Petite Sirène

Petite Sirène

Hans Christian Andersen

Au large, l'eau est aussi bleue que les pétales des plus beaux bleuets et aussi transparente que le verre le plus pur, mais c'est très profond, tellement profond, qu'aucune ancre n'atteigne son fond; trzeba by ustawić wiele wież kościelnych jedne na drugich, aby sięgnęły od dna aż ponad wodę. Tam na dole mieszka lud morski. Ale nie myślcie, że jest tam tylko nagie, piaszczyste dno, nierosną tam najpiękniejsze drzewa i rośliny o łodygach i liściach tak giętkich, że poruszają się przy najlżejszym ruchu wody tak jak żywe stworzenia.

Tous les poissons, petits et grands, voltigent entre les branches comme des oiseaux dans les airs. W najgłębszym miejscu stoi zamek króla mórz mury ma z koralu, wysokie spiczaste okna z najczystszego bursztynu, a dach tworzą muszle, które otwierają się i zamykają, w miarę jak faluje woda; wygląda to prześlicznie, car il y a des perles rayonnantes dans chaque coquillage, un seul et unique serait un trésor dans la couronne royale. Roi des mers, là-bas, był od wielu lat wdowcem, a jego stara matka zajmowała się gospodarstwem; była to mądra kobieta, ale dumna ze swego pochodzenia i dlatego nosiła w ogonie dwanaście ostryg, gdy inne wykwintne damy mogły nosić tylko sześć.

Mais sinon, elle était respectable, car elle aimait les très petites princesses de la mer, leurs petites-filles. Ils étaient six, wszystkie były ładne, mais le plus jeune était le plus beau de tous, cerę miała tak przezroczystą i delikatną jak płatek róży, les yeux bleus comme la mer la plus profonde, mais comme les autres, il n'avait pas de pattes, son corps s'est terminé par une queue de poisson.

Przez cały długi dzień dzieci mogły się bawić na dole w zamku, gdzie żywe kwiaty wyrastały wszędzie ze ścian. Grand ouvert, fenêtres d'ambre, puis des poissons ont nagé jusqu'à elles, comme les hirondelles viennent à nous, quand on ouvre les fenêtres, ale ryby przypływały zupełnie blisko do małych księżniczek, ils ont mangé de leur main et se sont laissé caresser.

Przed zamkiem był duży ogród z płomiennoczerwonymi i ciemnobłękitnymi drzewami, owoce błyszczały jak złoto, et les fleurs comme un feu ardent et ont continué à déplacer les tiges et les feuilles.

Grunt tworzył najdelikatniejszy piasek, niebieski jak płomień siarki. Nad wszystkim zaś unosił się cudowny, lueur bleue, wydawać się mogło raczej, że jesteśmy wysoko w powietrzu i że mamy pod sobą i nad sobą tylko niebo, et pas, que c'est le fond marin. Quand il n'y avait pas de vent, tu pouvais voir le soleil; wyglądało ono jak purpurowy kwiat, z którego kielicha lało się światło. Każda z małych księżniczek miała w ogrodzie swoją grządkę, na której mogła sadzić i kopać, jak jej się podobało; jedna nadała swojej kształt wieloryba, inna wolała, by jej grządka przypominała małą syrenę, ale najmłodsza zrobiła swoją grządkę zupełnie okrągłą jak słońce i zasadziła na niej tylko czerwone kwiaty, tak czerwone jak słońce. Była ona niezwykłym dzieckiem, calme et réfléchi; tandis que les autres sœurs décoraient leurs lits avec les objets les plus étranges, które znajdowały w zatopionych okrętach, ona prócz czerwonych kwiatów, podobnych do słońca tam w górze, wybrała sobie tylko jeden posąg. Był to przepiękny chłopiec, wyrzeźbiony z białego marmuru, qui est tombé au fond de la mer lorsque le navire a coulé. La sirène a planté un saule pleureur rouge à côté de la statue, qui devenait belle et accrochait ses branches souples à la sablonneuse, fond bleu, gdzie cień zdawał się fioletowy i kołysał się bezustannie, tak samo jak gałęzie; wyglądało to, jak gdyby wierzchołek i korzenie bawiły się w pocałunki. Nie było dla syrenki większej radości, jak słuchać o świecie ludzi mieszkających w górze; stara babka musiała wszystko opowiadać, co wiedziała o statkach i miastach, ludziach i zwierzętach, wydawało jej się to cudownie piękne, że tam na górze, par terre, les fleurs sentent; au fond de la mer ils ne sentaient pas – et que les forêts sont vertes, et que le poisson, qui coulait à travers les arbres ici, tam tak głośno i pięknie śpiewają, aż rozkoszą jest słuchać; miały to być ptaszki, ale babka nazywała je rybami, Parce que les princesses ne comprendraient pas autrement, ils n'avaient jamais vu d'oiseau.

Kiedy skończycie piętnaście lat – la grand-mère a dit – pozwolę wam wynurzyć się z wody i będziecie mogły usiąść na skałach i patrzeć przy blasku księżyca na wielkie przepływające okręty, et tu verras les forêts et la ville!

Następnego roku jedna z sióstr skończy piętnaście lat, ale inne?…

Każda z nich była o rok młodsza od poprzedniej, donc la plus jeune avait encore cinq ans devant elle, kiedy będzie mogła wypłynąć na powierzchnię i zobaczyć świat. Ale jedna siostra obiecywała drugiej opowiedzieć o tym, co widziała pierwszego dnia i co uważała za najładniejsze, bo stara babka nie opowiedziała im jeszcze wszystkiego i pozostało jeszcze tyle rzeczy, o których chciały się dowiedzieć. Żadna nie była tak niecierpliwa jak najmłodsza, ta właśnie, która musiała najdłużej czekać i która była taka cicha i zamyślona. Czasami w nocy stawała przy otwartym oknie i patrzyła w górę poprzez ciemnobłękitne morze, gdzie ryby pluskały swymi płetwami i ogonami.

Widziała księżyc i gwiazdy, połyskiwały wprawdzie bardzo słabo, ale poprzez wodę wydawały się blade i o wiele większe, qu'on ne le pense; comme un nuage noir glissait sous eux, syrena wiedziała, że to jest albo wieloryb, albo statek z wieloma ludźmi, przepływający nad zamkiem; z pewnością nie wiedzieli oni, że śliczna, mała syrena stała tam na dole i wyciągała białe ręce do okrętu.

