Kleine Zeemeermin

Kleine Zeemeermin

Hans Christian Andersen

Daleko na morzu woda jest tak błękitna jak płatki najpiękniejszych bławatków i tak przezroczysta jak najczystsze szkło, maar het is heel diep, zo diep, dat geen anker zijn bodem bereikt; trzeba by ustawić wiele wież kościelnych jedne na drugich, aby sięgnęły od dna aż ponad wodę. Tam na dole mieszka lud morski. Ale nie myślcie, że jest tam tylko nagie, piaszczyste dno, nierosną tam najpiękniejsze drzewa i rośliny o łodygach i liściach tak giętkich, że poruszają się przy najlżejszym ruchu wody tak jak żywe stworzenia.

Alle vissen, klein en groot, fladderen tussen de takken als vogels in de lucht. W najgłębszym miejscu stoi zamek króla mórz mury ma z koralu, wysokie spiczaste okna z najczystszego bursztynu, a dach tworzą muszle, które otwierają się i zamykają, w miarę jak faluje woda; wygląda to prześlicznie, want er zijn stralende parels in elke schelp, de enige echte schat in de koninklijke kroon zou zijn. Koning van de zeeën, daar beneden, był od wielu lat wdowcem, a jego stara matka zajmowała się gospodarstwem; była to mądra kobieta, ale dumna ze swego pochodzenia i dlatego nosiła w ogonie dwanaście ostryg, gdy inne wykwintne damy mogły nosić tylko sześć.

Maar verder was ze respectabel, want ze hield van heel kleine zeeprinsessen, hun kleindochters. Het waren er zes, wszystkie były ładne, maar de jongste was de mooiste van allemaal, cerę miała tak przezroczystą i delikatną jak płatek róży, ogen zo blauw als de diepste zee, maar net als de anderen had hij geen benen, haar lichaam eindigde in een vissenstaart.

Przez cały długi dzień dzieci mogły się bawić na dole w zamku, gdzie żywe kwiaty wyrastały wszędzie ze ścian. Grote opening, Amberkleurige ramen en toen zwommen vissen ernaartoe, als zwaluwen naar ons toe komen, als we de ramen openen, ale ryby przypływały zupełnie blisko do małych księżniczek, ze aten uit hun hand en lieten zich aaien.

Przed zamkiem był duży ogród z płomiennoczerwonymi i ciemnobłękitnymi drzewami, owoce błyszczały jak złoto, en de bloemen als een laaiend vuur en bleven de stengels en bladeren bewegen.

Grunt tworzył najdelikatniejszy piasek, niebieski jak płomień siarki. Nad wszystkim zaś unosił się cudowny, blauwe gloed, wydawać się mogło raczej, że jesteśmy wysoko w powietrzu i że mamy pod sobą i nad sobą tylko niebo, en niet, dat het de zeebodem is. Toen er geen wind was, je kon de zon zien; wyglądało ono jak purpurowy kwiat, z którego kielicha lało się światło. Każda z małych księżniczek miała w ogrodzie swoją grządkę, na której mogła sadzić i kopać, jak jej się podobało; jedna nadała swojej kształt wieloryba, inna wolała, by jej grządka przypominała małą syrenę, ale najmłodsza zrobiła swoją grządkę zupełnie okrągłą jak słońce i zasadziła na niej tylko czerwone kwiaty, tak czerwone jak słońce. Była ona niezwykłym dzieckiem, stil en nadenkend; terwijl de andere zussen hun bed versierden met de vreemdste voorwerpen, które znajdowały w zatopionych okrętach, ona prócz czerwonych kwiatów, podobnych do słońca tam w górze, wybrała sobie tylko jeden posąg. Był to przepiękny chłopiec, wyrzeźbiony z białego marmuru, die op de zeebodem viel toen het schip zonk. De zeemeermin plantte een rode treurwilg naast het beeld, die mooi groeide en zijn flexibele takken tot aan de zandige ophing, blauwe onderkant, gdzie cień zdawał się fioletowy i kołysał się bezustannie, tak samo jak gałęzie; wyglądało to, jak gdyby wierzchołek i korzenie bawiły się w pocałunki. Nie było dla syrenki większej radości, jak słuchać o świecie ludzi mieszkających w górze; stara babka musiała wszystko opowiadać, co wiedziała o statkach i miastach, ludziach i zwierzętach, wydawało jej się to cudownie piękne, że tam na górze, op de grond, de bloemen ruiken; op de bodem van de zee roken ze niet – en dat de bossen groen zijn, en dat de vis, die hier door de bomen stroomde, tam tak głośno i pięknie śpiewają, aż rozkoszą jest słuchać; miały to być ptaszki, ale babka nazywała je rybami, Omdat de prinsessen het anders niet zouden begrijpen, ze hadden nog nooit een vogel gezien.

Kiedy skończycie piętnaście lat – zei de grootmoeder – pozwolę wam wynurzyć się z wody i będziecie mogły usiąść na skałach i patrzeć przy blasku księżyca na wielkie przepływające okręty, en je zult bossen en de stad zien!

Następnego roku jedna z sióstr skończy piętnaście lat, ale inne?…

Każda z nich była o rok młodsza od poprzedniej, dus de jongste had nog vijf jaar te gaan voor haar, kiedy będzie mogła wypłynąć na powierzchnię i zobaczyć świat. Ale jedna siostra obiecywała drugiej opowiedzieć o tym, co widziała pierwszego dnia i co uważała za najładniejsze, bo stara babka nie opowiedziała im jeszcze wszystkiego i pozostało jeszcze tyle rzeczy, o których chciały się dowiedzieć. Żadna nie była tak niecierpliwa jak najmłodsza, ta właśnie, która musiała najdłużej czekać i która była taka cicha i zamyślona. Czasami w nocy stawała przy otwartym oknie i patrzyła w górę poprzez ciemnobłękitne morze, gdzie ryby pluskały swymi płetwami i ogonami.

Widziała księżyc i gwiazdy, połyskiwały wprawdzie bardzo słabo, ale poprzez wodę wydawały się blade i o wiele większe, dan we denken; als een zwarte wolk onder hen gleed, syrena wiedziała, że to jest albo wieloryb, albo statek z wieloma ludźmi, przepływający nad zamkiem; z pewnością nie wiedzieli oni, że śliczna, mała syrena stała tam na dole i wyciągała białe ręce do okrętu.

