Pequena Sereia

Pequena Sereia

Hans Christian Andersen

Daleko na morzu woda jest tak błękitna jak płatki najpiękniejszych bławatków i tak przezroczysta jak najczystsze szkło, mas é muito profundo, tão profundo, que nenhuma âncora chega ao fundo; trzeba by ustawić wiele wież kościelnych jedne na drugich, aby sięgnęły od dna aż ponad wodę. Tam na dole mieszka lud morski. Ale nie myślcie, że jest tam tylko nagie, piaszczyste dno, nierosną tam najpiękniejsze drzewa i rośliny o łodygach i liściach tak giętkich, że poruszają się przy najlżejszym ruchu wody tak jak żywe stworzenia.

Todos os peixes, pequenos e grandes, voam entre os galhos como pássaros no ar. W najgłębszym miejscu stoi zamek króla mórz mury ma z koralu, wysokie spiczaste okna z najczystszego bursztynu, a dach tworzą muszle, które otwierają się i zamykają, w miarę jak faluje woda; wygląda to prześlicznie, pois existem pérolas radiantes em cada concha, um e apenas seria um tesouro da coroa real. Rei dos mares, lá em baixo, był od wielu lat wdowcem, a jego stara matka zajmowała się gospodarstwem; była to mądra kobieta, ale dumna ze swego pochodzenia i dlatego nosiła w ogonie dwanaście ostryg, gdy inne wykwintne damy mogły nosić tylko sześć.

Mas por outro lado, ela era respeitável, pois ela amava muito pequenas princesas do mar, suas netas. Havia seis deles, wszystkie były ładne, mas o mais novo era o mais bonito de todos eles, cerę miała tak przezroczystą i delikatną jak płatek róży, olhos tão azuis quanto o mar mais profundo, mas como os outros, não tinha pernas, o corpo dela terminou em um rabo de peixe.

Przez cały długi dzień dzieci mogły się bawić na dole w zamku, gdzie żywe kwiaty wyrastały wszędzie ze ścian. Grande aberto, janelas âmbar e peixes nadaram até eles, como andorinhas vêm até nós, quando abrimos as janelas, ale ryby przypływały zupełnie blisko do małych księżniczek, eles comeram de suas mãos e se deixaram ser acariciados.

Przed zamkiem był duży ogród z płomiennoczerwonymi i ciemnobłękitnymi drzewami, owoce błyszczały jak złoto, e as flores como um fogo ardente e continuava movendo os caules e as folhas.

Grunt tworzył najdelikatniejszy piasek, niebieski jak płomień siarki. Nad wszystkim zaś unosił się cudowny, brilho azul, wydawać się mogło raczej, że jesteśmy wysoko w powietrzu i że mamy pod sobą i nad sobą tylko niebo, e não, que é o fundo do mar. Quando não havia vento, você poderia ver o sol; wyglądało ono jak purpurowy kwiat, z którego kielicha lało się światło. Każda z małych księżniczek miała w ogrodzie swoją grządkę, na której mogła sadzić i kopać, jak jej się podobało; jedna nadała swojej kształt wieloryba, inna wolała, by jej grządka przypominała małą syrenę, ale najmłodsza zrobiła swoją grządkę zupełnie okrągłą jak słońce i zasadziła na niej tylko czerwone kwiaty, tak czerwone jak słońce. Była ona niezwykłym dzieckiem, quieto e pensativo; enquanto as outras irmãs decoravam suas camas com os objetos mais estranhos, które znajdowały w zatopionych okrętach, ona prócz czerwonych kwiatów, podobnych do słońca tam w górze, wybrała sobie tylko jeden posąg. Był to przepiękny chłopiec, wyrzeźbiony z białego marmuru, que caiu no fundo do mar quando o navio afundou. A sereia plantou um salgueiro-chorão vermelho ao lado da estátua, que ficou bonito e pendurou seus ramos flexíveis até o arenoso, fundo azul, gdzie cień zdawał się fioletowy i kołysał się bezustannie, tak samo jak gałęzie; wyglądało to, jak gdyby wierzchołek i korzenie bawiły się w pocałunki. Nie było dla syrenki większej radości, jak słuchać o świecie ludzi mieszkających w górze; stara babka musiała wszystko opowiadać, co wiedziała o statkach i miastach, ludziach i zwierzętach, wydawało jej się to cudownie piękne, że tam na górze, no chão, o cheiro das flores; no fundo do mar eles não cheiravam – e que as florestas são verdes, e que o peixe, que fluiu através das árvores aqui, tam tak głośno i pięknie śpiewają, aż rozkoszą jest słuchać; miały to być ptaszki, ale babka nazywała je rybami, Porque as princesas não entenderiam de outra forma, eles nunca tinham visto um pássaro.

Kiedy skończycie piętnaście lat – a avó disse – pozwolę wam wynurzyć się z wody i będziecie mogły usiąść na skałach i patrzeć przy blasku księżyca na wielkie przepływające okręty, e você verá florestas e a cidade!

Następnego roku jedna z sióstr skończy piętnaście lat, ale inne?…

Każda z nich była o rok młodsza od poprzedniej, então a mais nova ainda tinha mais cinco anos pela frente, kiedy będzie mogła wypłynąć na powierzchnię i zobaczyć świat. Ale jedna siostra obiecywała drugiej opowiedzieć o tym, co widziała pierwszego dnia i co uważała za najładniejsze, bo stara babka nie opowiedziała im jeszcze wszystkiego i pozostało jeszcze tyle rzeczy, o których chciały się dowiedzieć. Żadna nie była tak niecierpliwa jak najmłodsza, ta właśnie, która musiała najdłużej czekać i która była taka cicha i zamyślona. Czasami w nocy stawała przy otwartym oknie i patrzyła w górę poprzez ciemnobłękitne morze, gdzie ryby pluskały swymi płetwami i ogonami.

Widziała księżyc i gwiazdy, połyskiwały wprawdzie bardzo słabo, ale poprzez wodę wydawały się blade i o wiele większe, do que pensamos; quando uma nuvem negra deslizou sob eles, syrena wiedziała, że to jest albo wieloryb, albo statek z wieloma ludźmi, przepływający nad zamkiem; z pewnością nie wiedzieli oni, że śliczna, mała syrena stała tam na dole i wyciągała białe ręce do okrętu.