Enfin, la princesse aînée a eu quinze ans et a pu remonter à la surface. Quand elle est revenue, miała do opowiedzenia tysiące rzeczy, mais elle l'a fait, że najpiękniej jest leżeć na piaszczystym brzegu w blasku księżyca, kiedy morze jest spokojne, w pobliżu zatoki i wielkiego miasta, gdzie światła błyszczą jak tysiące gwiazd; écouter de la musique, gwaru ludzi, turkotu pojazdów; patrzeć na liczne wieże i iglice, écouter, comment les cloches de l'église sonnent; juste parce qu'elle ne pouvait pas être là, elle a le plus aimé. Mais, jakże przysłuchiwała się tym opowiadaniom najmłodsza siostra! Kiedy potem wieczorem stała przy otwartym oknie i patrzyła w ciemnobłękitną wodę, myślała o wielkim mieście, o ruchu i gwarze, i wtedy wydawało jej się, jusqu'ici, vous pouvez entendre le son des cloches de l'église.

W rok potem druga siostra otrzymała pozwolenie wydostania się nad wodę i popłynięcia, dokąd będzie chciała. Il vient de sortir alors, quand le soleil se couchait, i tę chwilę uważała za najpiękniejszą. Całe niebo wyglądało jak złoto, elle a dit, et les nuages – ich piękności nie mogła dość opisać; płynęły nad nią czerwone i fioletowe, mais ça a coulé beaucoup plus vite qu'eux, jak długi biały welon, stado dzikich łabędzi wprost w słońce; i ona płynęła do słońca, mais le soleil s'est couché, a różany odblask zgasł na powierzchni morza i w obłokach. W rok później siostra wypłynęła w górę, ta była najodważniejsza i dlatego popłynęła aż do wielkiej rzeki, która wpadała do morza. Widziała śliczne, collines verdoyantes couvertes de vignes, serrures, demeures parmi de merveilleuses forêts; elle a entendu, comme les oiseaux chantaient, et le soleil réchauffait tellement, qu'elle devait plonger fréquemment dans l'eau, pour refroidir le visage enflammé. W małej zatoczce spotkała całą gromadę małych ludzkich dzieci; biegały zupełnie nago dookoła i pluskały się w wodzie, chciała się z nimi bawić, ale uciekły przerażone i wtedy przyszło małe, czarne zwierzątko, był to pies, ale ona nigdy jeszcze nie widziała psa, a szczekał tak strasznie, że przestraszyła się go i uciekła na otwarte morze. Mais il n'oubliera jamais les merveilleuses forêts, collines verdoyantes et enfants mignons, qui flottait dans l'eau, bien qu'ils n'aient pas de queue de poisson. Czwarta siostra nie była taka odważna, została na pełnym morzu i mówiła, que c'était le plus beau là-bas; vous pouvez voir de nombreux kilomètres d'espace autour de vous, et le ciel s'étend comme une grande cloche de verre. Elle a vu les bateaux, mais de loin ils ressemblaient à des mouettes; zabawne delfiny fikały koziołki, a wielkie wieloryby parskały wodą z dziurek od nosa. Wyglądało to jak tysiące fontann dookoła.

Przyszła kolej na piątą siostrę; jej urodziny wypadały właśnie w zimie, i dlatego widziała to, czego inne nie widziały. La mer était complètement verte et de grands icebergs flottaient tout autour.

Elle a dit, que chacun d'eux ressemblait à une perle, et pourtant il y avait beaucoup, beaucoup plus grand que les tours d'église, que les gens construisent. Ils sont apparus sous les formes les plus étranges et scintillaient comme des diamants. Elle s'assit sur le plus grand d'entre eux, tous les marins ont fait le tour de l'iceberg avec horreur, sur lequel elle était assise, a wiatr bawił się jej długimi włosami. Pod wieczór niebo zaciągnęło się chmurami, błyskało i grzmiało, góry lodowe na czarnym morzu wznosiły się i połyskiwały w jaskrawym blasku błyskawic. Na wszystkich okrętach zwinięto żagle, ogarnął wszystkich strach i przerażenie, ale ona siedziała spokojnie na pływającej górze lodowej i widziała niebieską błyskawicę, spadającą zygzakiem na błyszczące morze.Gdy która z sióstr wypływała po raz pierwszy na morze, zachwycona była nowością i pięknem tego, ce qu'elle a vu, ale ponieważ teraz jako dorosłe dziewczyny mogły wypływać na morze, chaque fois qu'ils voulaient, ils ne s'en souciaient plus, ils avaient envie de rentrer chez eux et ont parlé un mois plus tard, qu'il est le plus beau là-bas et que la maison est la meilleure. Souvent, le soir, toutes les sœurs se tenaient la main et se levaient en rang haut dans l'eau; ils avaient de belles voix, piękniejsze niż jakikolwiek człowiek, a kiedy zbierało się na burzę i myślały, que les navires s'écraseraient, ils sont venus au navire et en ont chanté, comme c'est beau au fond de la mer, ils ont demandé aux marins, de peur qu'ils n'aient peur de descendre; ale ci nie rozumieli ich słów i myśleli, że to burza szumi, de toute façon, ils ne verraient pas les merveilles des fonds marins, pour quand le navire coulait, ludzie tonęli i przybywali już tylko jako trupy do zamku morskiego króla. Quand le soir les sœurs nageaient main dans la main jusqu'à la surface de la mer, leur petite sœur est restée complètement seule et se sentait, qu'elle a envie de pleurer, mais les sirènes ne connaissent pas les larmes et souffrent donc beaucoup plus.

– Mais, kiedy już będę miała piętnaście lat! – mówiła. – je sais, że pokocham ten świat i ludzi, którzy tam mieszkają!

Enfin elle a eu quinze ans.

– Ici vous allez vos propres chemins – la grand-mère a dit, vieille reine veuve. – Viens, niech cię ubiorę tak jak twoje siostry. – I włożyła jej na włosy wianek z białych lilii, każdy płatek kwiatu był połową perły, potem przymocowała księżniczce do ogona osiem dużych ostryg na znak jej wysokiego pochodzenia.

– Ils étaient – dit la sirène.

– Tu dois souffrir, avoir l'air digne – la grand-mère a répondu.

Mais, avec quelle empressement une petite sirène se débarrasserait de toute cette splendeur et se débarrasserait de la lourde guirlande; les fleurs rouges de son jardin la décoreraient beaucoup plus, mais elle n'a pas osé le faire.

– Au revoir – dit-elle, et se leva clairement et coulant comme une bulle de savon au-dessus de la surface de l'eau.