Eindelijk werd de oudste prinses vijftien en kon ze naar de oppervlakte komen. Toen ze terugkwam, miała do opowiedzenia tysiące rzeczy, maar ze deed het, że najpiękniej jest leżeć na piaszczystym brzegu w blasku księżyca, kiedy morze jest spokojne, w pobliżu zatoki i wielkiego miasta, gdzie światła błyszczą jak tysiące gwiazd; luisteren naar muziek, gwaru ludzi, turkotu pojazdów; patrzeć na liczne wieże i iglice, luisteren, hoe kerkklokken luiden; gewoon omdat ze er niet kon zijn, ze vond het het leukst. Maar, jakże przysłuchiwała się tym opowiadaniom najmłodsza siostra! Kiedy potem wieczorem stała przy otwartym oknie i patrzyła w ciemnobłękitną wodę, myślała o wielkim mieście, o ruchu i gwarze, i wtedy wydawało jej się, tot hier hoor je het geluid van kerkklokken.

W rok potem druga siostra otrzymała pozwolenie wydostania się nad wodę i popłynięcia, dokąd będzie chciała. Het kwam toen net uit, toen de zon onderging, i tę chwilę uważała za najpiękniejszą. Całe niebo wyglądało jak złoto, zij zei, en de wolken – ich piękności nie mogła dość opisać; płynęły nad nią czerwone i fioletowe, maar het stroomde veel sneller dan zij deden, jak długi biały welon, stado dzikich łabędzi wprost w słońce; i ona płynęła do słońca, maar de zon ging onder, a różany odblask zgasł na powierzchni morza i w obłokach. W rok później siostra wypłynęła w górę, ta była najodważniejsza i dlatego popłynęła aż do wielkiej rzeki, która wpadała do morza. Widziała śliczne, groene heuvels bedekt met wijngaarden, sloten, herenhuizen tussen prachtige bossen; zij hoorde, zoals de vogels zongen, en de zon warmde zo veel op, dat ze vaak in het water moest duiken, om het ontstoken gezicht te koelen. W małej zatoczce spotkała całą gromadę małych ludzkich dzieci; biegały zupełnie nago dookoła i pluskały się w wodzie, chciała się z nimi bawić, ale uciekły przerażone i wtedy przyszło małe, czarne zwierzątko, był to pies, ale ona nigdy jeszcze nie widziała psa, a szczekał tak strasznie, że przestraszyła się go i uciekła na otwarte morze. Maar hij zal de prachtige bossen nooit vergeten, groene heuvels en schattige kinderen, die in het water dreef, hoewel ze geen vissenstaart hadden. Czwarta siostra nie była taka odważna, została na pełnym morzu i mówiła, dat het daar het mooist was; je kunt vele kilometers ruimte om je heen zien, en de lucht strekt zich uit als een grote glazen bel. Ze zag de schepen, maar van een afstand leken ze op meeuwen; zabawne delfiny fikały koziołki, a wielkie wieloryby parskały wodą z dziurek od nosa. Wyglądało to jak tysiące fontann dookoła.

Przyszła kolej na piątą siostrę; jej urodziny wypadały właśnie w zimie, i dlatego widziała to, czego inne nie widziały. De zee was helemaal groen en overal dreven grote ijsbergen.

Ze zei, dat elk van hen eruitzag als een parel, en toch waren het er veel, veel groter dan kerktorens, dat mensen bouwen. Ze verschenen in de vreemdste vormen en fonkelden als diamanten. Ze ging op de grootste zitten, alle matrozen cirkelden met afgrijzen om de ijsberg, waarop ze zat, a wiatr bawił się jej długimi włosami. Pod wieczór niebo zaciągnęło się chmurami, błyskało i grzmiało, góry lodowe na czarnym morzu wznosiły się i połyskiwały w jaskrawym blasku błyskawic. Na wszystkich okrętach zwinięto żagle, ogarnął wszystkich strach i przerażenie, ale ona siedziała spokojnie na pływającej górze lodowej i widziała niebieską błyskawicę, spadającą zygzakiem na błyszczące morze.Gdy która z sióstr wypływała po raz pierwszy na morze, zachwycona była nowością i pięknem tego, wat ze zag, ale ponieważ teraz jako dorosłe dziewczyny mogły wypływać na morze, wanneer ze maar wilden, ze gaven er niet meer om, ze verlangden ernaar om weer naar huis te gaan en spraken een maand later, dat het daar beneden het mooist is en dat het huis het mooist is. Vaak hielden alle zussen in de avonduren elkaars hand vast en stonden ze in een rij hoog in het water; ze hadden prachtige stemmen, piękniejsze niż jakikolwiek człowiek, a kiedy zbierało się na burzę i myślały, dat de schepen zouden neerstorten, ze kwamen naar het schip en zongen erover, hoe mooi is het op de bodem van de zee, vroegen ze de matrozen, opdat ze niet bang zijn om naar beneden te gaan; ale ci nie rozumieli ich słów i myśleli, że to burza szumi, hoe dan ook, ze zouden de wonderen van de zeebodem niet zien, voor toen het schip aan het zinken was, ludzie tonęli i przybywali już tylko jako trupy do zamku morskiego króla. Toen 's avonds de zusters hand in hand naar de oppervlakte van de zee zwommen, hun kleine zusje werd helemaal alleen gelaten en voelde zich, dat ze zin heeft om te huilen, maar zeemeerminnen kennen geen tranen en lijden daarom veel meer.

– Maar, kiedy już będę miała piętnaście lat! – mówiła. – ik weet, że pokocham ten świat i ludzi, którzy tam mieszkają!

Eindelijk werd ze vijftien.

– Hier ga je je eigen weg – zei de grootmoeder, oude koningin weduwe. – Komen, niech cię ubiorę tak jak twoje siostry. – I włożyła jej na włosy wianek z białych lilii, każdy płatek kwiatu był połową perły, potem przymocowała księżniczce do ogona osiem dużych ostryg na znak jej wysokiego pochodzenia.

– Ze waren – zei de sirene.

– Je moet lijden, er waardig uitzien – antwoordde de grootmoeder.

Maar, hoe gretig zou een kleine zeemeermin al deze pracht afwerpen en de zware bloemenslinger kwijtraken; rode bloemen uit haar tuin zouden haar veel mooier versieren, maar dat durfde ze niet.

– Tot ziens – zei ze, en stond helder op en vloeide als een zeepbel boven het wateroppervlak.