Finalmente, a princesa mais velha completou quinze anos e foi capaz de voltar à superfície. Quando ela voltou, miała do opowiedzenia tysiące rzeczy, mas ela fez, że najpiękniej jest leżeć na piaszczystym brzegu w blasku księżyca, kiedy morze jest spokojne, w pobliżu zatoki i wielkiego miasta, gdzie światła błyszczą jak tysiące gwiazd; ouvir música, gwaru ludzi, turkotu pojazdów; patrzeć na liczne wieże i iglice, ouvir, como os sinos da igreja tocam; só porque ela não poderia estar lá, ela gostou mais. Mas, jakże przysłuchiwała się tym opowiadaniom najmłodsza siostra! Kiedy potem wieczorem stała przy otwartym oknie i patrzyła w ciemnobłękitną wodę, myślała o wielkim mieście, o ruchu i gwarze, i wtedy wydawało jej się, até aqui você pode ouvir o som dos sinos das igrejas.

W rok potem druga siostra otrzymała pozwolenie wydostania się nad wodę i popłynięcia, dokąd będzie chciała. Só saiu então, quando o sol estava se pondo, i tę chwilę uważała za najpiękniejszą. Całe niebo wyglądało jak złoto, ela disse, e as nuvens – ich piękności nie mogła dość opisać; płynęły nad nią czerwone i fioletowe, mas fluiu muito mais rápido do que eles, jak długi biały welon, stado dzikich łabędzi wprost w słońce; i ona płynęła do słońca, mas o sol se pôs, a różany odblask zgasł na powierzchni morza i w obłokach. W rok później siostra wypłynęła w górę, ta była najodważniejsza i dlatego popłynęła aż do wielkiej rzeki, która wpadała do morza. Widziała śliczne, colinas verdes cobertas de vinhas, fechaduras, mansões entre florestas maravilhosas; ela ouviu, enquanto os pássaros cantavam, e o sol esquentou muito, que ela tinha que mergulhar na água com frequência, para esfriar o rosto inflamado. W małej zatoczce spotkała całą gromadę małych ludzkich dzieci; biegały zupełnie nago dookoła i pluskały się w wodzie, chciała się z nimi bawić, ale uciekły przerażone i wtedy przyszło małe, czarne zwierzątko, był to pies, ale ona nigdy jeszcze nie widziała psa, a szczekał tak strasznie, że przestraszyła się go i uciekła na otwarte morze. Mas ele nunca vai esquecer as florestas maravilhosas, colinas verdes e crianças fofas, que flutuou na água, embora eles não tivessem uma cauda de peixe. Czwarta siostra nie była taka odważna, została na pełnym morzu i mówiła, que era mais bonito lá; você pode ver muitos quilômetros de espaço ao seu redor, e o céu se estende como um grande sino de vidro. Ela viu os navios, mas de longe pareciam gaivotas; zabawne delfiny fikały koziołki, a wielkie wieloryby parskały wodą z dziurek od nosa. Wyglądało to jak tysiące fontann dookoła.

Przyszła kolej na piątą siostrę; jej urodziny wypadały właśnie w zimie, i dlatego widziała to, czego inne nie widziały. O mar estava completamente verde e grandes icebergs flutuavam ao redor.

Ela disse, que cada um deles parecia uma pérola, e ainda havia muitos, muito maior do que as torres da igreja, que as pessoas constroem. Eles apareceram nas formas mais estranhas e brilharam como diamantes. Ela se sentou no maior deles, todos os marinheiros circundaram o iceberg de horror, em que ela estava sentada, a wiatr bawił się jej długimi włosami. Pod wieczór niebo zaciągnęło się chmurami, błyskało i grzmiało, góry lodowe na czarnym morzu wznosiły się i połyskiwały w jaskrawym blasku błyskawic. Na wszystkich okrętach zwinięto żagle, ogarnął wszystkich strach i przerażenie, ale ona siedziała spokojnie na pływającej górze lodowej i widziała niebieską błyskawicę, spadającą zygzakiem na błyszczące morze.Gdy która z sióstr wypływała po raz pierwszy na morze, zachwycona była nowością i pięknem tego, o que ela viu, ale ponieważ teraz jako dorosłe dziewczyny mogły wypływać na morze, sempre que eles quisessem, eles não ligavam mais para isso, eles desejavam voltar para casa e falaram um mês depois, que é mais bonito lá embaixo e que a casa é a melhor. Freqüentemente, durante a noite, todas as irmãs davam as mãos e subiam em uma fileira no alto da água; eles tinham lindas vozes, piękniejsze niż jakikolwiek człowiek, a kiedy zbierało się na burzę i myślały, que os navios iriam quebrar, eles vieram para o navio e cantaram sobre isso, que lindo é no fundo do mar, eles perguntaram aos marinheiros, para que não tenham medo de descer; ale ci nie rozumieli ich słów i myśleli, że to burza szumi, de qualquer maneira, eles não veriam as maravilhas do fundo do mar, para quando o navio estava afundando, ludzie tonęli i przybywali już tylko jako trupy do zamku morskiego króla. Quando à noite as irmãs nadavam de mãos dadas para a superfície do mar, sua irmã foi deixada completamente sozinha e sentindo, que ela sente vontade de chorar, mas as sereias não conhecem as lágrimas e, portanto, sofrem muito mais.

– Mas, kiedy już będę miała piętnaście lat! – mówiła. – eu sei, że pokocham ten świat i ludzi, którzy tam mieszkają!

Finalmente ela completou quinze anos.

– Aqui você segue seus próprios caminhos – a avó disse, velha rainha viúva. – Venha, niech cię ubiorę tak jak twoje siostry. – I włożyła jej na włosy wianek z białych lilii, każdy płatek kwiatu był połową perły, potem przymocowała księżniczce do ogona osiem dużych ostryg na znak jej wysokiego pochodzenia.

– Eles eram – disse a sirene.

– Voce tem que sofrer, parecer digno – a avó respondeu.

Mas, com que avidez uma pequena sereia se desfaria de todo esse esplendor e se livraria da grinalda pesada; flores vermelhas de seu jardim iriam decorá-la muito melhor, mas ela não se atreveu a fazer isso.