Au moment où elle a levé la tête hors de l'eau, le soleil s'est couché, mais les nuages ​​brillaient toujours comme des roses et de l'or, a w różowym powietrzu błyszczała wieczorna gwiazda, jasna i piękna; powietrze było łagodne i świeże, mer calme. Un grand trois-mâts se tenait à proximité, tylko jeden żagiel był rozwinięty, car il n'y avait pas le moindre vent, et il y avait des marins dans les territoires. La musique et le chant résonnaient, a w miarę jak się ściemniało, zapalano setki kolorowych latarni; wyglądało tak, jakby w powietrzu powiewały flagi wszystkich narodów. Mała syrena podpłynęła tuż do okienka i za każdym razem, kiedy woda podnosiła ją do góry, elle pouvait voir à travers les vitres transparentes à l'intérieur, où se tenaient de nombreuses personnes magnifiquement habillées, mais le plus beau de tous était le jeune prince du grand, yeux noirs; nie miał na pewno więcej niż szesnaście lat, i to właśnie jego urodziny obchodzono z taką paradą. Marynarze tańczyli na pokładzie, et quand le jeune prince sortit vers eux, d'innombrables fusées lancées en l'air, ils brillaient comme un beau jour, tak że mała syrena przestraszyła się i schowała pod wodę, ale zaraz potem wysunęła znowu głowę i wtedy wydawało jej się, że spadają na nią wszystkie gwiazdy z nieba. Nigdy dotąd nie widziała sztucznych ogni.

Les grands soleils sifflaient en tournant, formidable, des poissons de feu volaient dans l'air bleu, et tout cela se reflétait dans l'atmosphère sereine, mer calme. Na samym statku było tak jasno, chaque goutte de rosée était visible, encore moins les gens. Et comme le jeune prince était beau, il serrait les mains des gens, il sourit joyeusement, Et la musique résonnait dans la nuit glorieuse.

Il était déjà tard, mais la petite sirène ne pouvait pas quitter des yeux le navire et le beau prince. Les lanternes colorées étaient éteintes, rakiety przestały tryskać w górę, nie słychać było wystrzałów, tylko w głębi morza coś szumiało i grzmiało. La sirène était assise dans l'eau se balançant de haut en bas, tak że mogła zaglądać do kajuty; le navire s'est déplacé plus vite, voile après voile a été déployé, les vagues sont devenues de plus en plus fortes, nadciągały wielkie chmury i w oddali błyskało. Cóż to będzie za straszna burza! Alors les marins ont plié leurs voiles. Le grand navire a oscillé, il glissait sur la mer tumultueuse; les vagues se sont élevées comme de grandes, czarne góry usiłując runąć na maszty, lecz statek zanurzał się tylko między wysokie bałwany, jak łabędź, i znowu wypływał na powierzchnię spiętrzonej wody. Syrenę bawił ten widok, ale żeglarze byli innego zdania. Le navire a grincé et a gémi, les épaisses poutres pliées sous le violent impact des vagues, le mât s'est cassé au centre comme un roseau, le navire s'est incliné sur le côté et l'eau a commencé à affluer. Ce n'est que maintenant que la sirène a remarqué, que les gens étaient en danger; elle devait faire attention aux poutres et aux planches du navire, flottant dans l'eau. Il faisait complètement noir pendant un moment, pour que rien ne soit vu, mais quand il a clignoté après, zrobiło się znowu jasno i mogła rozpoznać wszystkich na statku. Każdy myślał tylko o sobie, a syrenka szukała przede wszystkim księcia i kiedy statek zaczął już tonąć, elle a remarqué, jak się pogrążał w głębokiej wodzie. W pierwszej chwili ucieszyła się bardzo, że oto pójdzie na dno, do niej, ale potem przyszło jej na myśl, że przecież ludzie nie mogą żyć w wodzie i że książę dostanie się na zamek jej ojca jedynie jako trup. “Non, on nie może umrzeć” – pomyślała. I przepłynęła pomiędzy belkami i deskami, unoszącymi się na wodzie, oublier complètement, że mogą ją zmiażdżyć, zanurzała się głęboko w wodę i wznosiła znowu na falach; w ten sposób udało się jej dotrzeć do młodego księcia, który nie mógł już utrzymać się na wzburzonym morzu; ręce i nogi zaczynały mu omdlewać, piękne oczy zamknęły się; gdyby mała syrena nie przybyła do niego, devrait mourir. Elle a tenu sa tête au-dessus de l'eau et a laissé les vagues flotter, où ils voulaient.

Nad ranem burza przeszła; ze statku nie zostało ani śladu; słońce wzeszło czerwone i jarzące nad wodą.

Wydawało się przy jego świetle, że policzki księcia nabierają życia, ale oczy pozostały zamknięte; syrena pocałowała go w wysokie, piękne czoło i odgarnęła jego mokre włosy; wydawało jej się, że był podobny do marmurowego posągu w jej małym ogródku, pocałowała go jeszcze raz, życząc mu, aby odzyskał przytomność.

A wreszcie zobaczyła przed sobą stały ląd, haut, montagnes bleues, na których wierzchołkach lśnił biały śnieg, jak gdyby spoczywały tam łabędzie; il y en avait de belles sur la côte, zielone lasy, a wśród nich stał gmachkościół czy też klasztor, co trudno było odróżnić. W ogrodzie rosły cytrynowe i pomarańczowe drzewa, a przed bramą stały wysokie palmy. Morze tworzyło tu małą, cichą, ale głęboką zatokę, która błyszczała jak zwierciadło i kończyła się pod skałą ławicą ślicznego, sable blanc; voici venu une sirène avec un beau prince et l'a étendu sur le sable comme ça, pour que la tête soit plus haute, au chaud soleil.

en grand, białym gmachu zabrzmiały dzwony i do ogrodu przyszło dużo młodych dziewcząt. Puis la sirène s'éloigna à nouveau, pierres trop hautes dépassant de l'eau, elle a couvert ses cheveux et ses seins de mousse humide, pour que personne ne remarque son petit visage, et elle a regardé attentivement, kto zbliży się do biednego księcia. Bientôt une jeune fille s'approcha de lui; au début, elle semblait terrifiée, Mais seulement pendant un certain temps; puis elle a amené des gens et la sirène l'a vu, que le prince ressuscite, qu'il sourit à tout le monde autour de lui; seulement à elle il ne souriait pas, parce qu'il ne savait pas du tout, qu'elle l'a sauvé.

Zasmuciła się syrena i kiedy księcia wprowadzono do dużego gmachu, zanurzyła się zmartwiona w wodę i wróciła do domu, au château de son père.

La petite sirène était toujours calme et réfléchie, mais maintenant c'est devenu encore plus calme. Les sœurs lui ont demandé, co widziała po raz pierwszy na powierzchni morza, mais elle ne leur a rien dit.

Souvent le soir ou le matin elle allait à cet endroit, où elle a laissé le prince. Elle a vu, comment les fruits du jardin ont mûri, elle a vu, jak je zrywano, elle a vu, jak na wysokich górach tajał śnieg, ale księcia nie widziała, i dlatego wracała do domu za każdym razem coraz bardziej smutna.

