniałe rośliny, kasvaa suuressa altaassa.

Joten nyt merenneito tiesi, missä prinssi asuu, ja usein illalla ja yöllä se ilmestyi veteen täällä; se ui paljon lähempänä rantaa, niż mogła się odważyć każda inna syrena; virtasi kapeaa kanavaa pitkin upeaan, marmorinen parveke, heittää pitkän varjon veteen.

Siedziała tu i patrzyła na młodego księcia, któremu się zdawało, że jest zupełnie sam w jasnym blasku księżyca. Nieraz wieczorem widywała go, jak płynął z muzyką w łodzi ubranej flagami; ukrywała się w zielonym sitowiu, a kiedy wiatr poruszał jej długim, srebrnobiałym welonem, mogło się zdawać, że to jest łabędź zrywający się do lotu. Czasami w nocy słyszała, jak rybacy, łowiąc ryby na morzu przy świetle pochodni, opowiadali wiele dobrego o księciu, a wtedy cieszyła się, że uratowała mu życie, kiedy na pół martwy unosił się na falach, ja mieti sitä, kuinka raskaasti hänen päänsä lepäsi hänen rinnoillaan ja kuinka hän suuteli häntä sydämellisesti; mutta hän ei tiennyt siitä mitään eikä voinut edes haaveilla hänestä. Hän alkoi rakastaa ihmisiä enemmän ja enemmän, yhä enemmän hän halusi olla heidän välillään, świat ludzi wydawał jej się o wiele większy niż jej świat, ihmiset voivat kuitenkin purjehtia laivoilla merellä, he voivat kiivetä suurille huipuille korkealle pilviin, ja alueet, jotka kuuluvat heille, ciągną się lasami i polami o wiele dalej, niż sięga jej wzrok. Było tyle rzeczy, josta hän halusi tietää, ale siostry nie potrafiły odpowiedzieć na jej pytania i dlatego spytała starą babkę; hän tunsi ylämaailman erittäin hyvin ja kutsui sitä oikeutetusti Superserseaksi!

– Ovatko ihmiset, jotka eivät hukku mereen – kysyi pieni merenneito – he voivat elää ikuisesti, eivätkö he kuole, aivan kuten me, merenpohjassa?

– Jossain siellä – vanha nainen sanoi – ja ihmisiä kuolee, heidän elämänsä on vielä lyhyempi kuin meidän. My możemy dożyć trzystu lat, mutta kun lopetamme elämämme, zmieniamy się w pianę morską i nie mamy nawet grobu tu, naapurimme välillä. Meillä ei ole kuolematonta sielua, emme voi syntyä uudelleen, olemme kuin vihreitä kurkkuja: kiedy się je raz zerwie, nie może już nigdy być zielone; ludzie zaś mają duszę, która żyje wiecznie, żyje nawet wtedy, kun kehosta tulee pölyä, se nousee läpi kirkkaan taivaan loistaviin tähtiin. Tak jak my wynurzamy się z morza by oglądać kraje i ludzi, podobnie oni wznoszą się do nieznanych, cudownych miejsc, jota emme koskaan tule näkemään.

– Miksei meillä ole kuolematon sielu?? – spytała zmartwiona syrena. – Oddałabym te setki lat, joita en ole vielä kokenut, olla ihminen yhden päivän ja sitten päästä taivaan maihin.

Nie trzeba, saada sinut ajattelemaan sitä – vanha nainen sanoi – my jesteśmy o wiele szczęśliwsi i o wiele lepiej żyjemy niż ludzie tam w górze.

Mam więc umrzeć i pływać jako piana na morzu, nie słyszeć więcej muzyki fal ani nie widzieć pięknych kwiatów i czerwonego słońca? En voi tehdä mitään, saada kuolematon sielu?

– Ei – vanha nainen sanoi. – Ellei joku mies rakasta sinua niin, että sinusta tulee hänelle rakkaampi kuin hänen isänsä ja äitinsä, hän kiintyy sinuun kaikella ajatuksellaan ja sielullaan, pappi sitoo kätesi uskollisuuden valalla maan päällä ikuisesti, wtedy jego dusza przejdzie do twojego ciała i będziesz dopuszczona do udziału w przyszłym ludzkim szczęściu. Obdarzy cię wówczas duszą, a zatrzyma jednak swoją własną. Ale to się prawdopodobnie nie zdarzy. Vastaanottaja, mikä meressä on niin kaunista, twój rybi ogon, na ziemi uważane jest za brzydkie, nie rozumieją się na tym wcale; tam żeby być piękną, sinulla on oltava kaksi painavaa tukea, joita ihmiset kutsuvat jaloiksi.

