O bajkach

Strona Bajki.info to zbiór bajek dla dzieci młodszych i dla dzieci starszych. Znajdują się tutaj zarówno opisy bajek do oglądania jak i bajki do czytania. Przy każdej bajce umieszczona jest krótka informacja o niej: dla jakich wiekowo dzieci bajka jest przeznaczona, czy i jakie wartości edukacyjne bajka przekazuje, bohaterowie bajki, itp.

Bajki – krótka historia

Strach pomyśleć, jak nudny byłby świat bez bajek! Bo bajki, to kraina pełna fantazji, opowieści z morałem, chwytające za serce historie, zawierające mądrości ludowe legendy. Czy świat bez bajki mógłby w ogóle istnieć? Na pewno nie. I dlatego bajki są niemal tak stare, jak świat. Od dawien dawna opowiadały je wszystkie narody. Najstarsze bajki powstały w Indiach i dlatego niektórzy ten kraj uważają za ich kolebkę. Bardzo długo bajki istniały jako anonimowe opowieści ludowe, którymi dorośli zabawiali dzieci i siebie samych. Zaczęto je spisywać stosunkowo niedawno, bo dopiero około trzysta lat temu. Pierwszym słynnym autorem bajek był Francuz – Charles Perrault. Spisał on i opracował ludowe podania. Takie tytuły jak „Czerwony Kapturek”, „Śpiąca królewna”, „Kopciuszek”, „Kot w butach” należą do bajek najbardziej znanych na świecie. Historię bohaterów baśni autorstwa Charlesa Perraulta zna niemal każde dziecko.

Ale przecież bajki opowiadali nie tylko Francuzi. Tak samo robili mieszkający z nimi po sąsiedzku Niemcy. Niemieckie bajki spisali dwaj bracia Grimm – Jakub i Wilhelm. Ich pierwszy zbiór bajek został wydany w roku 1812, nosił tytuł „Baśnie domowe i dziecięce zebrane przez braci Grimm”. Ten oraz ich kolejne zbiory zawierające bajki do dnia dzisiejszego cieszą się wśród dzieci i rodziców ogromną popularnością. Najpopularniejsze bajki spisane przez braci Grimm to „Jaś i Małgosia”, „Królewna Śnieżka”, „Tomcio Paluch” oraz te bajki które wcześniej spisał Charles Perrault, czyli „Czerwony Kapturek”, „Śpiąca królewna”, „Kopciuszek”. Niektóre bajki były wielokrotnie przerabiane przez innych autorów, a na ich podstawie zrealizowano wiele filmów, bajek animowanych i przedstawień teatralnych.

 

Jakie bajki wybierać dla dziecka ?

Bajki mogą być do czytania lub do oglądania, oba rodzaje mają swoje plusy. Należy wybierać bajki mądre, ciekawe, wesołe. Jeśli są to bajki do czytania, to powinny być napisane poprawną polszczyzną. Niech bajki sprawiają dziecku przyjemność, niech ich treść pomaga mu w poznawaniu świata, uczy odróżniania zła od dobra. Unikajmy bajek, które nie mają głębszego sensu lub mają wątpliwe przesłanie moralne.

 

Dlaczego oglądanie bajek jest korzystne dla dzieci ?

Oglądając przygody bajkowych postaci, dziecko łatwiej zrozumie otaczającą go codzienność. Świat pokazywany w bajkach dla dzieci jest uproszczony: widać w nim granice między dobrem a złem. Problem, który w świecie realnym jest dla dziecka niepojęty, przedstawiony w bajce w sposób uproszczony staje się dla niego zrozumiały. Dziecko skupia się na tym, co czują bajkowi ulubieńcy. Wraz z nimi przeżywa przygody. Współczuje im, gdy mają kłopoty, trzyma kciuki za powodzenie ich przygód. Dziecko staje się dzięki bajkom bardziej wrażliwe na potrzeby innych. Bajki pomagają pocieszyć malucha, który na przykład wrócił smutny ze szkoły, bo kolega zniszczył jego piórnik. Gdy włączymy dziecku zabawną bajkę, na pewno uśmiech pojawi się na jego buzi.

 

Czytajmy dzieciom bajki !

Gdy rodzic czyta na głos bajkę swojemu dziecku, to jest dla malucha mile spędzony czas. Czytać dzieciom bajki powinno się regularnie, dobrze jak rodzice wyrobią nawyk i będą urządzać częste sesje czytania, np. codzienne czytanie bajki dziecku przed zaśnięciem.
W głośnym czytaniu bajki chodzi nie tylko o kolejną historyjkę, ale o bycie ze swoją pociechą, o poświęcanie mu swojego czasu, tak by czuło się najważniejsze na świecie.
Czytanie dziecku bajki buduje więź pomiędzy dorosłym a maluchem. Ta więź będzie bardzo ważna, gdy dziecko wejdzie w okres dojrzewania. Zdobyte podczas czytania bajek zaufanie wobec rodzica pozwoli mu uniknąć wielu złych decyzji.

Dzieci na ogół przyzwyczajone są do włączania telewizora, dlatego też bardzo wiele zależy od rodziców. Ważne jest to, by pomogli swoim pociechom nauczyć się słuchać wierszy i bajek. Dzisiaj są w cenie osoby, które potrafią słuchać. Jeżeli rodzice nie pokażą małemu dziecku, że dobrą alternatywą dla telewizji i komputera są bajki, wiersze lub słuchowiska radiowe, jeżeli dorośli nie opowiedzą dziecku bajki lub nie przeczytają wierszyka, wówczas ich pociechy nie będą miały skąd nauczyć się słuchania.