– Adeus – ela disse, e se ergueu claro e fluindo como uma bolha de sabão acima da superfície da água.

No momento em que ela levantou a cabeça para fora da água, o sol se pôs, mas as nuvens ainda brilhavam como rosas e ouro, a w różowym powietrzu błyszczała wieczorna gwiazda, jasna i piękna; powietrze było łagodne i świeże, mar calmo. Um grande navio de três mastros estava próximo, tylko jeden żagiel był rozwinięty, pois não havia o menor vento, e havia marinheiros nos territórios. Música e canto soaram, a w miarę jak się ściemniało, zapalano setki kolorowych latarni; wyglądało tak, jakby w powietrzu powiewały flagi wszystkich narodów. Mała syrena podpłynęła tuż do okienka i za każdym razem, kiedy woda podnosiła ją do góry, ela podia ver através dos painéis transparentes de dentro, onde muitas pessoas lindamente vestidas estavam, mas o mais bonito de todos era o jovem príncipe dos grandes, olhos pretos; nie miał na pewno więcej niż szesnaście lat, i to właśnie jego urodziny obchodzono z taką paradą. Marynarze tańczyli na pokładzie, e quando o jovem príncipe saiu para eles, incontáveis ​​foguetes lançados no ar, eles brilharam como um dia brilhante, tak że mała syrena przestraszyła się i schowała pod wodę, ale zaraz potem wysunęła znowu głowę i wtedy wydawało jej się, że spadają na nią wszystkie gwiazdy z nieba. Nigdy dotąd nie widziała sztucznych ogni.

Os grandes sóis assobiaram girando, Maravilhoso, peixes de fogo estavam voando no ar azul, e tudo isso se refletiu na atmosfera serena, mar tranquilo. Na samym statku było tak jasno, cada gota de orvalho era visível, muito menos pessoas. E como era lindo o jovem príncipe, ele estava apertando as mãos das pessoas, ele sorriu feliz, e a música tocou na noite gloriosa.

Já era tarde, mas a pequena sereia não conseguia tirar os olhos do navio e do belo príncipe. As lanternas coloridas foram desligadas, rakiety przestały tryskać w górę, nie słychać było wystrzałów, tylko w głębi morza coś szumiało i grzmiało. A sereia sentou-se na água balançando para cima e para baixo, tak że mogła zaglądać do kajuty; a nave se moveu mais rápido, vela depois que a vela foi lançada, as ondas ficaram cada vez mais fortes, nadciągały wielkie chmury i w oddali błyskało. Cóż to będzie za straszna burza! Então os marinheiros dobraram suas velas. O grande navio balançou, ele estava deslizando no mar revolto; as ondas subiram como grandes, czarne góry usiłując runąć na maszty, lecz statek zanurzał się tylko między wysokie bałwany, jak łabędź, i znowu wypływał na powierzchnię spiętrzonej wody. Syrenę bawił ten widok, ale żeglarze byli innego zdania. O navio rangeu e gemeu, as vigas grossas dobraram sob o forte impacto das ondas, o mastro quebrou no centro como uma cana, o navio inclinou-se para o lado e a água começou a entrar. Só agora a sereia percebeu, que as pessoas estavam em perigo; ela tinha que estar atenta às vigas e pranchas do navio, flutuando na água. Esteve completamente escuro por um momento, para que nada pudesse ser visto, mas quando brilhou depois, zrobiło się znowu jasno i mogła rozpoznać wszystkich na statku. Każdy myślał tylko o sobie, a syrenka szukała przede wszystkim księcia i kiedy statek zaczął już tonąć, ela percebeu, jak się pogrążał w głębokiej wodzie. W pierwszej chwili ucieszyła się bardzo, że oto pójdzie na dno, do niej, ale potem przyszło jej na myśl, że przecież ludzie nie mogą żyć w wodzie i że książę dostanie się na zamek jej ojca jedynie jako trup. “Não, on nie może umrzeć” – pomyślała. I przepłynęła pomiędzy belkami i deskami, unoszącymi się na wodzie, esquecendo completamente, że mogą ją zmiażdżyć, zanurzała się głęboko w wodę i wznosiła znowu na falach; w ten sposób udało się jej dotrzeć do młodego księcia, który nie mógł już utrzymać się na wzburzonym morzu; ręce i nogi zaczynały mu omdlewać, piękne oczy zamknęły się; gdyby mała syrena nie przybyła do niego, teria que morrer. Ela segurou a cabeça dele acima da água e deixou as ondas flutuarem, onde eles queriam.

Nad ranem burza przeszła; ze statku nie zostało ani śladu; słońce wzeszło czerwone i jarzące nad wodą.

Wydawało się przy jego świetle, że policzki księcia nabierają życia, ale oczy pozostały zamknięte; syrena pocałowała go w wysokie, piękne czoło i odgarnęła jego mokre włosy; wydawało jej się, że był podobny do marmurowego posągu w jej małym ogródku, pocałowała go jeszcze raz, życząc mu, aby odzyskał przytomność.

A wreszcie zobaczyła przed sobą stały ląd, Alto, montanhas Azuis, na których wierzchołkach lśnił biały śnieg, jak gdyby spoczywały tam łabędzie; havia lindos na costa, zielone lasy, a wśród nich stał gmachkościół czy też klasztor, co trudno było odróżnić. W ogrodzie rosły cytrynowe i pomarańczowe drzewa, a przed bramą stały wysokie palmy. Morze tworzyło tu małą, cichą, ale głęboką zatokę, która błyszczała jak zwierciadło i kończyła się pod skałą ławicą ślicznego, areia Branca; aqui veio uma sereia com um lindo príncipe e o deitou na areia assim, para que a cabeça fique mais alta, no sol quente.

Em grande, białym gmachu zabrzmiały dzwony i do ogrodu przyszło dużo młodych dziewcząt. Então a sirene se afastou novamente, pedras muito altas saindo da água, ela cobriu os cabelos e seios com espuma úmida, para que ninguém notasse seu rostinho, e ela observou cuidadosamente, kto zbliży się do biednego księcia. Logo uma jovem se aproximou dele; no começo ela parecia apavorada, mas só por um tempo; então ela trouxe as pessoas e a sereia viu, que o príncipe volte à vida, que ele sorria para todos ao seu redor; só para ela ele não sorriu, porque ele não sabia de todo, que ela o salvou.