Het moment dat ze haar hoofd uit het water hief, de zon ging onder, maar de wolken glinsterden nog steeds als rozen en goud, a w różowym powietrzu błyszczała wieczorna gwiazda, jasna i piękna; powietrze było łagodne i świeże, kalme zee. Vlakbij stond een groot driemasterschip, tylko jeden żagiel był rozwinięty, want er was niet de minste wind, en er waren zeelieden in de gebieden. Muziek en zang klonken, a w miarę jak się ściemniało, zapalano setki kolorowych latarni; wyglądało tak, jakby w powietrzu powiewały flagi wszystkich narodów. Mała syrena podpłynęła tuż do okienka i za każdym razem, kiedy woda podnosiła ją do góry, ze kon door de transparante ruiten naar binnen kijken, waar veel mooi geklede mensen stonden, maar de mooiste van allemaal was de jonge prins van de grote, zwarte ogen; nie miał na pewno więcej niż szesnaście lat, i to właśnie jego urodziny obchodzono z taką paradą. Marynarze tańczyli na pokładzie, en toen de jonge prins naar hen toe ging..., ontelbare raketten gelanceerd in de lucht, ze straalden als een heldere dag, tak że mała syrena przestraszyła się i schowała pod wodę, ale zaraz potem wysunęła znowu głowę i wtedy wydawało jej się, że spadają na nią wszystkie gwiazdy z nieba. Nigdy dotąd nie widziała sztucznych ogni.

De grote zonnen sisten rond, prachtig, vurige vissen vlogen de blauwe lucht in, en dit alles werd weerspiegeld in de serene sfeer, stille zee. Na samym statku było tak jasno, elke druppel dauw was zichtbaar, laat staan ​​mensen. En hoe mooi was de jonge prins, hij kneep in de handen van mensen, hij lachte blij, en muziek klonk in de glorieuze nacht.

Het was al laat, maar de kleine zeemeermin kon haar ogen niet van het schip en de mooie prins afhouden. De gekleurde lantaarns waren uit, rakiety przestały tryskać w górę, nie słychać było wystrzałów, tylko w głębi morza coś szumiało i grzmiało. De zeemeermin zat in het water op en neer te schommelen, tak że mogła zaglądać do kajuty; het schip bewoog sneller, zeil na zeil werd uitgerold, de golven werden sterker en sterker, nadciągały wielkie chmury i w oddali błyskało. Cóż to będzie za straszna burza! Dus de matrozen vouwden hun zeilen. Het grote schip zwaaide, hij gleed over de onstuimige zee; de golven stegen als geweldig, czarne góry usiłując runąć na maszty, lecz statek zanurzał się tylko między wysokie bałwany, jak łabędź, i znowu wypływał na powierzchnię spiętrzonej wody. Syrenę bawił ten widok, ale żeglarze byli innego zdania. Het schip kraakte en kreunde, de dikke balken gebogen onder de zware impact van de golven, de mast brak in het midden als een riet, het schip kantelde naar de kant en het water begon binnen te stromen. Nu pas merkte de zeemeermin, dat mensen in gevaar waren; ze moest op haar eigen aandacht zijn voor de balken en planken van het schip, drijvend in water. Het was even helemaal donker, zodat er niets te zien was, maar toen het daarna flitste, zrobiło się znowu jasno i mogła rozpoznać wszystkich na statku. Każdy myślał tylko o sobie, a syrenka szukała przede wszystkim księcia i kiedy statek zaczął już tonąć, zij merkte op, jak się pogrążał w głębokiej wodzie. W pierwszej chwili ucieszyła się bardzo, że oto pójdzie na dno, do niej, ale potem przyszło jej na myśl, że przecież ludzie nie mogą żyć w wodzie i że książę dostanie się na zamek jej ojca jedynie jako trup. “Nee, on nie może umrzeć” – pomyślała. I przepłynęła pomiędzy belkami i deskami, unoszącymi się na wodzie, helemaal vergeten, że mogą ją zmiażdżyć, zanurzała się głęboko w wodę i wznosiła znowu na falach; w ten sposób udało się jej dotrzeć do młodego księcia, który nie mógł już utrzymać się na wzburzonym morzu; ręce i nogi zaczynały mu omdlewać, piękne oczy zamknęły się; gdyby mała syrena nie przybyła do niego, zou moeten sterven. Ze hield zijn hoofd boven het water en liet de golven drijven, waar ze wilden.

Nad ranem burza przeszła; ze statku nie zostało ani śladu; słońce wzeszło czerwone i jarzące nad wodą.

Wydawało się przy jego świetle, że policzki księcia nabierają życia, ale oczy pozostały zamknięte; syrena pocałowała go w wysokie, piękne czoło i odgarnęła jego mokre włosy; wydawało jej się, że był podobny do marmurowego posągu w jej małym ogródku, pocałowała go jeszcze raz, życząc mu, aby odzyskał przytomność.

A wreszcie zobaczyła przed sobą stały ląd, hoog, blauwe bergen, na których wierzchołkach lśnił biały śnieg, jak gdyby spoczywały tam łabędzie; er waren mooie aan de kust, zielone lasy, a wśród nich stał gmachkościół czy też klasztor, co trudno było odróżnić. W ogrodzie rosły cytrynowe i pomarańczowe drzewa, a przed bramą stały wysokie palmy. Morze tworzyło tu małą, cichą, ale głęboką zatokę, która błyszczała jak zwierciadło i kończyła się pod skałą ławicą ślicznego, wit zand; hier kwam een ​​zeemeermin met een mooie prins en legde hem zo op het zand, zodat het hoofd hoger is, in de warme zon.

in het groot, białym gmachu zabrzmiały dzwony i do ogrodu przyszło dużo młodych dziewcząt. Toen dreef de sirene weer weg, te hoge stenen die uit het water steken, ze bedekte haar haar en borsten met nat schuim, zodat niemand haar gezichtje zou opmerken, en ze keek aandachtig, kto zbliży się do biednego księcia. Al snel kwam er een jong meisje naar hem toe; eerst leek ze doodsbang, maar slechts voor een tijdje; toen bracht ze mensen binnen en de sirene zag het, dat de prins weer tot leven komt, dat hij lacht naar iedereen om hem heen; alleen naar haar lachte hij niet, omdat hij het helemaal niet wist, dat ze hem heeft gered.

Zasmuciła się syrena i kiedy księcia wprowadzono do dużego gmachu, zanurzyła się zmartwiona w wodę i wróciła do domu, naar het kasteel van zijn vader.

De kleine zeemeermin was altijd stil en bedachtzaam, maar nu is het nog stiller geworden. De zussen vroegen haar, co widziała po raz pierwszy na powierzchni morza, maar ze vertelde hen niets.

Vaak ging ze 's avonds of' s morgens naar deze plek, waar ze de prins verliet. Ze zag, hoe het fruit in de tuin rijpte, ze zag, jak je zrywano, ze zag, jak na wysokich górach tajał śnieg, ale księcia nie widziała, i dlatego wracała do domu za każdym razem coraz bardziej smutna.