Son seul réconfort était de s'asseoir dans le jardin et de mettre ses bras autour de la statue de marbre, qui était comme un prince, mais elle ne cultivait plus ses fleurs, ils sont devenus sauvages, leurs longues tiges et leurs feuilles entrelacées avec les branches des arbres comme ceci, qu'il faisait complètement noir dans ce fourré…

Enfin, la petite sirène ne pouvait plus cacher sa tristesse et en a parlé à l'une de ses sœurs, od niej zaś dowiedziały się wkrótce wszystkie inne, ale nie wiedział o tym nikt więcej prócz księżniczek i paru innych syren, które zwierzyły się z tą tajemnicą tylko swoim najlepszym przyjaciółkom. Jedna z syren miała dokładne wiadomości o księciu; ona również widziała święto na okręcie, elle savait, skąd książę pochodzi i gdzie leży jego królestwo.

– Allez, petite soeur! – dirent les autres princesses, et s'embrassant, elles remontèrent à la surface de la mer à cet endroit, où ils savaient, que se dressait le château du prince.

Był zbudowany z jasnożółtego, błyszczącego kamienia, miał szerokie, marmurowe schody, prowadzące do samego morza. Merveilleux, des dômes dorés s'élevaient sur le toit, et entre les colonnes, entourant tout le bâtiment, il y avait des statues de marbre, qui avait l'air vivant. De magnifiques chambres pouvaient être vues à travers le verre translucide des hautes fenêtres, gdzie wisiały drogie jedwabne zasłony i dywany, a wszystkie ściany ozdobione były wielkimi obrazami, których widok sprawiał prawdziwą rozkosz. Pośrodku największej sali pluskała duża fontanna, strumienie wznosiły się aż do szklanej kopuły w suficie, słońce odbijało się w wodzie i oświetlało wspaniałe rośliny, grandir dans une grande piscine.

Alors maintenant, la sirène savait, où habite le prince, et souvent le soir et la nuit il apparaissait sur l'eau ici; il a nagé beaucoup plus près du rivage, niż mogła się odważyć każda inna syrena; coulait à travers un canal étroit jusqu'à la magnifique, balcon en marbre, projetant une longue ombre sur l'eau.

Siedziała tu i patrzyła na młodego księcia, któremu się zdawało, że jest zupełnie sam w jasnym blasku księżyca. Nieraz wieczorem widywała go, jak płynął z muzyką w łodzi ubranej flagami; ukrywała się w zielonym sitowiu, a kiedy wiatr poruszał jej długim, srebrnobiałym welonem, mogło się zdawać, że to jest łabędź zrywający się do lotu. Czasami w nocy słyszała, jak rybacy, łowiąc ryby na morzu przy świetle pochodni, opowiadali wiele dobrego o księciu, a wtedy cieszyła się, że uratowała mu życie, kiedy na pół martwy unosił się na falach, et j'y ai pensé, à quel point sa tête reposait sur ses seins et comment elle l'a embrassé chaleureusement; mais il n'en savait rien et ne pouvait même pas rêver d'elle. Elle a commencé à aimer les gens de plus en plus, de plus en plus elle voulait être entre eux, świat ludzi wydawał jej się o wiele większy niż jej świat, après tout, les gens peuvent faire naviguer des bateaux sur la mer, ils peuvent gravir de grands sommets dans les nuages, et régions, qui leur appartiennent, ciągną się lasami i polami o wiele dalej, niż sięga jej wzrok. Było tyle rzeczy, dont elle voulait savoir, ale siostry nie potrafiły odpowiedzieć na jej pytania i dlatego spytała starą babkę; elle connaissait très bien le monde supérieur et l'appelait à juste titre le Supersersea!

– Les gens sont-ils, qui ne se noie pas dans la mer – demanda la petite sirène – ils peuvent vivre éternellement, s'ils ne meurent pas, tout comme nous, sur le fond marin?

– Quelque part là-bas – dit la vieille – et les gens meurent, leur vie est encore plus courte que la nôtre. My możemy dożyć trzystu lat, mais quand nous finissons nos vies, zmieniamy się w pianę morską i nie mamy nawet grobu tu, entre nos voisins. Nous n'avons pas d'âme immortelle, nous ne pouvons pas renaître, nous sommes comme des joncs verts: kiedy się je raz zerwie, nie może już nigdy być zielone; ludzie zaś mają duszę, która żyje wiecznie, żyje nawet wtedy, quand le corps devient poussière, il s'élève à travers les cieux brillants jusqu'aux étoiles brillantes. Tak jak my wynurzamy się z morza by oglądać kraje i ludzi, podobnie oni wznoszą się do nieznanych, cudownych miejsc, qu'on ne verra jamais.

– Pourquoi n'avons-nous pas une âme immortelle? – spytała zmartwiona syrena. – Oddałabym te setki lat, que je n'ai pas encore expérimenté, être humain pendant un jour et ensuite atteindre les terres célestes.

Nie trzeba, pour te faire réfléchir – dit la vieille – my jesteśmy o wiele szczęśliwsi i o wiele lepiej żyjemy niż ludzie tam w górze.

Mam więc umrzeć i pływać jako piana na morzu, nie słyszeć więcej muzyki fal ani nie widzieć pięknych kwiatów i czerwonego słońca? Il n'y a rien que je puisse faire, obtenir une âme immortelle?

– Non – dit la vieille. – A moins qu'un homme ne t'aime tellement, que tu lui deviendras plus chère que son père et sa mère, il s'attachera à toi avec toutes ses pensées et son âme, le prêtre vous liera les mains avec un serment de fidélité sur terre pour l'éternité, wtedy jego dusza przejdzie do twojego ciała i będziesz dopuszczona do udziału w przyszłym ludzkim szczęściu. Obdarzy cię wówczas duszą, a zatrzyma jednak swoją własną. Ale to się prawdopodobnie nie zdarzy. À, qu'est-ce qu'il y a de si joli dans la mer, twój rybi ogon, na ziemi uważane jest za brzydkie, nie rozumieją się na tym wcale; tam żeby być piękną, vous devez avoir deux supports lourds, que les gens appellent des jambes.

La petite sirène soupira et regarda tristement sa queue.

– Ne t'en fais pas! – dit la vieille. – Skaczmy i tańczmy przez trzysta lat, nous devons vivre, to chyba dosyć czasu, et alors plus il sera agréable de se reposer dans la tombe. Nous aurons un bal de cour ce soir!