Zasmuciła się syrena i kiedy księcia wprowadzono do dużego gmachu, zanurzyła się zmartwiona w wodę i wróciła do domu, para o castelo de seu pai.

A pequena sereia estava sempre quieta e pensativa, mas agora ficou ainda mais silencioso. As irmãs perguntaram a ela, co widziała po raz pierwszy na powierzchni morza, mas ela não disse nada a eles.

Muitas vezes, à noite ou de manhã, ela ia a este lugar, onde ela deixou o príncipe. Ela viu, como a fruta no jardim amadureceu, ela viu, jak je zrywano, ela viu, jak na wysokich górach tajał śnieg, ale księcia nie widziała, i dlatego wracała do domu za każdym razem coraz bardziej smutna.

Seu único consolo era sentar-se no quintal e colocar os braços em volta da estátua de mármore, quem era como um príncipe, mas ela não alimentou mais suas flores, eles cresceram selvagens, seus longos caules e folhas entrelaçados com os galhos das árvores assim, que estava completamente escuro neste matagal…

Finalmente, a pequena sereia não conseguiu mais esconder sua tristeza e contou a uma de suas irmãs sobre isso, od niej zaś dowiedziały się wkrótce wszystkie inne, ale nie wiedział o tym nikt więcej prócz księżniczek i paru innych syren, które zwierzyły się z tą tajemnicą tylko swoim najlepszym przyjaciółkom. Jedna z syren miała dokładne wiadomości o księciu; ona również widziała święto na okręcie, ela sabia, skąd książę pochodzi i gdzie leży jego królestwo.

– Vamos, irmãzinha! – as outras princesas disseram, e abraçando-se, elas navegaram para a superfície do mar naquele lugar, onde eles sabiam, que o castelo do príncipe estava.

Był zbudowany z jasnożółtego, błyszczącego kamienia, miał szerokie, marmurowe schody, prowadzące do samego morza. Maravilhoso, domos dourados subiram no telhado, e entre as colunas, cercando todo o edifício, havia estátuas de mármore, que parecia vivo. Câmaras magníficas podiam ser vistas através do vidro translúcido das janelas altas, gdzie wisiały drogie jedwabne zasłony i dywany, a wszystkie ściany ozdobione były wielkimi obrazami, których widok sprawiał prawdziwą rozkosz. Pośrodku największej sali pluskała duża fontanna, strumienie wznosiły się aż do szklanej kopuły w suficie, słońce odbijało się w wodzie i oświetlało wspaniałe rośliny, crescendo em uma grande piscina.

Então agora a sereia sabia, onde o príncipe mora, e muitas vezes à noite e à noite apareceu na água aqui; nadou muito mais perto da costa, niż mogła się odważyć każda inna syrena; fluiu através de um canal estreito até o magnífico, varanda de mármore, lançando uma longa sombra sobre a água.

Siedziała tu i patrzyła na młodego księcia, któremu się zdawało, że jest zupełnie sam w jasnym blasku księżyca. Nieraz wieczorem widywała go, jak płynął z muzyką w łodzi ubranej flagami; ukrywała się w zielonym sitowiu, a kiedy wiatr poruszał jej długim, srebrnobiałym welonem, mogło się zdawać, że to jest łabędź zrywający się do lotu. Czasami w nocy słyszała, jak rybacy, łowiąc ryby na morzu przy świetle pochodni, opowiadali wiele dobrego o księciu, a wtedy cieszyła się, że uratowała mu życie, kiedy na pół martwy unosił się na falach, e pensei sobre isso, como a cabeça dele estava apoiada em seus seios e como ela o beijou com vontade; mas ele não sabia nada sobre isso e não podia nem mesmo sonhar com ela. Ela começou a amar as pessoas cada vez mais, mais e mais ela queria estar entre eles, świat ludzi wydawał jej się o wiele większy niż jej świat, afinal, as pessoas podem navegar em navios no mar, eles podem escalar grandes picos bem alto nas nuvens, e regiões, que pertencem a eles, ciągną się lasami i polami o wiele dalej, niż sięga jej wzrok. Było tyle rzeczy, sobre o qual ela queria saber, ale siostry nie potrafiły odpowiedzieć na jej pytania i dlatego spytała starą babkę; ela conhecia o mundo superior muito bem e corretamente o chamou de Supermar!

– São pessoas, quem não se afoga no mar – perguntou a pequena sereia – eles podem viver para sempre, se eles não estão morrendo, assim como nós, no fundo do mar?

– Em algum lugar lá – a velha disse – e as pessoas morrem, suas vidas são ainda mais curtas que as nossas. My możemy dożyć trzystu lat, mas quando terminamos nossas vidas, zmieniamy się w pianę morską i nie mamy nawet grobu tu, entre nossos vizinhos. Não temos uma alma imortal, nós não podemos renascer, nós somos como juncos verdes: kiedy się je raz zerwie, nie może już nigdy być zielone; ludzie zaś mają duszę, która żyje wiecznie, żyje nawet wtedy, quando o corpo se torna pó, sobe pelos céus brilhantes para estrelas brilhantes. Tak jak my wynurzamy się z morza by oglądać kraje i ludzi, podobnie oni wznoszą się do nieznanych, cudownych miejsc, que nunca veremos.

– Por que não temos uma alma imortal? – spytała zmartwiona syrena. – Oddałabym te setki lat, que ainda não experimentei, ser humano por um dia e depois chegar às terras celestiais.

Nie trzeba, para fazer você pensar sobre isso – a velha disse – my jesteśmy o wiele szczęśliwsi i o wiele lepiej żyjemy niż ludzie tam w górze.

Mam więc umrzeć i pływać jako piana na morzu, nie słyszeć więcej muzyki fal ani nie widzieć pięknych kwiatów i czerwonego słońca? Não há nada que eu possa fazer, para obter uma alma imortal?