Pieni merenneito huokaisi ja katsoi surullisesti häntäänsä.

– Älä huoli! – vanha nainen sanoi. – Skaczmy i tańczmy przez trzysta lat, meidän tulee elää, to chyba dosyć czasu, ja sen miellyttävämpää on levätä haudassa. Meillä on kenttäpallo tänä iltana!

Była to wspaniała uroczystość, jakiej nikt nie ogląda na ziemi. Ściany i sufit w wielkiej sali do tańca były z grubego, mutta kirkasta lasia. Seinää reunusti satoja valtavia simpukoita, czerwonych jak róże i zielonych jak trawa, a w muszlach tych płonął błękitny ogień, oświecający całą salę i prześwietlający przez szklane ściany całe morze dookoła, niin, że widać było niezliczone ryby, małe i duże, przypływające do szklanych ścian; na niektórych połyskiwały purpurowe łuski, a inne wyglądały jak zrobione ze srebra i złota.

Huoneen keskellä virtasi laaja virtaus, ryntäävä virta, ja sillä merenneidot ja tritonit tanssivat oman suloisen laulunsa tahdissa. Ludzie na ziemi nie mają tak pięknego głosu. Pieni merenneito lauloi kauneimmin, wszyscy oklaskiwali jej śpiew; i przez chwilę syrena czuła radość w sercu, koska hän tiesi, że ma najpiękniejszy głos ze wszystkich na ziemi i w morzu. Ale zaraz potem znowu przyszły myśli o świecie na górze; nie mogła zapomnieć o pięknym księciu i smutno jej było, że nie ma, tak jak on, nieśmiertelnej duszy. Dlatego też wymknęła się z zamku ojca i podczas gdy wszyscy śpiewali i bawili się, siedziała smutna w swoim małym ogródku. Nagle usłyszała dźwięk myśliwskiego rogu, dochodzący ku niej poprzez wodę, i pomyślała: “Katso, tämä kelluu siellä, jota rakastan enemmän kuin isääni ja äitiäni, kymmenen, do którego należą moje myśli, kymmenen, komu bym chciała powierzyć szczęście mojego życia. Odważę się na wszystko, by zdobyć jego nieśmiertelną duszę. Podczas gdy moje siostry tańczą na zamku, pójdę do czarownicy morza, tähän, jota olen aina niin pelännyt, vain hän voi neuvoa ja auttaa minua!” Ja tässä pieni merenneito lähti puutarhastaan ​​ja käveli kiehuvaa pyörrettä kohti, jonka takana noita asui. Nigdy jeszcze nie szła tą drogą; nie rosły tu kwiaty ani morska trawa, paljas, harmaa hiekka ulottui pyörteeseen asti, jossa vesi hajosi kuin sumisevat myllyn pyörät ja kantoi kaiken syvälle takanaan, mitä tahansa hän sai kiinni. Aby dostać się do państwa czarownicy, musiała syrena przejść przez rwące wiry, nie było tu innej drogi jak poprzez bulgocący gorący szlam, który czarownica nazywała swoją łączką. Dalej stał jej dom wśród osobliwego lasu.

Wszystkie drzewa i krzaki tutaj były to polipy, puoliksi eläimiä, na pół rośliny, wyglądały jak stugłowe węże wyrastające z ziemi.