Była to wspaniała uroczystość, jakiej nikt nie ogląda na ziemi. Ściany i sufit w wielkiej sali do tańca były z grubego, mais verre clair. Des centaines d'énormes coquillages bordaient le mur, czerwonych jak róże i zielonych jak trawa, a w muszlach tych płonął błękitny ogień, oświecający całą salę i prześwietlający przez szklane ściany całe morze dookoła, donc, że widać było niezliczone ryby, małe i duże, przypływające do szklanych ścian; na niektórych połyskiwały purpurowe łuski, a inne wyglądały jak zrobione ze srebra i złota.

Au centre de la pièce coulait un large flux, flux impétueux, et dessus les sirènes et les tritons dansaient au son de leur propre chant doux. Ludzie na ziemi nie mają tak pięknego głosu. La petite sirène a chanté le plus joliment, wszyscy oklaskiwali jej śpiew; i przez chwilę syrena czuła radość w sercu, parce qu'elle savait, że ma najpiękniejszy głos ze wszystkich na ziemi i w morzu. Ale zaraz potem znowu przyszły myśli o świecie na górze; nie mogła zapomnieć o pięknym księciu i smutno jej było, że nie ma, tak jak on, nieśmiertelnej duszy. Dlatego też wymknęła się z zamku ojca i podczas gdy wszyscy śpiewali i bawili się, siedziała smutna w swoim małym ogródku. Nagle usłyszała dźwięk myśliwskiego rogu, dochodzący ku niej poprzez wodę, i pomyślała: “Voici, celui-ci flotte là-haut, que j'aime plus que mon père et ma mère, Dix, do którego należą moje myśli, Dix, komu bym chciała powierzyć szczęście mojego życia. Odważę się na wszystko, by zdobyć jego nieśmiertelną duszę. Podczas gdy moje siostry tańczą na zamku, pójdę do czarownicy morza, pour ça, dont j'ai toujours eu si peur, elle seule peut me conseiller et m'aider!” Et ici la petite sirène a quitté son jardin et s'est dirigée vers le vortex bouillant, derrière laquelle vivait la sorcière. Nigdy jeszcze nie szła tą drogą; nie rosły tu kwiaty ani morska trawa, nu, le sable gris s'étendait jusqu'au vortex, où l'eau éclata comme les roues du moulin bourdonnant et emporta tout profondément derrière elle, tout ce qu'elle pouvait attraper. Aby dostać się do państwa czarownicy, musiała syrena przejść przez rwące wiry, nie było tu innej drogi jak poprzez bulgocący gorący szlam, który czarownica nazywała swoją łączką. Dalej stał jej dom wśród osobliwego lasu.

Wszystkie drzewa i krzaki tutaj były to polipy, demi-animaux, na pół rośliny, wyglądały jak stugłowe węże wyrastające z ziemi.

Les branches étaient longues, bras collants avec des doigts comme des vers flexibles. Chaque morceau de ces arbres des racines aux cimes se déplaçait constamment. Tout, ce que la mer a emporté, ściskały te potwory w swych objęciach i nie wypuszczały już nigdy. Syrena zatrzymała się przerażona; serce biło jej ze strachu, o mało co nie zawróciła, mais elle pensa à un prince, et à gagner une âme humaine, et cela lui donna du courage. Elle a tressé ses longs cheveux étroitement sur sa tête, cheveux duveteux, pour que les polypes ne puissent pas les attraper, Elle croisa les deux mains devant sa poitrine et fila, jak ryba potrafi mknąć w wodzie, pomiędzy obrzydliwymi polipami, które wyciągały już do niej swoje giętkie ramiona i palce. Elle a remarqué, że każdy z tych potworów trzyma coś w objęciach, tysiącem drobnych ramion ściskając jak żelazną obręczą. Gens, qui est mort en mer et est tombé profondément au fond, ils ont émergé des bras des polypes sous forme d'os blancs. Ils serraient les rames et les caisses, squelettes d'animaux domestiques et même une petite sirène, którą pojmały i zadręczyły na śmierćto było chyba najstraszniejsze. Elle est enfin arrivée au grand, błotnistego miejsca w lesie, où les grands tourbillonnaient, tłuste węże, montrant dégoûtant, ventre blanc-jaune.

Au centre de cette place se dressait une maison faite d'ossements noyés; il y avait une sorcière se nourrissant de sa bouche à un crapaud, tout comme les humains donnent un sucre canari à manger. Moche, elle a appelé les gros serpents d'eau ses poussins et les a laissés ramper sur ses gros, seins spongieux.

– je sais bien, czego chcesz! – powiedziała czarownicarobisz głupstwo, zrobię jednak, co chcesz, bo to doprowadzi cię do nieszczęścia, ma belle princesse. Vous aimeriez vous débarrasser de la queue de poisson, avoir à la place deux supports, sur lequel tu pourrais marcher comme les gens, que le prince tomberait amoureux de toi et que tu aurais son âme immortelle.

Ici, la sorcière a ri si fort et dégoûtant, que le crapaud et les serpents tombèrent à terre et se tordirent à ses pieds.

Przychodzisz w samą porępowiedziała czarownica. – Gdybyś przyszła jutro po wschodzie słońca, nie mogłabym ci dopomóc przed upływem roku. Przygotuję ci napój, musisz popłynąć z nim, zanim słońce wzejdzie, aż na ląd, usiąść na brzegu i wypić go, wtedy odpadnie ci ogon i skurczy się w to, co ludzie nazywają pięknymi nóżkami, ale to będzie bolało tak, jakby przeszył cię ostry miecz. Tout, którzy cię zobaczą, będą mówili, że jesteś najpiękniejszym ludzkim stworzeniem, jakie widzieli. Zachowasz swój powiewny chód, żadna tancerka nie potrafi tak się kołysać jak ty, ale za każdym krokiem, jaki uczynisz, tu sentiras la douleur, comme si tu marchais sur le tranchant d'un couteau, comme si tu souffrais de blessures sanglantes. Si tu es d'accord pour tout endurer, je vais exaucer ton souhait.

– Donc – répondit la petite sirène d'une voix tremblante et pensa au prince et à l'âme immortelle.

– Mais réfléchis-y – dit la sorcière – quand tu auras la forme humaine, tu ne pourras jamais redevenir une sirène. Tu ne pourras jamais descendre par l'eau jusqu'à tes sœurs et jusqu'au château de ton père, et si tu ne gagnes pas l'amour d'un prince, jeżeli nie zapomni z twego powodu o swej matce i swoim ojcu, il ne s'attachera pas à toi avec toutes ses pensées, jeżeli ksiądz nie połączy waszych rąk tak, abyście się stali mężem i żoną, dusza twoja nie stanie się nieśmiertelna. Pierwszego ranka po zaślubinach księcia z inną pęknie ci serce i zamienisz się w pianę morską.

– Alors il veut – dit la petite sirène et pâlit.