– Não – a velha disse. – A menos que algum homem te ame tanto, que você se tornará mais querido para ele do que seu pai e sua mãe, ele ficará apegado a você com todos os seus pensamentos e alma, o padre amarrará suas mãos com um juramento de lealdade na terra por toda a eternidade, wtedy jego dusza przejdzie do twojego ciała i będziesz dopuszczona do udziału w przyszłym ludzkim szczęściu. Obdarzy cię wówczas duszą, a zatrzyma jednak swoją własną. Ale to się prawdopodobnie nie zdarzy. Para, o que há de tão bonito no mar, twój rybi ogon, na ziemi uważane jest za brzydkie, nie rozumieją się na tym wcale; tam żeby być piękną, você deve ter dois suportes pesados, que as pessoas chamam de pernas.

A pequena sereia suspirou e olhou tristemente para seu rabo.

– Não se preocupe! – a velha disse. – Skaczmy i tańczmy przez trzysta lat, nós devemos viver, to chyba dosyć czasu, e então o mais agradável será descansar na sepultura. Teremos um baile hoje à noite!

Była to wspaniała uroczystość, jakiej nikt nie ogląda na ziemi. Ściany i sufit w wielkiej sali do tańca były z grubego, mas vidro claro. Centenas de enormes conchas revestiam a parede, czerwonych jak róże i zielonych jak trawa, a w muszlach tych płonął błękitny ogień, oświecający całą salę i prześwietlający przez szklane ściany całe morze dookoła, tão, że widać było niezliczone ryby, małe i duże, przypływające do szklanych ścian; na niektórych połyskiwały purpurowe łuski, a inne wyglądały jak zrobione ze srebra i złota.

No centro da sala, um amplo fluxo estava fluindo, riacho correndo, e nele sereias e tritões dançavam ao som de seu próprio canto doce. Ludzie na ziemi nie mają tak pięknego głosu. A pequena sereia cantou mais lindamente, wszyscy oklaskiwali jej śpiew; i przez chwilę syrena czuła radość w sercu, porque ela sabia, że ma najpiękniejszy głos ze wszystkich na ziemi i w morzu. Ale zaraz potem znowu przyszły myśli o świecie na górze; nie mogła zapomnieć o pięknym księciu i smutno jej było, że nie ma, tak jak on, nieśmiertelnej duszy. Dlatego też wymknęła się z zamku ojca i podczas gdy wszyscy śpiewali i bawili się, siedziała smutna w swoim małym ogródku. Nagle usłyszała dźwięk myśliwskiego rogu, dochodzący ku niej poprzez wodę, i pomyślała: “Eis que este está flutuando lá em cima, quem eu amo mais do que meu pai e minha mãe, dez, do którego należą moje myśli, dez, komu bym chciała powierzyć szczęście mojego życia. Odważę się na wszystko, by zdobyć jego nieśmiertelną duszę. Podczas gdy moje siostry tańczą na zamku, pójdę do czarownicy morza, para isso, da qual eu sempre tive tanto medo, só ela pode me aconselhar e me ajudar!” E aqui a pequena sereia deixou seu jardim e caminhou em direção ao vórtice fervente, atrás do qual a bruxa viveu. Nigdy jeszcze nie szła tą drogą; nie rosły tu kwiaty ani morska trawa, nu, a areia cinza se estendeu até o vórtice, onde a água se estilhaçou como o zumbido das rodas do moinho e carregou tudo profundamente para trás, tudo o que ela pudesse pegar. Aby dostać się do państwa czarownicy, musiała syrena przejść przez rwące wiry, nie było tu innej drogi jak poprzez bulgocący gorący szlam, który czarownica nazywała swoją łączką. Dalej stał jej dom wśród osobliwego lasu.

Wszystkie drzewa i krzaki tutaj były to polipy, meio animais, na pół rośliny, wyglądały jak stugłowe węże wyrastające z ziemi.

Os ramos eram longos, braços pegajosos com dedos como vermes flexíveis. Cada pedaço dessas árvores, da raiz ao topo, se movia constantemente. Tudo, o que o mar varreu, ściskały te potwory w swych objęciach i nie wypuszczały już nigdy. Syrena zatrzymała się przerażona; serce biło jej ze strachu, o mało co nie zawróciła, mas ela pensou em um príncipe, e em ganhar uma alma humana, e isso lhe deu coragem. Ela trançou o cabelo comprido com força na cabeça, cabelo fofo, de modo que os pólipos não possam pegá-los, Ela cruzou as duas mãos na frente do peito e saiu correndo, jak ryba potrafi mknąć w wodzie, pomiędzy obrzydliwymi polipami, które wyciągały już do niej swoje giętkie ramiona i palce. Ela percebeu, że każdy z tych potworów trzyma coś w objęciach, tysiącem drobnych ramion ściskając jak żelazną obręczą. Pessoas, que morreu no mar e caiu fundo no fundo, eles emergiram dos braços dos pólipos na forma de ossos brancos. Eles apertaram remos e caixas, esqueletos de animais domésticos e até mesmo uma pequena sereia, którą pojmały i zadręczyły na śmierćto było chyba najstraszniejsze. Ela finalmente chegou ao grande, błotnistego miejsca w lesie, onde os grandes rodaram, tłuste węże, mostrando nojento, barriga branca-amarela.

No centro deste lugar ficava uma casa feita de ossos afogados; lá estava uma bruxa alimentando-se de sua boca para um sapo, assim como os humanos dão açúcar de canário para comer. Feio, ela chamou cobras de água gordas de seus filhotes e os deixou rastejar em seus filhotes, seios esponjosos.

– eu sei bem, czego chcesz! – powiedziała czarownicarobisz głupstwo, zrobię jednak, co chcesz, bo to doprowadzi cię do nieszczęścia, minha linda princesa. Você gostaria de se livrar do rabo de peixe, em vez disso, tenha dois suportes, no qual você poderia andar como pessoas, que o príncipe se apaixonaria por você e que você teria a alma dele e imortal.

Aqui a bruxa riu tão alto e nojento, que o sapo e as serpentes caíram no chão e se contorceram a seus pés.