Haar enige troost was om in de achtertuin te gaan zitten en haar armen om het marmeren beeld te slaan, wie was als een prins?, maar ze verzorgde haar bloemen niet meer, ze werden wild, hun lange stengels en bladeren zijn zo verweven met de takken van de bomen, dat het helemaal donker was in dit struikgewas…

Eindelijk kon de kleine zeemeermin haar verdriet niet langer verbergen en vertelde ze het aan een van haar zussen, od niej zaś dowiedziały się wkrótce wszystkie inne, ale nie wiedział o tym nikt więcej prócz księżniczek i paru innych syren, które zwierzyły się z tą tajemnicą tylko swoim najlepszym przyjaciółkom. Jedna z syren miała dokładne wiadomości o księciu; ona również widziała święto na okręcie, zij wist, skąd książę pochodzi i gdzie leży jego królestwo.

– Kom op, kleine zus! – zeiden de andere prinsessen en ze omhelsden elkaar en zeilden op die plek naar de oppervlakte van de zee, waar ze wisten, dat het kasteel van de prins stond.

Był zbudowany z jasnożółtego, błyszczącego kamienia, miał szerokie, marmurowe schody, prowadzące do samego morza. Prachtig, vergulde koepels rezen op het dak, en tussen de kolommen, rondom het hele gebouw, er waren marmeren beelden, dat zag er levend uit. Prachtige kamers waren te zien door het doorschijnende glas van de hoge ramen, gdzie wisiały drogie jedwabne zasłony i dywany, a wszystkie ściany ozdobione były wielkimi obrazami, których widok sprawiał prawdziwą rozkosz. Pośrodku największej sali pluskała duża fontanna, strumienie wznosiły się aż do szklanej kopuły w suficie, słońce odbijało się w wodzie i oświetlało wspaniałe rośliny, groeien in een groot zwembad.

Dus nu wist de zeemeermin, waar de prins woont, en vaak 's avonds en 's nachts verscheen het hier op het water; het zwom veel dichter bij de kust, niż mogła się odważyć każda inna syrena; stroomde door een smal kanaal naar de magnifieke, marmeren balkon, werpt een lange schaduw over het water.

Siedziała tu i patrzyła na młodego księcia, któremu się zdawało, że jest zupełnie sam w jasnym blasku księżyca. Nieraz wieczorem widywała go, jak płynął z muzyką w łodzi ubranej flagami; ukrywała się w zielonym sitowiu, a kiedy wiatr poruszał jej długim, srebrnobiałym welonem, mogło się zdawać, że to jest łabędź zrywający się do lotu. Czasami w nocy słyszała, jak rybacy, łowiąc ryby na morzu przy świetle pochodni, opowiadali wiele dobrego o księciu, a wtedy cieszyła się, że uratowała mu życie, kiedy na pół martwy unosił się na falach, en erover nagedacht, hoe zwaar zijn hoofd op haar borsten rustte en hoe ze hem hartelijk kuste; maar hij wist er niets van en kon niet eens van haar dromen. Ze begon steeds meer van mensen te houden, ze wilde steeds meer tussen hen in zijn, świat ludzi wydawał jej się o wiele większy niż jej świat, mensen kunnen immers schepen op zee bevaren, ze kunnen grote toppen hoog in de wolken beklimmen, en regio's, die van hen zijn, ciągną się lasami i polami o wiele dalej, niż sięga jej wzrok. Było tyle rzeczy, waarover ze wilde weten, ale siostry nie potrafiły odpowiedzieć na jej pytania i dlatego spytała starą babkę; ze kende de bovenwereld heel goed en noemde het terecht de Supersersea!

– Zijn mensen, die niet verdrinken in de zee – vroeg de kleine zeemeermin – ze kunnen voor altijd leven, of ze niet dood gaan, net als ons, op de zeebodem?

– Ergens daar – zei de oude vrouw – en mensen sterven, hun leven is zelfs korter dan dat van ons. My możemy dożyć trzystu lat, maar wanneer we ons leven beëindigen, zmieniamy się w pianę morską i nie mamy nawet grobu tu, tussen onze buren. We hebben geen onsterfelijke ziel, we kunnen niet herboren worden, we zijn als groene biezen: kiedy się je raz zerwie, nie może już nigdy być zielone; ludzie zaś mają duszę, która żyje wiecznie, żyje nawet wtedy, wanneer het lichaam stof wordt, het stijgt door de heldere lucht naar stralende sterren. Tak jak my wynurzamy się z morza by oglądać kraje i ludzi, podobnie oni wznoszą się do nieznanych, cudownych miejsc, die we nooit zullen zien.

– Waarom hebben we geen onsterfelijke ziel?? – spytała zmartwiona syrena. – Oddałabym te setki lat, die ik nog moet ervaren, om één dag mens te zijn en dan naar de hemelse landen te gaan.

Nie trzeba, om je aan het denken te zetten – zei de oude vrouw – my jesteśmy o wiele szczęśliwsi i o wiele lepiej żyjemy niż ludzie tam w górze.

Mam więc umrzeć i pływać jako piana na morzu, nie słyszeć więcej muzyki fal ani nie widzieć pięknych kwiatów i czerwonego słońca? Er is niks wat ik kan doen, om een ​​onsterfelijke ziel te krijgen?

– Nee – zei de oude vrouw. – Tenzij een man zo van je houdt, dat je hem dierbaarder zult worden dan zijn vader en moeder, hij zal met al zijn gedachten en ziel aan je gehecht raken, de priester zal je handen binden met een eed van trouw op aarde voor alle eeuwigheid, wtedy jego dusza przejdzie do twojego ciała i będziesz dopuszczona do udziału w przyszłym ludzkim szczęściu. Obdarzy cię wówczas duszą, a zatrzyma jednak swoją własną. Ale to się prawdopodobnie nie zdarzy. Naar, wat is er zo mooi in de zee, twój rybi ogon, na ziemi uważane jest za brzydkie, nie rozumieją się na tym wcale; tam żeby być piękną, je moet twee zware steunen hebben, die mensen benen noemen.

De kleine zeemeermin zuchtte en keek bedroefd naar haar staart.

– Maak je niet druk! – zei de oude vrouw. – Skaczmy i tańczmy przez trzysta lat, we moeten leven, to chyba dosyć czasu, en dan zal het prettiger zijn om in het graf te rusten. Vanavond hebben we een bal op het veld!

Była to wspaniała uroczystość, jakiej nikt nie ogląda na ziemi. Ściany i sufit w wielkiej sali do tańca były z grubego, maar helder glas. Honderden enorme granaten stonden langs de muur, czerwonych jak róże i zielonych jak trawa, a w muszlach tych płonął błękitny ogień, oświecający całą salę i prześwietlający przez szklane ściany całe morze dookoła, zo, że widać było niezliczone ryby, małe i duże, przypływające do szklanych ścian; na niektórych połyskiwały purpurowe łuski, a inne wyglądały jak zrobione ze srebra i złota.