Oksat olivat pitkiä, tahmeat kädet sormilla kuin joustavat matot. Jokainen pala näistä puista juurista latvoihin liikkui jatkuvasti. Kaikki, mitä meri pyyhkäisi pois, ściskały te potwory w swych objęciach i nie wypuszczały już nigdy. Syrena zatrzymała się przerażona; serce biło jej ze strachu, o mało co nie zawróciła, mutta hän ajatteli prinssiä ja ihmissielun voittamista, ja se antoi hänelle rohkeutta. Hän lensi pitkät hiuksensa tiukasti päähänsä, pörröiset hiukset, jotta polyypit eivät voi tarttua niihin, Hän laittoi molemmat kätensä ristiin rintansa edessä ja juoksi pois, jak ryba potrafi mknąć w wodzie, pomiędzy obrzydliwymi polipami, które wyciągały już do niej swoje giętkie ramiona i palce. Hän huomasi, że każdy z tych potworów trzyma coś w objęciach, tysiącem drobnych ramion ściskając jak żelazną obręczą. Ihmiset, joka kuoli merellä ja putosi syvälle pohjaan, ne ilmestyivät polyyppien käsivarsista valkoisten luiden muodossa. He puristavat airoja ja laatikoita, kotieläinten luurangot ja jopa pieni merenneito, którą pojmały i zadręczyły na śmierćto było chyba najstraszniejsze. Hän tuli vihdoin isoon, błotnistego miejsca w lesie, missä suuret pyörittelivät, tłuste węże, näyttää inhottavaa, valkoinen-keltainen vatsa.

Tämän paikan keskellä seisoi hukkuneista luista tehty talo; siellä istui noita, joka ruokkii suustaan ​​rupikonnaa, aivan kuten ihmiset antavat kanariansokeria syötäväksi. Ruma, hän kutsui poikasiaan rasvavesikäärmeiksi ja antoi niiden ryömiä isojen käärmeiden päällä, sieniset rinnat.

– Tiedän hyvin, czego chcesz! – powiedziała czarownicarobisz głupstwo, zrobię jednak, co chcesz, bo to doprowadzi cię do nieszczęścia, minun kaunis prinsessani. Haluaisit päästä eroon kalan hännästä, sen sijaan kaksi tukea, joilla voit kävellä kuin ihmiset, että prinssi rakastuisi sinuun ja että sinulla olisi hänen ja kuolematon sielunsa.

Täällä noita nauroi niin kovaa ja inhottavaa, että rupikonna ja käärmeet putosivat maahan ja vääntelevät hänen jalkojensa juuressa.

Przychodzisz w samą porępowiedziała czarownica. – Gdybyś przyszła jutro po wschodzie słońca, nie mogłabym ci dopomóc przed upływem roku. Przygotuję ci napój, musisz popłynąć z nim, zanim słońce wzejdzie, aż na ląd, usiąść na brzegu i wypić go, wtedy odpadnie ci ogon i skurczy się w to, co ludzie nazywają pięknymi nóżkami, ale to będzie bolało tak, jakby przeszył cię ostry miecz. Kaikki, którzy cię zobaczą, będą mówili, że jesteś najpiękniejszym ludzkim stworzeniem, jakie widzieli. Zachowasz swój powiewny chód, żadna tancerka nie potrafi tak się kołysać jak ty, ale za każdym krokiem, jaki uczynisz, tunnet tuskan, kuin kävelisit veitsen terällä, ikään kuin saisit verisiä haavoja. Jos suostut kestämään kaiken, Täytän toiveesi.

– Niin – Pieni merenneito vastasi vapisevalla äänellä ja ajatteli prinssiä ja kuolematonta sielua.

– Mutta ajattele sitä – sanoi noita – kun saat ihmismuodon, et voi koskaan muuttua takaisin merenneidoksi. Et voi koskaan laskeutua veden läpi sisariesi luo ja isäsi linnaan, ja jos et voita prinssin rakkautta, jeżeli nie zapomni z twego powodu o swej matce i swoim ojcu, hän ei kiinnity sinuun kaikilla ajatuksillaan, jeżeli ksiądz nie połączy waszych rąk tak, abyście się stali mężem i żoną, dusza twoja nie stanie się nieśmiertelna. Pierwszego ranka po zaślubinach księcia z inną pęknie ci serce i zamienisz się w pianę morską.

– Joten hän haluaa – sanoi pieni merenneito ja kalpeni.

Ale mnie musisz także zapłacić! – sanoi noita. – Enkä vaadi juuri mitään. Sinulla on kaunein ääni täällä merenpohjassa, luulet, että voit hurmata prinssin tällä, mutta anna äänesi.