Przychodzisz w samą porępowiedziała czarownica. – Gdybyś przyszła jutro po wschodzie słońca, nie mogłabym ci dopomóc przed upływem roku. Przygotuję ci napój, musisz popłynąć z nim, zanim słońce wzejdzie, aż na ląd, usiąść na brzegu i wypić go, wtedy odpadnie ci ogon i skurczy się w to, co ludzie nazywają pięknymi nóżkami, ale to będzie bolało tak, jakby przeszył cię ostry miecz. Tudo, którzy cię zobaczą, będą mówili, że jesteś najpiękniejszym ludzkim stworzeniem, jakie widzieli. Zachowasz swój powiewny chód, żadna tancerka nie potrafi tak się kołysać jak ty, ale za każdym krokiem, jaki uczynisz, você vai sentir a dor, como se você estivesse andando na ponta de uma faca, como se você estivesse sofrendo feridas de sangue. Se você concordar em suportar tudo, Eu vou cumprir o seu desejo.

– Então – respondeu a pequena sereia com voz trêmula e pensou no príncipe e na alma imortal.

– Mas pense sobre isso – disse a bruxa – quando você obterá a forma humana, você nunca será capaz de voltar a ser uma sereia. Você nunca será capaz de descer através da água para suas irmãs e para o castelo de seu pai, e se você não ganhar o amor de um príncipe, jeżeli nie zapomni z twego powodu o swej matce i swoim ojcu, ele não vai se apegar a você com todos os seus pensamentos, jeżeli ksiądz nie połączy waszych rąk tak, abyście się stali mężem i żoną, dusza twoja nie stanie się nieśmiertelna. Pierwszego ranka po zaślubinach księcia z inną pęknie ci serce i zamienisz się w pianę morską.

– Então ele quer – disse a pequena sereia e ficou pálida.

Ale mnie musisz także zapłacić! – disse a bruxa. – E eu exijo não qualquer coisa. Você tem a voz mais linda de todas aqui no fundo do mar, você pensa, que você pudesse encantar o príncipe com isso, mas me dê seu voto.

Para, o que é mais valioso que você tem, você vai me pagar pela minha bebida preciosa. Pois eu tenho que adicionar meu próprio sangue a esta bebida, ser afiado como uma espada de dois gumes.

– O que resta para mim, quando você tira minha voz? – perguntou a sereia.

-Twoja piękna postaćodpowiedziała czarownicatwój powiewny chód i wymowne oczy, którymi możesz oczarować ludzkie serce. No i cóż, straciłaś odwagę? Wysuń języczek, obetnę ci go jako zapłatę, a wtedy dostaniesz mocny napój.

Niech się stanie – disse a sereia, e a bruxa colocou o caldeirão, fazer uma bebida mágica.

– A limpeza é fundamental – ela disse, esfregando o caldeirão com mangueiras, que ela amarrou em uma bola; então ela esfregou o peito, de onde caíram algumas gotas de sangue negro; para tworzyła najdziwniejsze postaci, tak że strach brał patrzeć.

Co chwila dorzucała czarownica coś nowego do kotła, e quando o líquido estava fervendo bem, parecia que um crocodilo estava chorando.

Finalmente a bebida estava pronta, parecia a água mais pura.

Oto go masz! – powiedziała czarownica i obcięła jej język, i z tą chwilą mała syrenka straciła mowę, nie mogła ani śpiewać, nem falar.

Se os pólipos quisessem te pegar, gdy będziesz przechodziła przez mój las – disse a bruxa – wlej na nie jedną kroplę napoju, a wtedy ich ramiona i palce rozpadną się na tysięczne kawałki. – A małej syrenie nie było to wcale potrzebne, pólipos vendo uma bebida transparente, błyszczący w jej ręku jak świecąca gwiazda, cofały się przed nią przerażone. W ten sposób prędko przeszła przez las, przez bagno i przez rwące wiry. Widziała teraz zamek swojego ojca; światła w wielkiej sali tańca pogaszono, spali pewnie wszyscy, ale nie odważyła się tam pójść teraz, quando ela estava muda e quando ela deveria abandoná-los na chamada. Seu coração estava quebrando com a dor. Ela escorregou para o jardim, zerwała z każdej grządki, która należała do jej sióstr, depois da flor, posłała ręką mnóstwo pocałunków w stronę zamku i wypłynęła na powierzchnię granatowej wody. Słońce jeszcze nie wzeszło, kiedy ujrzała zamek księcia i wdrapała się na wspaniałe, marmurowa schody. Księżyc świecił niezwykle jasno. Syrenka wypiła ostro palący napój i poczuła, jakby obosieczny miecz przeszył jej delikatne ciało, zemdlała i leżała jak martwa. Kiedy słońce rozbłysło nad wodą, ocknęła się i poczuła piekący ból, mas na frente dela estava lindo, o jovem príncipe, wpatrywać się w nią swymi czarnymi jak węgiel oczyma tak, que ela deve ter olhado para baixo; então ela viu, że jej rybi ogon znikł i że miała najładniejsze, perninhas brancas, jakie tylko może mieć mała dziewczynka; ale była zupełnie naga i dlatego otuliła się swoimi długimi, gęstymi włosami. Książę spytał ją, kim jest i skąd się tu wzięła, lecz ona spojrzała na niego słodko, a jednocześnie żałośnie swymi ciemnoniebieskimi oczami, ela não conseguia falar. Então ele pegou a mão dela e a levou para o castelo. Przy każdym kroku, jak jej to przepowiedziała czarownica, ela sentiu dor, jakby chodziła po spiczastych szydłach i ostrych nożach, ale znosiła to chętnie; trzymając księcia za rękę stąpała tak lekko jak bańka mydlana, e ele e todos os outros admiravam seu encantador, uma brisa caminhada.

Ubrano ją w kosztowne suknie z jedwabiu i muślinu, na zamku była najpiękniejszą ze wszystkich, mas ela era muda e não conseguia cantar nem falar. Lindas escravas, vestido de seda e ouro, wystąpiły przed księciem i jego królewskimi rodzicami; jedna z nich śpiewała piękniej od wszystkich innych, a książę uśmiechał się do niej i klaskał w ręce. Wtedy małej syrenie zrobiło się smutno, ela sabia, że dawniej mogła śpiewać o wiele piękniej, e ela pensou: “Mas, se ele soubesse, que dei meu voto para sempre por isso, ser capaz de estar com ele!”