In het midden van de kamer stroomde een brede stroom, stromende stroom, en daarop dansten zeemeerminnen en tritons op het geluid van hun eigen zoete zang. Ludzie na ziemi nie mają tak pięknego głosu. De kleine zeemeermin zong het mooist, wszyscy oklaskiwali jej śpiew; i przez chwilę syrena czuła radość w sercu, omdat ze het wist, że ma najpiękniejszy głos ze wszystkich na ziemi i w morzu. Ale zaraz potem znowu przyszły myśli o świecie na górze; nie mogła zapomnieć o pięknym księciu i smutno jej było, że nie ma, tak jak on, nieśmiertelnej duszy. Dlatego też wymknęła się z zamku ojca i podczas gdy wszyscy śpiewali i bawili się, siedziała smutna w swoim małym ogródku. Nagle usłyszała dźwięk myśliwskiego rogu, dochodzący ku niej poprzez wodę, i pomyślała: “Zie, deze zweeft daarboven, van wie ik meer houd dan van mijn vader en moeder, tien, do którego należą moje myśli, tien, komu bym chciała powierzyć szczęście mojego życia. Odważę się na wszystko, by zdobyć jego nieśmiertelną duszę. Podczas gdy moje siostry tańczą na zamku, pójdę do czarownicy morza, naar dit, waar ik altijd zo bang voor was, alleen zij kan me adviseren en helpen!” En hier verliet de kleine zeemeermin haar tuin en liep naar de kokende draaikolk, waarachter de heks leefde. Nigdy jeszcze nie szła tą drogą; nie rosły tu kwiaty ani morska trawa, bloot, het grijze zand strekte zich uit tot aan de draaikolk, waar het water uit elkaar barstte als de zoemende molenwielen en alles diep achter zich droeg, wat ze maar kon vangen. Aby dostać się do państwa czarownicy, musiała syrena przejść przez rwące wiry, nie było tu innej drogi jak poprzez bulgocący gorący szlam, który czarownica nazywała swoją łączką. Dalej stał jej dom wśród osobliwego lasu.

Wszystkie drzewa i krzaki tutaj były to polipy, halve dieren, na pół rośliny, wyglądały jak stugłowe węże wyrastające z ziemi.

De takken waren lang, kleverige armen met vingers als flexibele wormen. Elk stukje van deze bomen, van de wortels tot de toppen, bewoog constant. Alle, wat de zee wegvaagde, ściskały te potwory w swych objęciach i nie wypuszczały już nigdy. Syrena zatrzymała się przerażona; serce biło jej ze strachu, o mało co nie zawróciła, maar ze dacht aan een prins, en aan het winnen van een mensenziel, en dat gaf haar moed. Ze heeft haar lange haar strak op haar hoofd gevlochten, pluizig haar, zodat de poliepen ze niet kunnen vangen, Ze vouwde beide handen voor haar borst en snelde weg, jak ryba potrafi mknąć w wodzie, pomiędzy obrzydliwymi polipami, które wyciągały już do niej swoje giętkie ramiona i palce. Zij merkte op, że każdy z tych potworów trzyma coś w objęciach, tysiącem drobnych ramion ściskając jak żelazną obręczą. Mensen, die op zee stierf en diep naar de bodem viel, ze kwamen uit de armen van de poliepen in de vorm van witte botten. Ze persten riemen en dozen, skeletten van huisdieren en zelfs een kleine zeemeermin, którą pojmały i zadręczyły na śmierćto było chyba najstraszniejsze. Ze is eindelijk bij de grote gekomen, błotnistego miejsca w lesie, waar de groten wervelden, tłuste węże, walgelijk tonen, witgele onderbuik.

In het midden van deze plek stond een huis gemaakt van verdronken botten; daar zat een heks die uit haar mond aan een pad voedde, net zoals mensen een kanariesuiker te eten geven. Lelijk, ze noemde haar kuikens dikke waterslangen en liet ze op haar grote kruipen, sponsachtige borsten.

– ik weet goed, czego chcesz! – powiedziała czarownicarobisz głupstwo, zrobię jednak, co chcesz, bo to doprowadzi cię do nieszczęścia, mijn mooie Princes. U wilt van de vissenstaart af, in plaats daarvan twee steunen hebben, waarop je kon lopen als mensen, dat de prins verliefd op je zou worden en dat je zijn en onsterfelijke ziel zou hebben.

Hier lachte de heks zo luid en walgelijk, dat de pad en de slangen op de grond vielen en aan haar voeten kronkelden.

Przychodzisz w samą porępowiedziała czarownica. – Gdybyś przyszła jutro po wschodzie słońca, nie mogłabym ci dopomóc przed upływem roku. Przygotuję ci napój, musisz popłynąć z nim, zanim słońce wzejdzie, aż na ląd, usiąść na brzegu i wypić go, wtedy odpadnie ci ogon i skurczy się w to, co ludzie nazywają pięknymi nóżkami, ale to będzie bolało tak, jakby przeszył cię ostry miecz. Allemaal, którzy cię zobaczą, będą mówili, że jesteś najpiękniejszym ludzkim stworzeniem, jakie widzieli. Zachowasz swój powiewny chód, żadna tancerka nie potrafi tak się kołysać jak ty, ale za każdym krokiem, jaki uczynisz, je zult de pijn voelen, alsof je op de rand van een mes loopt, alsof je bloedige wonden hebt opgelopen. Als je ermee instemt om alles te doorstaan, Ik zal je wens vervullen.

– Zo – antwoordde de kleine zeemeermin met trillende stem en dacht aan de prins en de onsterfelijke ziel.

– Maar denk er eens over na – zei de heks – wanneer krijg je de menselijke vorm, je zult nooit meer in een zeemeermin kunnen veranderen. Je zult nooit door het water kunnen afdalen naar je zussen en naar het kasteel van je vader, en als je de liefde van een prins niet wint, jeżeli nie zapomni z twego powodu o swej matce i swoim ojcu, hij zal zich niet aan je hechten met al zijn gedachten, jeżeli ksiądz nie połączy waszych rąk tak, abyście się stali mężem i żoną, dusza twoja nie stanie się nieśmiertelna. Pierwszego ranka po zaślubinach księcia z inną pęknie ci serce i zamienisz się w pianę morską.

– Dus hij wil – zei de kleine zeemeermin en werd bleek.

Ale mnie musisz także zapłacić! – zei de heks. – En ik eis niet zomaar iets. Je hebt de mooiste stem van allemaal hier op de zeebodem, jij denkt, dat je de prins hiermee kunt charmeren, maar geef me je stem.