Ale mnie musisz także zapłacić! – dit la sorcière. – Et j'exige pas n'importe quoi. Tu as la plus belle voix de toutes ici sur les fonds marins, tu penses, que tu pourrais charmer le prince avec ça, mais donne moi ton vote.

À, ce qui est le plus précieux que vous ayez, tu me rembourseras ma précieuse boisson. Car je dois ajouter mon propre sang à cette boisson, être tranchant comme une épée à double tranchant.

– Que me reste-t-il, quand tu enlèves ma voix? – demanda la sirène.

-Twoja piękna postaćodpowiedziała czarownicatwój powiewny chód i wymowne oczy, którymi możesz oczarować ludzkie serce. No i cóż, straciłaś odwagę? Wysuń języczek, obetnę ci go jako zapłatę, a wtedy dostaniesz mocny napój.

Niech się stanie – dit la sirène, et la sorcière a mis le chaudron, faire une boisson magique.

– La propreté est primordiale – elle a dit, frotter le chaudron avec des tuyaux, qu'elle a ligoté en boule; puis elle s'est frotté la poitrine, d'où tombèrent quelques gouttes de sang noir; para tworzyła najdziwniejsze postaci, tak że strach brał patrzeć.

Co chwila dorzucała czarownica coś nowego do kotła, et quand le liquide bout bien, on aurait dit qu'un crocodile pleurait.

Enfin la boisson était prête, ressemblait à l'eau la plus pure.

Oto go masz! – powiedziała czarownica i obcięła jej język, i z tą chwilą mała syrenka straciła mowę, nie mogła ani śpiewać, ni parler.

Si les polypes voulaient t'attraper, gdy będziesz przechodziła przez mój las – dit la sorcière – wlej na nie jedną kroplę napoju, a wtedy ich ramiona i palce rozpadną się na tysięczne kawałki. – A małej syrenie nie było to wcale potrzebne, polypes voyant une boisson transparente, błyszczący w jej ręku jak świecąca gwiazda, cofały się przed nią przerażone. W ten sposób prędko przeszła przez las, przez bagno i przez rwące wiry. Widziała teraz zamek swojego ojca; światła w wielkiej sali tańca pogaszono, spali pewnie wszyscy, ale nie odważyła się tam pójść teraz, quand elle était muette et quand elle devait les abandonner à l'appel. Son cœur se brisait avec la douleur. Elle s'est glissée dans le jardin, zerwała z każdej grządki, która należała do jej sióstr, après la fleur, posłała ręką mnóstwo pocałunków w stronę zamku i wypłynęła na powierzchnię granatowej wody. Słońce jeszcze nie wzeszło, kiedy ujrzała zamek księcia i wdrapała się na wspaniałe, marmurowa schody. Księżyc świecił niezwykle jasno. Syrenka wypiła ostro palący napój i poczuła, jakby obosieczny miecz przeszył jej delikatne ciało, zemdlała i leżała jak martwa. Kiedy słońce rozbłysło nad wodą, ocknęła się i poczuła piekący ból, mais devant elle c'était beau, le jeune prince, wpatrywać się w nią swymi czarnymi jak węgiel oczyma tak, qu'elle a dû baisser les yeux; puis elle a vu, że jej rybi ogon znikł i że miała najładniejsze, petites jambes blanches, jakie tylko może mieć mała dziewczynka; ale była zupełnie naga i dlatego otuliła się swoimi długimi, gęstymi włosami. Książę spytał ją, kim jest i skąd się tu wzięła, lecz ona spojrzała na niego słodko, a jednocześnie żałośnie swymi ciemnoniebieskimi oczami, elle ne pouvait pas parler. Puis il lui prit la main et la conduisit au château. Przy każdym kroku, jak jej to przepowiedziała czarownica, elle a ressenti de la douleur, jakby chodziła po spiczastych szydłach i ostrych nożach, ale znosiła to chętnie; trzymając księcia za rękę stąpała tak lekko jak bańka mydlana, et lui et tous les autres admiraient son charmeur, une promenade de brise.

Ubrano ją w kosztowne suknie z jedwabiu i muślinu, na zamku była najpiękniejszą ze wszystkich, mais elle était muette et ne pouvait ni chanter ni parler. Beaux esclaves, vêtus de soie et d'or, wystąpiły przed księciem i jego królewskimi rodzicami; jedna z nich śpiewała piękniej od wszystkich innych, a książę uśmiechał się do niej i klaskał w ręce. Wtedy małej syrenie zrobiło się smutno, elle savait, że dawniej mogła śpiewać o wiele piękniej, et elle pensait: “Mais, s'il savait, que j'ai donné mon vote pour toujours pour cela, pouvoir être avec lui!”

Niewolnice tańczyły pięknie, kołysząc się w takt cichej muzyki; wtedy syrena wzniosła w górę cudne białe ramiona, stanęła na palcach i popłynęła po posadzce; tańczyła tak, jak nikt dotychczas nie tańczył; przy każdym poruszeniu piękność jej była bardziej widoczna, et ses yeux parlaient aux cœurs plus éloquemment que le chant des esclaves. ils étaient tous ravis, surtout le prince, qui l'appelait son petit objet de collection, et elle a continué à danser, chociaż za każdym razem, kiedy jej noga dotykała ziemi, elle a ressenti de la douleur, jakby stąpała po ostrych nożach.

Książę powiedział, że musi pozostać przy nim na zawsze, i pozwolił jej spać pod swoimi drzwiami na aksamitnych poduszkach. Kazał jej zrobić męskie ubranie, aby mu towarzyszyła w konnych wycieczkach.

Ils chevauchaient à travers des forêts odorantes, où les branches vertes heurtent leurs épaules, et les petits oiseaux chantaient dans le vert des feuilles. Ils ont escaladé de hautes montagnes et bien que ses jambes délicates saignaient, tout le monde pouvait le voir, śmiała się i biegała za nim aż tam, où les nuages ​​coulaient sous eux comme des volées d'oiseaux volant vers des terres chaudes.

Uniquement la nuit dans le palais princier, kiedy inni spali, elle monta sur un large escalier de marbre, elle a refroidi ses jambes brûlantes dans l'eau de mer froide et a pensé aux siennes, là-bas dans la mer.

Pewnej nocy jej siostry trzymając się za ręce wynurzyły się z wody i śpiewały tak smutnie, mała syrena przesłała im ręką pozdrowienia, a one poznały ją i opowiedziały, jak bardzo ich wszystkich zasmuciła. Odtąd odwiedzały ją codziennie, a jednej nocy zobaczyła w dali starą babkę, która od wielu lat nie była ponad morzem, i króla mórz w koronie na głowie. Ils lui ont tendu la main, ale nie odważyli się podpłynąć blisko lądu jak siostry. Z dnia na dzień książę coraz bardziej cenił małą syrenkę i pokochał ją tak, jak się kocha dobre, cher bébé, ale nie przychodziło mu wcale na myśl, aby uczynić z niej królową, a przecież musiała zostać jego żoną, aby zdobyć nieśmiertelną duszę, sinon, le jour de son mariage, il deviendra écume de mer…

“Ne m'aimes-tu pas plus que tout le monde!” – les yeux de la sirène semblaient parler, quand il la prit dans ses bras et embrassa son beau front.