Vastaanottaja, mikä on arvokkainta mitä sinulla on, maksat minulle takaisin kallisarvoisen juomani. Sillä minun täytyy lisätä omaa verta tähän juomaan, olla terävä kuin kaksiteräinen miekka.

– Mitä minulle jää, kun otat ääneni pois? – kysyi sireeni.

-Twoja piękna postaćodpowiedziała czarownicatwój powiewny chód i wymowne oczy, którymi możesz oczarować ludzkie serce. No i cóż, straciłaś odwagę? Wysuń języczek, obetnę ci go jako zapłatę, a wtedy dostaniesz mocny napój.

Niech się stanie – sanoi merenneito, ja noita asetti kattilan, tehdä taikajuomaa.

– Puhtaus on ensiarvoisen tärkeää – hän sanoi, kattilan pesu letkuilla, jonka hän sitoi palloon; sitten hän hieroi rintaansa, josta putosi muutama pisara mustaa verta; para tworzyła najdziwniejsze postaci, tak że strach brał patrzeć.

Co chwila dorzucała czarownica coś nowego do kotła, ja kun neste kiehui hyvin, kuulosti kuin krokotiili itki.

Lopulta juoma oli valmis, näytti puhtaimmalta vedeltä.

Oto go masz! – powiedziała czarownica i obcięła jej język, i z tą chwilą mała syrenka straciła mowę, nie mogła ani śpiewać, eikä puhua.

Jos polyypit halusivat saada sinut kiinni, gdy będziesz przechodziła przez mój las – sanoi noita – wlej na nie jedną kroplę napoju, a wtedy ich ramiona i palce rozpadną się na tysięczne kawałki. – A małej syrenie nie było to wcale potrzebne, polyypit näkevät läpinäkyvän juoman, błyszczący w jej ręku jak świecąca gwiazda, cofały się przed nią przerażone. W ten sposób prędko przeszła przez las, przez bagno i przez rwące wiry. Widziała teraz zamek swojego ojca; światła w wielkiej sali tańca pogaszono, spali pewnie wszyscy, ale nie odważyła się tam pójść teraz, kun hän oli mykkä ja kun hänen oli määrä hylätä heidät puhelun aikana. Hänen sydämensä särkyi kivusta. Hän liukastui puutarhaan, zerwała z każdej grządki, która należała do jej sióstr, kukan jälkeen, posłała ręką mnóstwo pocałunków w stronę zamku i wypłynęła na powierzchnię granatowej wody. Słońce jeszcze nie wzeszło, kiedy ujrzała zamek księcia i wdrapała się na wspaniałe, marmurowa schody. Księżyc świecił niezwykle jasno. Syrenka wypiła ostro palący napój i poczuła, jakby obosieczny miecz przeszył jej delikatne ciało, zemdlała i leżała jak martwa. Kiedy słońce rozbłysło nad wodą, ocknęła się i poczuła piekący ból, mutta hänen edessään oli kaunis, nuori prinssi, wpatrywać się w nią swymi czarnymi jak węgiel oczyma tak, että hänen on täytynyt katsoa alas; sitten hän näki, że jej rybi ogon znikł i że miała najładniejsze, pienet valkoiset jalat, jakie tylko może mieć mała dziewczynka; ale była zupełnie naga i dlatego otuliła się swoimi długimi, gęstymi włosami. Książę spytał ją, kim jest i skąd się tu wzięła, lecz ona spojrzała na niego słodko, a jednocześnie żałośnie swymi ciemnoniebieskimi oczami, hän ei voinut puhua. Sitten hän tarttui hänen käteensä ja vei hänet linnaan. Przy każdym kroku, jak jej to przepowiedziała czarownica, hän tunsi kipua, jakby chodziła po spiczastych szydłach i ostrych nożach, ale znosiła to chętnie; trzymając księcia za rękę stąpała tak lekko jak bańka mydlana, ja hän ja kaikki muut ihailivat hänen hurmuriaan, tuulista kävelyä.