Naar, wat is het meest waardevolle dat je hebt?, je betaalt me ​​terug voor mijn kostbare drankje. Want ik moet mijn eigen bloed aan deze drank toevoegen, scherp zijn als een tweesnijdend zwaard.

– Wat blijft er voor mij over?, wanneer je mijn stem wegneemt? – vroeg de sirene.

-Twoja piękna postaćodpowiedziała czarownicatwój powiewny chód i wymowne oczy, którymi możesz oczarować ludzkie serce. No i cóż, straciłaś odwagę? Wysuń języczek, obetnę ci go jako zapłatę, a wtedy dostaniesz mocny napój.

Niech się stanie – zei de zeemeermin, en de heks zette de ketel, een magisch drankje maken.

– Reinheid staat voorop – ze zei, de ketel schrobben met slangen, die ze vastbond in een bal; toen wreef ze over haar borst, waaruit een paar druppels zwart bloed vielen; para tworzyła najdziwniejsze postaci, tak że strach brał patrzeć.

Co chwila dorzucała czarownica coś nowego do kotła, en toen de vloeistof goed kookte, het klonk alsof een krokodil huilde.

Eindelijk was het drankje klaar, zag eruit als het zuiverste water.

Oto go masz! – powiedziała czarownica i obcięła jej język, i z tą chwilą mała syrenka straciła mowę, nie mogła ani śpiewać, noch spreken.

Als de poliepen je wilden vangen, gdy będziesz przechodziła przez mój las – zei de heks – wlej na nie jedną kroplę napoju, a wtedy ich ramiona i palce rozpadną się na tysięczne kawałki. – A małej syrenie nie było to wcale potrzebne, poliepen die een transparant drankje zien, błyszczący w jej ręku jak świecąca gwiazda, cofały się przed nią przerażone. W ten sposób prędko przeszła przez las, przez bagno i przez rwące wiry. Widziała teraz zamek swojego ojca; światła w wielkiej sali tańca pogaszono, spali pewnie wszyscy, ale nie odważyła się tam pójść teraz, wanneer ze stom was en wanneer ze hen moest verlaten bij het telefoontje. Haar hart brak van de pijn. Ze glipte de tuin in, zerwała z każdej grządki, która należała do jej sióstr, na de bloem, posłała ręką mnóstwo pocałunków w stronę zamku i wypłynęła na powierzchnię granatowej wody. Słońce jeszcze nie wzeszło, kiedy ujrzała zamek księcia i wdrapała się na wspaniałe, marmurowa schody. Księżyc świecił niezwykle jasno. Syrenka wypiła ostro palący napój i poczuła, jakby obosieczny miecz przeszył jej delikatne ciało, zemdlała i leżała jak martwa. Kiedy słońce rozbłysło nad wodą, ocknęła się i poczuła piekący ból, maar voor haar was mooi, de jonge prins, wpatrywać się w nią swymi czarnymi jak węgiel oczyma tak, dat ze naar beneden moet hebben gekeken; toen zag ze, że jej rybi ogon znikł i że miała najładniejsze, kleine witte pootjes, jakie tylko może mieć mała dziewczynka; ale była zupełnie naga i dlatego otuliła się swoimi długimi, gęstymi włosami. Książę spytał ją, kim jest i skąd się tu wzięła, lecz ona spojrzała na niego słodko, a jednocześnie żałośnie swymi ciemnoniebieskimi oczami, ze kon niet praten. Toen pakte hij haar hand en leidde haar naar het kasteel. Przy każdym kroku, jak jej to przepowiedziała czarownica, ze voelde pijn, jakby chodziła po spiczastych szydłach i ostrych nożach, ale znosiła to chętnie; trzymając księcia za rękę stąpała tak lekko jak bańka mydlana, en hij en alle anderen bewonderden haar charmeur, een briesje lopen.

Ubrano ją w kosztowne suknie z jedwabiu i muślinu, na zamku była najpiękniejszą ze wszystkich, maar ze was stom en kon niet zingen of spreken. Mooie slaven, gekleed in zijde en goud, wystąpiły przed księciem i jego królewskimi rodzicami; jedna z nich śpiewała piękniej od wszystkich innych, a książę uśmiechał się do niej i klaskał w ręce. Wtedy małej syrenie zrobiło się smutno, zij wist, że dawniej mogła śpiewać o wiele piękniej, en ze dacht: “Maar, als hij het wist, dat ik hier voor altijd mijn stem op heb gegeven, bij hem kunnen zijn!”

Niewolnice tańczyły pięknie, kołysząc się w takt cichej muzyki; wtedy syrena wzniosła w górę cudne białe ramiona, stanęła na palcach i popłynęła po posadzce; tańczyła tak, jak nikt dotychczas nie tańczył; przy każdym poruszeniu piękność jej była bardziej widoczna, en haar ogen spraken welsprekender tot harten dan het gezang van de slaven. Ze waren allemaal blij, vooral de prins, wie noemde haar zijn kleine verzamelobject, en ze bleef dansen, chociaż za każdym razem, kiedy jej noga dotykała ziemi, ze voelde pijn, jakby stąpała po ostrych nożach.

Książę powiedział, że musi pozostać przy nim na zawsze, i pozwolił jej spać pod swoimi drzwiami na aksamitnych poduszkach. Kazał jej zrobić męskie ubranie, aby mu towarzyszyła w konnych wycieczkach.

Ze reden door geurige bossen, waar groene takken hun schouders raken, en de vogeltjes zongen in het groen van de bladeren. Ze klommen hoge bergen en hoewel haar tere benen bloedden, kon iedereen het zien, śmiała się i biegała za nim aż tam, waar de wolken onder hen stroomden als zwermen vogels die naar warme landen vlogen.

Alleen 's nachts in het paleis van de prins, kiedy inni spali, ze stapte op een brede marmeren trap, ze koelde haar brandende benen in het koude zeewater en dacht aan de hare, daar beneden in de zee.

Pewnej nocy jej siostry trzymając się za ręce wynurzyły się z wody i śpiewały tak smutnie, mała syrena przesłała im ręką pozdrowienia, a one poznały ją i opowiedziały, jak bardzo ich wszystkich zasmuciła. Odtąd odwiedzały ją codziennie, a jednej nocy zobaczyła w dali starą babkę, która od wielu lat nie była ponad morzem, i króla mórz w koronie na głowie. Ze staken hun handen naar haar uit, ale nie odważyli się podpłynąć blisko lądu jak siostry. Z dnia na dzień książę coraz bardziej cenił małą syrenkę i pokochał ją tak, jak się kocha dobre, Lieve schat, ale nie przychodziło mu wcale na myśl, aby uczynić z niej królową, a przecież musiała zostać jego żoną, aby zdobyć nieśmiertelną duszę, anders wordt hij op de dag van zijn huwelijk zeeschuim…

“Hou je niet meer van mij dan van alle anderen?!” – de ogen van de sirene leken te spreken, toen hij haar in zijn armen nam en haar mooie voorhoofd kuste.