– Donc, ty jesteś mi najdroższamówił książębo ty masz najlepsze serce ze wszystkich, ty jesteś mi najwierniejsza i jesteś podobna do jednej młodej dziewczyny, którą kiedyś widziałem, ale której pewnie już nigdy nie zobaczę. Byłem na tonącym statku, fale rzuciły mnie na brzeg, przed świątynię, gdzie wiele dziewcząt służyło Bogu; le plus jeune m'a trouvé sur le rivage et m'a sauvé la vie, je ne l'ai vue que deux fois, jest jedyną istotą, którą na tym świecie mógłbym pokochać, ale ty jesteś do niej podobna, ledwie że nie zacierasz jej obrazu w mojej duszy; ona jest poświęcona Bogu i dlatego jakaś dobra gwiazda zesłała mi ciebie, nous ne raccrocherons jamais.

“Mais, Il ne sait pas, que je lui ai sauvé la vie – pensa la sirène – Je l'ai porté à travers la mer jusqu'à la forêt, où se dresse le temple, siedziałam okryta morską pianą i czekałam, aż przyjdą ludzie. j'ai vu une belle fille, którą on kocha bardziej ode mnie. – I mała syrena westchnęła głęboko, gdyż płakać nie mogła. – Ta dziewczyna jest poświęcona Bogu, nigdy nie wróci do świata, nie spotkają się nigdy, a ja jestem przy nim, je le vois tous les jours, je vais m'occuper de lui, je vais l'aimer, je lui consacrerai ma vie!”

Lecz oto rozeszła się wieść, que le prince épouse la belle fille du roi d'un pays voisin, i dlatego tak wspaniale wyposażył swój statek. Il a été dit, que le prince va voir les terres du roi d'un pays voisin, il allait emmener le grand entourage avec lui, mais en fait il allait, rencontrer sa fille. La sirène secoua la tête et éclata de rire, elle connaissait les pensées du prince bien mieux que tout le monde.

Muszę jechaćpowiedział do niej. – Mam zobaczyć piękną księżniczkę, moi rodzice tego pragną, mais ils ne me forceront jamais, abym ją wprowadził do domu jako moją żonę; nie mogę jej kochać, bo nie jest podobna do pięknej dziewczyny ze świątyni, Tu es comme; si je devais me marier, Je préférerais que vous, mon toi bébé, il n'y a pas de trouvaille, avec tes yeux expressifs. – I całował jej czerwone usta, bawił się jej długimi włosami i kładł swoją głowę na jej sercu, które marzyło o ludzkim szczęściu i nieśmiertelnej duszy.

– Après tout, vous n'avez pas peur de l'eau, mon petit muet – dit le prince, quand ils se tenaient sur un grand navire, qui les a conduits dans un pays voisin; il lui parla de la tempête et du calme de la mer, o dziwnych rybach w głębinach morza i o tym, co tam widzi nurek, a ona słysząc to uśmiechała się, wiedziała przecież lepiej niż ktokolwiek inny, jak wygląda dno morza.

W jasną księżycową noc, kiedy wszyscy spali na okręcie, nie wyłączając sternika stojącego przy sterze, syrena siedziała na dziobie statku i patrzyła w głąb. Wydawało jej się, qu'il pouvait voir à travers la clarté des eaux le château de son père, et sur la plus haute tour se tenait une vieille grand-mère dans une couronne d'argent sur la tête et leva les yeux à travers le courant d'eau tumultueux, au fond du navire.

Puis ses sœurs sortirent de l'eau, ils la regardaient tristement et se tordaient les mains blanches, a ona wychylała się do nich z uśmiechem i chciała im opowiedzieć, jak jej się dobrze wiedzie i jaka jest szczęśliwa, ale nadszedł chłopiec okrętowy, siostry zanurzyły się w wodę, a chłopiec był pewien, że biel, którą widział, to piana morska. Następnego ranka statek przypłynął do przystani wspaniałej stolicy sąsiedniego państwa.

Toutes les cloches ont sonné dans les églises, z wysokich wież grzmiały trąby, et les soldats se tenaient avec des drapeaux flottant et des baïonnettes brillantes. Chaque jour, il y avait une fête différente. Les bals et les fêtes se sont succédé, ale księżniczki wciąż jeszcze nie było, a été dit, że przebywała daleko od rodzinnego miasta, wychowała się bowiem w klasztorze i ćwiczyła się tam we wszelkich królewskich cnotach. elle est enfin arrivée. Mała syrena bardzo pragnęła ją ujrzeć i musiała przyznać, że nigdy jeszcze nie widziała tak uroczej istoty. Płeć miała delikatną i piękną, et sous de longs cils noirs, des bleus foncés souriaient, yeux sincères.

To jesteś ty – dit le prince. – To ty mnie uratowałaś, kiedy leżałem jak martwy na brzegu. – I chwycił swoją zarumienioną narzeczoną w ramiona. – Mais, jestem zbyt szczęśliwy! – dit-il à la sirène. – Mon rêve le plus chaud est devenu réalité! Vérité, que tu es content de mon bonheur, parce que tu m'aimes plus que tout! – A mała syrena pocałowała go w rękę i myślała, że serce już jej pęka. Poranek po jego weselu będzie przecież dniem jej śmierci, transformations en écume de mer.

Wszystkie dzwony dzwoniły w kościołach, heroldowie jeździli po ulicach i obwieszczali zaślubiny. Na wszystkich ołtarzach płonęły srebrne lampy napełnione wonnym olejem, les prêtres portaient des encensoirs, a państwo młodzi trzymając się za ręce odebrali błogosławieństwo samego biskupa. Mała syrena ubrana w złoto i jedwabie niosła tren panny młodej, ale jej uszy nie słyszały uroczystej muzyki, jej oczy nie widziały świętej ceremonii; elle a pensé à la nuit de sa mort, sur le bonheur, qu'elle a perdu. Jeszcze tego samego wieczoru państwo młodzi weszli na pokład okrętu; les canons ont tiré, toutes les bannières agitées, a pośrodku stał królewski namiot ze złota i purpury, jonché des plus beaux oreillers, tam miała spać młoda para w cichą, nuit fraîche. Les voiles ont soufflé dans la brise et le navire a navigué légèrement et calmement dans la mer claire.