Niewolnice tańczyły pięknie, kołysząc się w takt cichej muzyki; wtedy syrena wzniosła w górę cudne białe ramiona, stanęła na palcach i popłynęła po posadzce; tańczyła tak, jak nikt dotychczas nie tańczył; przy każdym poruszeniu piękność jej była bardziej widoczna, e seus olhos falavam aos corações com mais eloquência do que o canto dos escravos. Todos ficaram maravilhados, especialmente o príncipe, que a chamou de sua pequena colecionável, e ela continuou dançando, chociaż za każdym razem, kiedy jej noga dotykała ziemi, ela sentiu dor, jakby stąpała po ostrych nożach.

Książę powiedział, że musi pozostać przy nim na zawsze, i pozwolił jej spać pod swoimi drzwiami na aksamitnych poduszkach. Kazał jej zrobić męskie ubranie, aby mu towarzyszyła w konnych wycieczkach.

Eles cavalgaram por florestas perfumadas, onde ramos verdes atingem seus ombros, e os passarinhos cantavam no verde das folhas. Eles escalaram montanhas altas e embora suas pernas delicadas estivessem sangrando, todos podiam ver, śmiała się i biegała za nim aż tam, onde as nuvens fluíram sob eles como bandos de pássaros voando para terras quentes.

Só à noite no palácio do príncipe, kiedy inni spali, ela pisou em uma ampla escadaria de mármore, ela resfriou as pernas em chamas na água do mar fria e pensou sobre as dela, lá embaixo no mar.

Pewnej nocy jej siostry trzymając się za ręce wynurzyły się z wody i śpiewały tak smutnie, mała syrena przesłała im ręką pozdrowienia, a one poznały ją i opowiedziały, jak bardzo ich wszystkich zasmuciła. Odtąd odwiedzały ją codziennie, a jednej nocy zobaczyła w dali starą babkę, która od wielu lat nie była ponad morzem, i króla mórz w koronie na głowie. Eles estenderam as mãos para ela, ale nie odważyli się podpłynąć blisko lądu jak siostry. Z dnia na dzień książę coraz bardziej cenił małą syrenkę i pokochał ją tak, jak się kocha dobre, Caro bebê, ale nie przychodziło mu wcale na myśl, aby uczynić z niej królową, a przecież musiała zostać jego żoną, aby zdobyć nieśmiertelną duszę, caso contrário, no dia de seu casamento, ele se tornará espuma do mar…

“Você não me ama mais do que todos os outros!” – os olhos da sereia pareciam falar, quando ele a pegou nos braços e beijou sua linda testa.

– Então, ty jesteś mi najdroższamówił książębo ty masz najlepsze serce ze wszystkich, ty jesteś mi najwierniejsza i jesteś podobna do jednej młodej dziewczyny, którą kiedyś widziałem, ale której pewnie już nigdy nie zobaczę. Byłem na tonącym statku, fale rzuciły mnie na brzeg, przed świątynię, gdzie wiele dziewcząt służyło Bogu; o mais novo me encontrou na praia e salvou minha vida, Eu só a vi duas vezes, jest jedyną istotą, którą na tym świecie mógłbym pokochać, ale ty jesteś do niej podobna, ledwie że nie zacierasz jej obrazu w mojej duszy; ona jest poświęcona Bogu i dlatego jakaś dobra gwiazda zesłała mi ciebie, nós nunca iremos desligar.

“Mas, Ele não sabe, que eu salvei a vida dele – pensou a sereia – Eu o carreguei pelo mar até a floresta, onde fica o templo, siedziałam okryta morską pianą i czekałam, aż przyjdą ludzie. Eu vi uma garota linda, którą on kocha bardziej ode mnie. – I mała syrena westchnęła głęboko, gdyż płakać nie mogła. – Ta dziewczyna jest poświęcona Bogu, nigdy nie wróci do świata, nie spotkają się nigdy, a ja jestem przy nim, Eu vejo ele todos os dias, Eu vou cuidar dele, Eu vou amá-lo, Vou dedicar minha vida a ele!”

Lecz oto rozeszła się wieść, que o príncipe vai se casar com a linda filha do rei de um país vizinho, i dlatego tak wspaniale wyposażył swój statek. Foi dito, que o príncipe vai ver as terras do rei de um país vizinho, ele iria levar a grande comitiva com ele, mas na verdade ele estava indo, conhecer a filha dele. A sereia balançou a cabeça e riu, ela conhecia os pensamentos do príncipe muito melhor do que todos os outros.

Muszę jechaćpowiedział do niej. – Mam zobaczyć piękną księżniczkę, moi rodzice tego pragną, mas eles nunca vão me forçar, abym ją wprowadził do domu jako moją żonę; nie mogę jej kochać, bo nie jest podobna do pięknej dziewczyny ze świątyni, você é como; se eu fosse me casar, Eu prefiro você, meu você bebê, não há achado, com aqueles seus olhos expressivos. – I całował jej czerwone usta, bawił się jej długimi włosami i kładł swoją głowę na jej sercu, które marzyło o ludzkim szczęściu i nieśmiertelnej duszy.

– Afinal, você não tem medo de água, meu pequeno mudo – disse o príncipe, quando eles estavam em um grande navio, que os levou para um país vizinho; ele contou a ela sobre a tempestade e a calma do mar, o dziwnych rybach w głębinach morza i o tym, co tam widzi nurek, a ona słysząc to uśmiechała się, wiedziała przecież lepiej niż ktokolwiek inny, jak wygląda dno morza.

W jasną księżycową noc, kiedy wszyscy spali na okręcie, nie wyłączając sternika stojącego przy sterze, syrena siedziała na dziobie statku i patrzyła w głąb. Wydawało jej się, que ele podia ver através da clareza das águas do castelo de seu pai, e na torre mais alta estava uma velha avó com uma coroa de prata na cabeça e olhou para cima através do fluxo de água, para o fundo do navio.

Então suas irmãs emergiram da água, eles olharam para ela com tristeza e torceram as mãos brancas, a ona wychylała się do nich z uśmiechem i chciała im opowiedzieć, jak jej się dobrze wiedzie i jaka jest szczęśliwa, ale nadszedł chłopiec okrętowy, siostry zanurzyły się w wodę, a chłopiec był pewien, że biel, którą widział, to piana morska. Następnego ranka statek przypłynął do przystani wspaniałej stolicy sąsiedniego państwa.