Ubrano ją w kosztowne suknie z jedwabiu i muślinu, na zamku była najpiękniejszą ze wszystkich, mutta hän oli mykkä eikä osannut laulaa eikä puhua. Kauniita orjia, pukeutunut silkkiin ja kultaan, wystąpiły przed księciem i jego królewskimi rodzicami; jedna z nich śpiewała piękniej od wszystkich innych, a książę uśmiechał się do niej i klaskał w ręce. Wtedy małej syrenie zrobiło się smutno, hän tiesi, że dawniej mogła śpiewać o wiele piękniej, ja hän ajatteli: “Mutta, jos hän tietäisi, että annoin ääneni ikuisesti tälle, voidakseen olla hänen kanssaan!”

Niewolnice tańczyły pięknie, kołysząc się w takt cichej muzyki; wtedy syrena wzniosła w górę cudne białe ramiona, stanęła na palcach i popłynęła po posadzce; tańczyła tak, jak nikt dotychczas nie tańczył; przy każdym poruszeniu piękność jej była bardziej widoczna, ja hänen silmänsä puhuivat sydämille kaunopuheisemmin kuin orjien laulu. He olivat kaikki iloisia, varsinkin prinssi, joka kutsui häntä pieneksi keräilyesinekseen, ja hän jatkoi tanssimista, chociaż za każdym razem, kiedy jej noga dotykała ziemi, hän tunsi kipua, jakby stąpała po ostrych nożach.

Książę powiedział, że musi pozostać przy nim na zawsze, i pozwolił jej spać pod swoimi drzwiami na aksamitnych poduszkach. Kazał jej zrobić męskie ubranie, aby mu towarzyszyła w konnych wycieczkach.

He ratsastivat tuoksuvien metsien läpi, missä vihreät oksat osuivat heidän harteillaan, ja linnut lauloivat lehtien vihreässä. He kiipesivät korkeille vuorille ja vaikka hänen herkät jalat vuotivat verta, kaikki näkivät sen, śmiała się i biegała za nim aż tam, missä pilvet virtasivat niiden alla kuin lintuparvet, jotka lentävät lämpimiin maihin.

Vain yöllä prinssin palatsissa, kiedy inni spali, hän astui leveälle marmoriportaalle, hän jäähdytti palavia jalkojaan kylmässä merivedessä ja ajatteli omiaan, siellä alhaalla meressä.

Pewnej nocy jej siostry trzymając się za ręce wynurzyły się z wody i śpiewały tak smutnie, mała syrena przesłała im ręką pozdrowienia, a one poznały ją i opowiedziały, jak bardzo ich wszystkich zasmuciła. Odtąd odwiedzały ją codziennie, a jednej nocy zobaczyła w dali starą babkę, która od wielu lat nie była ponad morzem, i króla mórz w koronie na głowie. He ojensivat kätensä hänelle, ale nie odważyli się podpłynąć blisko lądu jak siostry. Z dnia na dzień książę coraz bardziej cenił małą syrenkę i pokochał ją tak, jak się kocha dobre, rakas vauva, ale nie przychodziło mu wcale na myśl, aby uczynić z niej królową, a przecież musiała zostać jego żoną, aby zdobyć nieśmiertelną duszę, muuten hänestä tulee hääpäivänä merivaahtoa…

“Älä rakasta minua enemmän kuin kaikkia muita!” – sireenin silmät näyttivät puhuvan, kun hän otti hänet syliinsä ja suuteli hänen kaunista otsaansa.

– Niin, ty jesteś mi najdroższamówił książębo ty masz najlepsze serce ze wszystkich, ty jesteś mi najwierniejsza i jesteś podobna do jednej młodej dziewczyny, którą kiedyś widziałem, ale której pewnie już nigdy nie zobaczę. Byłem na tonącym statku, fale rzuciły mnie na brzeg, przed świątynię, gdzie wiele dziewcząt służyło Bogu; nuorin löysi minut rannalta ja pelasti henkeni, Näin hänet vain kahdesti, jest jedyną istotą, którą na tym świecie mógłbym pokochać, ale ty jesteś do niej podobna, ledwie że nie zacierasz jej obrazu w mojej duszy; ona jest poświęcona Bogu i dlatego jakaś dobra gwiazda zesłała mi ciebie, emme koskaan katkaise puhelinta.