– Zo, ty jesteś mi najdroższamówił książębo ty masz najlepsze serce ze wszystkich, ty jesteś mi najwierniejsza i jesteś podobna do jednej młodej dziewczyny, którą kiedyś widziałem, ale której pewnie już nigdy nie zobaczę. Byłem na tonącym statku, fale rzuciły mnie na brzeg, przed świątynię, gdzie wiele dziewcząt służyło Bogu; de jongste vond me aan de kust en redde mijn leven, Ik heb haar maar twee keer gezien, jest jedyną istotą, którą na tym świecie mógłbym pokochać, ale ty jesteś do niej podobna, ledwie że nie zacierasz jej obrazu w mojej duszy; ona jest poświęcona Bogu i dlatego jakaś dobra gwiazda zesłała mi ciebie, we zullen nooit ophangen.

“Maar, Hij weet het niet, dat ik zijn leven heb gered – dacht de sirene – Ik droeg hem over de zee naar het bos, waar de tempel staat, siedziałam okryta morską pianą i czekałam, aż przyjdą ludzie. Ik zag een mooi meisje, którą on kocha bardziej ode mnie. – I mała syrena westchnęła głęboko, gdyż płakać nie mogła. – Ta dziewczyna jest poświęcona Bogu, nigdy nie wróci do świata, nie spotkają się nigdy, a ja jestem przy nim, Ik zie hem elke dag, Ik zal voor hem zorgen, ik zal van hem houden, Ik zal mijn leven aan hem wijden!”

Lecz oto rozeszła się wieść, dat de prins zal trouwen met de mooie dochter van de koning van een buurland, i dlatego tak wspaniale wyposażył swój statek. Er werd gezegd, dat de prins het land van de koning van een naburig land gaat zien, hij zou de grote entourage meenemen, maar in feite ging hij, om zijn dochter te ontmoeten. De sirene schudde haar hoofd en lachte, ze kende de gedachten van de prins veel beter dan alle anderen.

Muszę jechaćpowiedział do niej. – Mam zobaczyć piękną księżniczkę, moi rodzice tego pragną, maar ze zullen me nooit dwingen, abym ją wprowadził do domu jako moją żonę; nie mogę jej kochać, bo nie jest podobna do pięknej dziewczyny ze świątyni, je bent zoals; als ik zou trouwen, Ik heb liever dat je, mijn jij schatje, er is geen vondst, met die expressieve ogen van jou. – I całował jej czerwone usta, bawił się jej długimi włosami i kładł swoją głowę na jej sercu, które marzyło o ludzkim szczęściu i nieśmiertelnej duszy.

– Je bent tenslotte niet bang voor water, mijn kleine stomme – zei de prins, toen ze op een groot schip stonden, die hen naar een buurland heeft gereden?; hij vertelde haar over de storm en de kalmte van de zee, o dziwnych rybach w głębinach morza i o tym, co tam widzi nurek, a ona słysząc to uśmiechała się, wiedziała przecież lepiej niż ktokolwiek inny, jak wygląda dno morza.

W jasną księżycową noc, kiedy wszyscy spali na okręcie, nie wyłączając sternika stojącego przy sterze, syrena siedziała na dziobie statku i patrzyła w głąb. Wydawało jej się, dat hij door de helderheid van de wateren het kasteel van zijn vader kon zien, en op de hoogste toren stond een oude grootmoeder met een zilveren kroon op haar hoofd en keek omhoog door de stromende waterstroom, naar de bodem van het schip.

Toen kwamen haar zussen uit het water, ze keken haar bedroefd aan en wrongen hun witte handen, a ona wychylała się do nich z uśmiechem i chciała im opowiedzieć, jak jej się dobrze wiedzie i jaka jest szczęśliwa, ale nadszedł chłopiec okrętowy, siostry zanurzyły się w wodę, a chłopiec był pewien, że biel, którą widział, to piana morska. Następnego ranka statek przypłynął do przystani wspaniałej stolicy sąsiedniego państwa.

Alle klokken luidden in de kerken, z wysokich wież grzmiały trąby, en de soldaten stonden met vlaggen wapperen en bajonetten glimmend. Elke dag was er een andere vakantie. De ballen en feestjes volgden elkaar op, ale księżniczki wciąż jeszcze nie było, was gezegd, że przebywała daleko od rodzinnego miasta, wychowała się bowiem w klasztorze i ćwiczyła się tam we wszelkich królewskich cnotach. Ze is eindelijk aangekomen. Mała syrena bardzo pragnęła ją ujrzeć i musiała przyznać, że nigdy jeszcze nie widziała tak uroczej istoty. Płeć miała delikatną i piękną, en van onder lange donkere wimpers lachten donkerblauwe wimpers, oprechte ogen.

To jesteś ty – zei de prins. – To ty mnie uratowałaś, kiedy leżałem jak martwy na brzegu. – I chwycił swoją zarumienioną narzeczoną w ramiona. – Maar, jestem zbyt szczęśliwy! – zei hij tegen de sirene. – Mijn mooiste droom is uitgekomen! Waarheid, dat je blij bent met mijn geluk, omdat je het meest van me houdt! – A mała syrena pocałowała go w rękę i myślała, że serce już jej pęka. Poranek po jego weselu będzie przecież dniem jej śmierci, transformaties in zeeschuim.

Wszystkie dzwony dzwoniły w kościołach, heroldowie jeździli po ulicach i obwieszczali zaślubiny. Na wszystkich ołtarzach płonęły srebrne lampy napełnione wonnym olejem, priesters droegen wierookvaten, a państwo młodzi trzymając się za ręce odebrali błogosławieństwo samego biskupa. Mała syrena ubrana w złoto i jedwabie niosła tren panny młodej, ale jej uszy nie słyszały uroczystej muzyki, jej oczy nie widziały świętej ceremonii; ze dacht aan de nacht van haar dood, over geluk, die ze verloor. Jeszcze tego samego wieczoru państwo młodzi weszli na pokład okrętu; de kanonnen schoten, alle spandoeken zwaaiden, a pośrodku stał królewski namiot ze złota i purpury, bezaaid met de mooiste kussens, tam miała spać młoda para w cichą, koude nacht. De zeilen waaiden in de wind en het schip zeilde licht en kalm in de heldere zee.