Gdy się ściemniło, zapalono kolorowe lampy i marynarze tańczyli wesołe tańce na pokładzie. Mała syrena przypomniała sobie chwilę, quand elle est sortie de la mer pour la première fois et a vu les mêmes vacances joyeuses.

Et puis elle a dansé parmi les autres, flottant légèrement comme une hirondelle, tout

ils ont fait l'éloge d'elle, car elle n'a jamais dansé aussi bien. A chaque pas, des couteaux tranchants piquaient ses pieds délicats, ale nie czuła tego, o wiele boleśniej kłuło ją serce. Elle savait, qu'elle passe la dernière soirée avec, dla którego porzuciła rodzinę i ojczyznę, oddała piękny głos i znosiła codziennie niezliczone męki, podczas gdy on nawet tego nie przeczuwał. Była to ostatnia noc, kiedy oddychała tym samym co on powietrzem; elle a vu le ciel étoilé et la mer profonde; maintenant la nuit éternelle viendrait sur elle, sans pensées et sans rêves, parce qu'elle n'avait pas d'âme immortelle et ne pourrait plus jamais l'avoir. Et il y avait de la joie et de la joie sur le navire jusque tard dans la nuit, la sirène a dansé et a ri, sentant la mort dans son cœur. Le prince a embrassé sa belle épouse, a ona bawiła się jego czarnymi włosami i razem udali się na spoczynek do wspaniałego namiotu. Na statku zapanowała cisza i spokój; tylko sternik stał przy sterze; syrenka oparła się białymi dłońmi o poręcz statku i spoglądała na wschód, ku jutrzence; elle savait, że zabije ją pierwszy promień słońca. Wtedy ujrzała siostry wyłaniające się z morza, były blade jak ona, ich długie, piękne włosy nie powiewały już na wietrze, były obcięte.

Oddałyśmy je czarownicy, aby uratowała tej nocy twoje życie. Elle nous a donné un couteau, oto jest! Peux tu voir, jaki jest ostry? Zanim wzejdzie słońce, musisz przebić nim serce księcia i kiedy gorąca krew opryska twoje nogi, deviendra une queue, tu redeviendras une sirène et tu pourras descendre à l'eau, à nous, et vivre trois cents ans, zanim nie zmienisz się w martwą, écume de mer salée. Se précipiter, vous ou il doit mourir, avant que le soleil ne se lève.

Notre vieille grand-mère est si inquiète, que ses cheveux blancs sont tombés, tout comme les nôtres tombaient sous les ciseaux de la sorcière.

Zabij księcia i wracaj do domu. Se précipiter, vois-tu une traînée rouge dans le ciel? Le soleil se lèvera dans quelques minutes et puis tu mourras! – Ils ont soupiré profondément et ont plongé dans les vagues. Mała syrena odsunęła purpurową zasłonę namiotu i ujrzała piękną pannę młodą śpiącą z głową wspartą na piersi księcia; schyliła się i pocałowała go w cudne czoło, spojrzała w niebo, gdzie coraz jaśniej świeciła jutrzenka, spojrzała na ostry nóż i znowu zwróciła oczy na księcia, który we śnie wymówił imię swojej oblubienicy, tylko ona żyła w jego myślach; nóż zadrżał w ręku syreny, odrzuciła go daleko w fale, które zabłysły czerwonym blaskiem; tam gdzie nóż upadł, wydawało się, że krople krwi wytryskują z wody. Une fois de plus, elle regarda tristement le prince, a potem skoczyła ze statku do morza i czuła, comment son corps se transforme en mousse.

Maintenant le soleil s'est levé sur la mer, promienie jego padały tak łagodnie, chauffer l'écume de mer froide et mortelle, mała syrenka nie czuła wcale śmierci, ujrzała jasne słońce, a wysoko nad nią unosiły się tysiące pięknych, créatures transparentes. À travers ces créatures, elle pouvait voir les voiles blanches du navire et les nuages ​​rouges dans le ciel; les voix de ces êtres étaient une mélodie, mais si délicat, qu'aucune oreille humaine ne pouvait l'entendre, ainsi qu'aucun œil terrestre ne pouvait les voir, sans ailes, avec sa propre légèreté, ils flottaient dans l'air. La petite sirène a vu, qu'il a un corps comme eux, et montait de plus en plus haut de la mousse vers le haut.

– Où vais-je? – elle a demandé, et sa voix sonnait comme la voix de ces merveilleux esprits, tellement incroyable, qu'aucune musique terrestre ne pourrait l'imiter.

– A la fille de l'air! – odpowiedziały tamte. – Syreny nie mają nieśmiertelnej duszy i nie mogą jej mieć, chyba że zdobędą miłość człowieka. Jej wieczne trwanie zależy od obcych mocy. Córy powietrza także nie mają wiecznej duszy, mais par de bonnes actions ils peuvent le gagner. Nous volons vers des pays chauds, où la peste tue les gens; tam niesiemy ożywczy chłód. Rozpylamy w powietrzu zapach kwiatów, koimy i leczymy. Kiedy przez trzysta lat dążyć będziemy do tego, faire le bien de notre mieux, wtedy osiągniemy nieśmiertelność i będziemy brały udział w ludzkim wiecznym szczęściu. Pauvre petite sirène, tu as lutté de tout ton cœur vers le même but que nous! Cierpiałaś tak jak my i wzniosłaś się do świata powietrznych duchów, a po trzystu latach możesz przez dobre uczynki zdobyć nieśmiertelną duszę. Mała syrena wzniosła ku Bożemu słonku białe ramiona i po raz pierwszy poczuła w oczach łzy. La vie et l'agitation sont revenues sur le navire, syrena widziała księcia wraz z jego piękną małżonką, jak szukał jej; spoglądali smętnie na pieniącą się wodę, jak gdyby wiedzieli, że syrenka rzuciła się na fale. Et elle embrassa imperceptiblement la mariée sur le front, uśmiechając się do księcia i wraz z innymi dziećmi powietrza wzniosła się ku górze, ku różowym obłokom szybującym w powietrzu.

– Dans trois cents ans nous monterons dans le royaume de Dieu!

– On peut y arriver encore plus tôt! – murmura l'un des êtres d'un autre monde. – Invisible, dostajemy się do domów ludzi, gdzie są dzieci, i widok każdego dziecka sprawiającego swoim rodzicom radość i zasługującego na ich miłość skraca czas naszej próby. L'enfant ne sait pas, quand nous volons à travers la pièce, a gdy się uśmiechamy z radości, jaką nam sprawiło, Bóg odlicza nam jeden rok z trzystu lat; ale jeśli napotkamy niegrzeczne i złe dziecko, nous versons des larmes de chagrin, et chaque larme prolonge un jour notre épreuve!