“Mutta, Hän ei tiedä, että pelastin hänen henkensä – ajatteli sireeni – Kannoin hänet meren yli metsään, missä temppeli seisoo, siedziałam okryta morską pianą i czekałam, aż przyjdą ludzie. Näin kauniin tytön, którą on kocha bardziej ode mnie. – I mała syrena westchnęła głęboko, gdyż płakać nie mogła. – Ta dziewczyna jest poświęcona Bogu, nigdy nie wróci do świata, nie spotkają się nigdy, a ja jestem przy nim, Näen hänet joka päivä, Minä pidän hänestä huolta, Rakastan häntä, Omistan elämäni hänelle!”

Lecz oto rozeszła się wieść, että prinssi menee naimisiin naapurimaan kuninkaan kauniin tyttären kanssa, i dlatego tak wspaniale wyposażył swój statek. Se sanottiin, että prinssi on menossa katsomaan naapurimaan kuninkaan maita, hän aikoi ottaa suuren seurakunnan mukanaan, mutta itse asiassa hän oli menossa, tapaamaan tytärtään. Sireeni pudisti päätään ja nauroi, hän tiesi prinssin ajatukset paljon paremmin kuin kaikki muut.

Muszę jechaćpowiedział do niej. – Mam zobaczyć piękną księżniczkę, moi rodzice tego pragną, mutta he eivät koskaan pakota minua, abym ją wprowadził do domu jako moją żonę; nie mogę jej kochać, bo nie jest podobna do pięknej dziewczyny ze świątyni, sinä olet kuin; jos menisin naimisiin, mieluummin sinua, rakkaani, ei ole löytöä, noilla ilmeikkäillä silmilläsi. – I całował jej czerwone usta, bawił się jej długimi włosami i kładł swoją głowę na jej sercu, które marzyło o ludzkim szczęściu i nieśmiertelnej duszy.

– Loppujen lopuksi et pelkää vettä, minun pieni mykkä – sanoi prinssi, kun he seisoivat suurella laivalla, joka ajoi heidät naapurimaahan; hän kertoi hänelle myrskystä ja meren tyynestä, o dziwnych rybach w głębinach morza i o tym, co tam widzi nurek, a ona słysząc to uśmiechała się, wiedziała przecież lepiej niż ktokolwiek inny, jak wygląda dno morza.

W jasną księżycową noc, kiedy wszyscy spali na okręcie, nie wyłączając sternika stojącego przy sterze, syrena siedziała na dziobie statku i patrzyła w głąb. Wydawało jej się, että hän näki isänsä linnan vesien kirkkauden läpi, ja korkeimmassa tornissa seisoi vanha isoäiti hopeakruunussa päässään ja katsoi ylös ryntävän vesivirran läpi, laivan pohjalle.

Sitten hänen sisarensa nousivat vedestä, he katsoivat häntä surullisesti ja vääntelivät valkoisia käsiään, a ona wychylała się do nich z uśmiechem i chciała im opowiedzieć, jak jej się dobrze wiedzie i jaka jest szczęśliwa, ale nadszedł chłopiec okrętowy, siostry zanurzyły się w wodę, a chłopiec był pewien, że biel, którą widział, to piana morska. Następnego ranka statek przypłynął do przystani wspaniałej stolicy sąsiedniego państwa.

Kaikki kellot soivat kirkoissa, z wysokich wież grzmiały trąby, ja sotilaat seisoivat liput liehuen ja pistimet loistaen. Joka päivä oli erilainen loma. Pallot ja juhlat seurasivat toisiaan, ale księżniczki wciąż jeszcze nie było, sanottiin, że przebywała daleko od rodzinnego miasta, wychowała się bowiem w klasztorze i ćwiczyła się tam we wszelkich królewskich cnotach. Hän on vihdoin saapunut. Mała syrena bardzo pragnęła ją ujrzeć i musiała przyznać, że nigdy jeszcze nie widziała tak uroczej istoty. Płeć miała delikatną i piękną, ja pitkien tummien ripsien alta tummansiniset hymyilivät, vilpittömät silmät.

To jesteś ty – sanoi prinssi. – To ty mnie uratowałaś, kiedy leżałem jak martwy na brzegu. – I chwycił swoją zarumienioną narzeczoną w ramiona. – Mutta, jestem zbyt szczęśliwy! – hän sanoi sireenille. – Kuumin unelmani toteutui! Totuus, että olet tyytyväinen onneeni, koska rakastat minua yli kaiken! – A mała syrena pocałowała go w rękę i myślała, że serce już jej pęka. Poranek po jego weselu będzie przecież dniem jej śmierci, muunnoksia merivaahdoksi.