Gdy się ściemniło, zapalono kolorowe lampy i marynarze tańczyli wesołe tańce na pokładzie. Mała syrena przypomniała sobie chwilę, toen ze voor het eerst uit de zee kwam en dezelfde vreugdevolle vakantie zag.

En toen danste ze tussen de anderen, lichtjes zwevend als een zwaluw, allemaal

ze waren opgetogen over haar, omdat ze nog nooit zo mooi heeft gedanst. Bij elke stap prikten scherpe messen haar delicate voeten, ale nie czuła tego, o wiele boleśniej kłuło ją serce. Zij wist, dat ze er de laatste avond mee doorbrengt, dla którego porzuciła rodzinę i ojczyznę, oddała piękny głos i znosiła codziennie niezliczone męki, podczas gdy on nawet tego nie przeczuwał. Była to ostatnia noc, kiedy oddychała tym samym co on powietrzem; ze zag de sterrenhemel en de diepe zee; nu zou de eeuwige nacht over haar komen, zonder gedachten en zonder dromen, omdat ze geen onsterfelijke ziel had en die nooit meer kon krijgen. En er was vreugde en vrolijkheid op het schip tot laat in de nacht, de zeemeermin danste en lachte en voelde de dood in haar hart. De prins kuste zijn mooie bruid, a ona bawiła się jego czarnymi włosami i razem udali się na spoczynek do wspaniałego namiotu. Na statku zapanowała cisza i spokój; tylko sternik stał przy sterze; syrenka oparła się białymi dłońmi o poręcz statku i spoglądała na wschód, ku jutrzence; zij wist, że zabije ją pierwszy promień słońca. Wtedy ujrzała siostry wyłaniające się z morza, były blade jak ona, ich długie, piękne włosy nie powiewały już na wietrze, były obcięte.

Oddałyśmy je czarownicy, aby uratowała tej nocy twoje życie. Ze gaf ons een mes, oto jest! Zie je, jaki jest ostry? Zanim wzejdzie słońce, musisz przebić nim serce księcia i kiedy gorąca krew opryska twoje nogi, zal uitgroeien tot een staart, je wordt weer een zeemeermin en je kunt naar het water gaan, aan ons, en leef driehonderd jaar, zanim nie zmienisz się w martwą, zout zeeschuim. Stormloop, jij of hij moet dood, voordat de zon opkomt.

Onze oude oma is zo bezorgd, dat haar witte haar uitviel, net zoals die van ons onder de schaar van de heks viel.

Zabij księcia i wracaj do domu. Stormloop, zie je een rode streep in de lucht?? De zon komt over een paar minuten op en dan ga je dood! – Ze zuchtten diep en stortten zich in de golven. Mała syrena odsunęła purpurową zasłonę namiotu i ujrzała piękną pannę młodą śpiącą z głową wspartą na piersi księcia; schyliła się i pocałowała go w cudne czoło, spojrzała w niebo, gdzie coraz jaśniej świeciła jutrzenka, spojrzała na ostry nóż i znowu zwróciła oczy na księcia, który we śnie wymówił imię swojej oblubienicy, tylko ona żyła w jego myślach; nóż zadrżał w ręku syreny, odrzuciła go daleko w fale, które zabłysły czerwonym blaskiem; tam gdzie nóż upadł, wydawało się, że krople krwi wytryskują z wody. Weer keek ze treurig naar de prins, a potem skoczyła ze statku do morza i czuła, hoe haar lichaam in schuim verandert.

Nu is de zon opgekomen boven de zee, promienie jego padały tak łagodnie, het dodelijk koude zeeschuim verwarmen, mała syrenka nie czuła wcale śmierci, ujrzała jasne słońce, a wysoko nad nią unosiły się tysiące pięknych, transparante wezens. Door deze wezens kon ze de witte zeilen van het schip en rode wolken in de lucht zien; de stemmen van deze wezens waren een melodie, maar zo delicaat, dat geen menselijk oor haar kon horen, zo goed als geen aards oog ze kon zien, zonder vleugels, met zijn eigen lichtheid, ze zweefden in de lucht. De kleine zeemeermin zag, dat hij een lichaam heeft zoals zij, en steeg hoger en hoger van het schuim naar boven.

– Waar ga ik heen? – zij vroeg, en haar stem klonk als de stem van deze wonderbaarlijke geesten, zo geweldig, dat geen aardse muziek hem kon evenaren.

– Aan de dochter van de lucht! – odpowiedziały tamte. – Syreny nie mają nieśmiertelnej duszy i nie mogą jej mieć, chyba że zdobędą miłość człowieka. Jej wieczne trwanie zależy od obcych mocy. Córy powietrza także nie mają wiecznej duszy, maar door goede daden kunnen ze het verdienen. We vliegen naar warme landen, waar de pest mensen doodt; tam niesiemy ożywczy chłód. Rozpylamy w powietrzu zapach kwiatów, koimy i leczymy. Kiedy przez trzysta lat dążyć będziemy do tego, goed doen naar ons beste vermogen, wtedy osiągniemy nieśmiertelność i będziemy brały udział w ludzkim wiecznym szczęściu. Arme kleine zeemeermin, je streefde met heel je hart naar hetzelfde doel als wij! Cierpiałaś tak jak my i wzniosłaś się do świata powietrznych duchów, a po trzystu latach możesz przez dobre uczynki zdobyć nieśmiertelną duszę. Mała syrena wzniosła ku Bożemu słonku białe ramiona i po raz pierwszy poczuła w oczach łzy. Het leven en de drukte kwamen weer op het schip, syrena widziała księcia wraz z jego piękną małżonką, jak szukał jej; spoglądali smętnie na pieniącą się wodę, jak gdyby wiedzieli, że syrenka rzuciła się na fale. En ze kuste de bruid onmerkbaar op het voorhoofd, uśmiechając się do księcia i wraz z innymi dziećmi powietrza wzniosła się ku górze, ku różowym obłokom szybującym w powietrzu.

– Over driehonderd jaar zullen we opstijgen naar het koninkrijk van God!

– We kunnen er zelfs eerder zijn! – fluisterde een van de buitenaardse wezens. – Onzichtbaar, dostajemy się do domów ludzi, gdzie są dzieci, i widok każdego dziecka sprawiającego swoim rodzicom radość i zasługującego na ich miłość skraca czas naszej próby. Het kind weet het niet, als we door de kamer vliegen, a gdy się uśmiechamy z radości, jaką nam sprawiło, Bóg odlicza nam jeden rok z trzystu lat; ale jeśli napotkamy niegrzeczne i złe dziecko, we vergieten tranen van verdriet, en elke traan verlengt onze beproeving op een dag!