Wszystkie dzwony dzwoniły w kościołach, heroldowie jeździli po ulicach i obwieszczali zaślubiny. Na wszystkich ołtarzach płonęły srebrne lampy napełnione wonnym olejem, papit kantoivat suitsukkeita, a państwo młodzi trzymając się za ręce odebrali błogosławieństwo samego biskupa. Mała syrena ubrana w złoto i jedwabie niosła tren panny młodej, ale jej uszy nie słyszały uroczystej muzyki, jej oczy nie widziały świętej ceremonii; hän ajatteli kuolemansa yötä, onnellisuudesta, jonka hän menetti. Jeszcze tego samego wieczoru państwo młodzi weszli na pokład okrętu; tykit ampuivat, kaikki bannerit heiluivat, a pośrodku stał królewski namiot ze złota i purpury, täynnä kauneimpia tyynyjä, tam miała spać młoda para w cichą, viileä yö. Purjeet puhalsivat tuulessa ja laiva purjehti kevyesti ja rauhallisesti kirkkaalla merellä.

Gdy się ściemniło, zapalono kolorowe lampy i marynarze tańczyli wesołe tańce na pokładzie. Mała syrena przypomniała sobie chwilę, kun hän ensimmäisen kerran nousi merestä ja näki saman iloisen loman.

Ja sitten hän tanssi muiden joukossa kelluen hieman kuin pääskynen, kaikki

he kehuivat hänestä, koska hän ei ole koskaan tanssinut niin kauniisti. Jokaisella askeleella terävät veitset pistivät hänen herkkiä jalkojaan, ale nie czuła tego, o wiele boleśniej kłuło ją serce. Hän tiesi, että hän viettää viimeistä iltaa sen kanssa, dla którego porzuciła rodzinę i ojczyznę, oddała piękny głos i znosiła codziennie niezliczone męki, podczas gdy on nawet tego nie przeczuwał. Była to ostatnia noc, kiedy oddychała tym samym co on powietrzem; hän näki tähtitaivaan ja syvän meren; nyt iankaikkinen yö tulisi hänen päällensä, ilman ajatuksia ja ilman unelmia, koska hänellä ei ollut kuolematonta sielua eikä hän voinut saada sitä enää koskaan. Ja laivalla oli iloa ja iloa myöhään iltaan asti, merenneito tanssi ja nauroi tuntien kuoleman sydämessään. Prinssi suuteli kaunista morsiameaan, a ona bawiła się jego czarnymi włosami i razem udali się na spoczynek do wspaniałego namiotu. Na statku zapanowała cisza i spokój; tylko sternik stał przy sterze; syrenka oparła się białymi dłońmi o poręcz statku i spoglądała na wschód, ku jutrzence; hän tiesi, że zabije ją pierwszy promień słońca. Wtedy ujrzała siostry wyłaniające się z morza, były blade jak ona, ich długie, piękne włosy nie powiewały już na wietrze, były obcięte.

Oddałyśmy je czarownicy, aby uratowała tej nocy twoje życie. Hän antoi meille veitsen, oto jest! Näetkö, jaki jest ostry? Zanim wzejdzie słońce, musisz przebić nim serce księcia i kiedy gorąca krew opryska twoje nogi, kasvaa hännäksi, sinusta tulee jälleen merenneito ja voit mennä alas veteen, meille, ja elää kolmesataa vuotta, zanim nie zmienisz się w martwą, suolaista merivaahtoa. Kiire, sinun tai hänen täytyy kuolla, ennen kuin aurinko nousee.

Vanha isoäitimme on niin huolissaan, että hänen valkoiset hiuksensa putosivat, aivan kuten meidän omamme putosivat noidan saksien alle.

Zabij księcia i wracaj do domu. Kiire, näetkö punaisen viivan taivaalla? Aurinko nousee muutaman minuutin kuluttua ja sitten kuolet! – He huokaisivat syvään ja syöksyivät aaltoihin. Mała syrena odsunęła purpurową zasłonę namiotu i ujrzała piękną pannę młodą śpiącą z głową wspartą na piersi księcia; schyliła się i pocałowała go w cudne czoło, spojrzała w niebo, gdzie coraz jaśniej świeciła jutrzenka, spojrzała na ostry nóż i znowu zwróciła oczy na księcia, który we śnie wymówił imię swojej oblubienicy, tylko ona żyła w jego myślach; nóż zadrżał w ręku syreny, odrzuciła go daleko w fale, które zabłysły czerwonym blaskiem; tam gdzie nóż upadł, wydawało się, że krople krwi wytryskują z wody. Jälleen kerran hän katsoi surullisesti prinssiä, a potem skoczyła ze statku do morza i czuła, kuinka hänen ruumiinsa muuttuu vaahdoksi.

Nyt aurinko on noussut meren yli, promienie jego padały tak łagodnie, lämmittää tappavan kylmää merivaahtoa, mała syrenka nie czuła wcale śmierci, ujrzała jasne słońce, a wysoko nad nią unosiły się tysiące pięknych, läpinäkyviä olentoja. Näiden olentojen läpi hän saattoi nähdä laivan valkoiset purjeet ja punaiset pilvet taivaalla; näiden olentojen äänet olivat melodia, mutta niin herkkä, ettei yksikään ihmiskorva voinut kuulla häntä, eikä mikään maallinen silmä voinut nähdä niitä, ilman siipiä, omalla keveytensä kanssa, ne leijuivat ilmassa. Pieni merenneito näki, että hänellä on heidän kaltainen kehonsa, ja nousi yhä korkeammalle vaahdosta ylöspäin.

– Minne olen menossa? – hän kysyi, ja hänen äänensä kuulosti näiden upeiden henkien ääneltä, niin mahtavaa, ettei mikään maallinen musiikki voisi jäljitellä häntä.

– Ilman tyttärelle! – odpowiedziały tamte. – Syreny nie mają nieśmiertelnej duszy i nie mogą jej mieć, chyba że zdobędą miłość człowieka. Jej wieczne trwanie zależy od obcych mocy. Córy powietrza także nie mają wiecznej duszy, mutta hyvillä teoilla he voivat ansaita sen. Lennämme lämpimiin maihin, missä rutto tappaa ihmisiä; tam niesiemy ożywczy chłód. Rozpylamy w powietrzu zapach kwiatów, koimy i leczymy. Kiedy przez trzysta lat dążyć będziemy do tego, tehdä hyvää parhaan kykymme mukaan, wtedy osiągniemy nieśmiertelność i będziemy brały udział w ludzkim wiecznym szczęściu. Pieni merenneito köyhä, pyrit koko sydämestäsi samaan päämäärään kuin me! Cierpiałaś tak jak my i wzniosłaś się do świata powietrznych duchów, a po trzystu latach możesz przez dobre uczynki zdobyć nieśmiertelną duszę. Mała syrena wzniosła ku Bożemu słonku białe ramiona i po raz pierwszy poczuła w oczach łzy. Elämä ja vilske tuli jälleen laivaan, syrena widziała księcia wraz z jego piękną małżonką, jak szukał jej; spoglądali smętnie na pieniącą się wodę, jak gdyby wiedzieli, że syrenka rzuciła się na fale. Ja hän suuteli huomaamattomasti morsiamea otsalle, uśmiechając się do księcia i wraz z innymi dziećmi powietrza wzniosła się ku górze, ku różowym obłokom szybującym w powietrzu.

– Kolmensadan vuoden kuluttua me nousemme Jumalan valtakuntaan!

– Voimme päästä sinne jopa aikaisemmin! – yksi muualla olevista olennoista kuiskasi. – Näkymätön, dostajemy się do domów ludzi, gdzie są dzieci, i widok każdego dziecka sprawiającego swoim rodzicom radość i zasługującego na ich miłość skraca czas naszej próby. Lapsi ei tiedä, kun lennämme huoneen poikki, a gdy się uśmiechamy z radości, jaką nam sprawiło, Bóg odlicza nam jeden rok z trzystu lat; ale jeśli napotkamy niegrzeczne i złe dziecko, vuodatamme surun kyyneleitä, ja jokainen kyynel pidentää oikeudenkäyntiämme yhden päivän!