Todos os sinos tocaram nas igrejas, z wysokich wież grzmiały trąby, e os soldados ficaram com bandeiras tremulando e baionetas brilhando. Todos os dias havia um feriado diferente. Os bailes e festas se seguiram, ale księżniczki wciąż jeszcze nie było, foi dito, że przebywała daleko od rodzinnego miasta, wychowała się bowiem w klasztorze i ćwiczyła się tam we wszelkich królewskich cnotach. Ela finalmente chegou. Mała syrena bardzo pragnęła ją ujrzeć i musiała przyznać, że nigdy jeszcze nie widziała tak uroczej istoty. Płeć miała delikatną i piękną, e por baixo de longos cílios escuros, os azuis escuros sorriam, olhos sinceros.

To jesteś ty – disse o príncipe. – To ty mnie uratowałaś, kiedy leżałem jak martwy na brzegu. – I chwycił swoją zarumienioną narzeczoną w ramiona. – Mas, jestem zbyt szczęśliwy! – ele disse para a sereia. – Meu sonho mais quente se tornou realidade! Verdade, que você está feliz com a minha felicidade, porque você me ama acima de tudo! – A mała syrena pocałowała go w rękę i myślała, że serce już jej pęka. Poranek po jego weselu będzie przecież dniem jej śmierci, transformações em espuma do mar.

Wszystkie dzwony dzwoniły w kościołach, heroldowie jeździli po ulicach i obwieszczali zaślubiny. Na wszystkich ołtarzach płonęły srebrne lampy napełnione wonnym olejem, padres carregavam incensários, a państwo młodzi trzymając się za ręce odebrali błogosławieństwo samego biskupa. Mała syrena ubrana w złoto i jedwabie niosła tren panny młodej, ale jej uszy nie słyszały uroczystej muzyki, jej oczy nie widziały świętej ceremonii; ela pensou na noite de sua morte, sobre felicidade, que ela perdeu. Jeszcze tego samego wieczoru państwo młodzi weszli na pokład okrętu; os canhões dispararam, todas as bandeiras onduladas, a pośrodku stał królewski namiot ze złota i purpury, repleto com os mais belos travesseiros, tam miała spać młoda para w cichą, Noite fria. As velas sopraram com a brisa e o navio navegou com leveza e calma no mar límpido.

Gdy się ściemniło, zapalono kolorowe lampy i marynarze tańczyli wesołe tańce na pokładzie. Mała syrena przypomniała sobie chwilę, quando ela emergiu do mar e viu o mesmo feriado alegre.

E então ela dançou entre os outros, flutuando ligeiramente como uma andorinha, tudo

eles deliraram sobre ela, porque ela nunca dançou tão lindamente. A cada passo, facas afiadas espetavam seus pés delicados, ale nie czuła tego, o wiele boleśniej kłuło ją serce. Ela sabia, que ela está passando a última noite com ele, dla którego porzuciła rodzinę i ojczyznę, oddała piękny głos i znosiła codziennie niezliczone męki, podczas gdy on nawet tego nie przeczuwał. Była to ostatnia noc, kiedy oddychała tym samym co on powietrzem; ela viu o céu estrelado e o mar profundo; agora a noite eterna viria sobre ela, sem pensamentos e sem sonhos, porque ela não tinha uma alma imortal e nunca poderia obtê-la novamente. E havia alegria e alegria no navio até tarde da noite, a sereia dançou e riu, sentindo a morte em seu coração. O príncipe beijou sua linda noiva, a ona bawiła się jego czarnymi włosami i razem udali się na spoczynek do wspaniałego namiotu. Na statku zapanowała cisza i spokój; tylko sternik stał przy sterze; syrenka oparła się białymi dłońmi o poręcz statku i spoglądała na wschód, ku jutrzence; ela sabia, że zabije ją pierwszy promień słońca. Wtedy ujrzała siostry wyłaniające się z morza, były blade jak ona, ich długie, piękne włosy nie powiewały już na wietrze, były obcięte.

Oddałyśmy je czarownicy, aby uratowała tej nocy twoje życie. Ela nos deu uma faca, oto jest! Você pode ver, jaki jest ostry? Zanim wzejdzie słońce, musisz przebić nim serce księcia i kiedy gorąca krew opryska twoje nogi, vai crescer em uma cauda, você se tornará uma sereia novamente e poderá descer para a água, para nós, e viver trezentos anos, zanim nie zmienisz się w martwą, espuma salgada do mar. Correr, você ou ele deve morrer, antes que o sol nasça.

Nossa velha avó está tão preocupada, que o cabelo branco dela caiu, assim como o nosso caiu sob a tesoura da bruxa.

Zabij księcia i wracaj do domu. Correr, você vê uma faixa vermelha no céu? O sol vai nascer em alguns minutos e então você vai morrer! – Eles suspiraram profundamente e mergulharam nas ondas. Mała syrena odsunęła purpurową zasłonę namiotu i ujrzała piękną pannę młodą śpiącą z głową wspartą na piersi księcia; schyliła się i pocałowała go w cudne czoło, spojrzała w niebo, gdzie coraz jaśniej świeciła jutrzenka, spojrzała na ostry nóż i znowu zwróciła oczy na księcia, który we śnie wymówił imię swojej oblubienicy, tylko ona żyła w jego myślach; nóż zadrżał w ręku syreny, odrzuciła go daleko w fale, które zabłysły czerwonym blaskiem; tam gdzie nóż upadł, wydawało się, że krople krwi wytryskują z wody. Mais uma vez, ela olhou tristemente para o príncipe, a potem skoczyła ze statku do morza i czuła, como o corpo dela se transforma em espuma.

Agora o sol nasceu sobre o mar, promienie jego padały tak łagodnie, aquecendo a espuma fria mortal do mar, mała syrenka nie czuła wcale śmierci, ujrzała jasne słońce, a wysoko nad nią unosiły się tysiące pięknych, criaturas transparentes. Através dessas criaturas ela podia ver as velas brancas do navio e nuvens vermelhas no céu; as vozes desses seres eram uma melodia, mas tão delicado, que nenhum ouvido humano pudesse ouvi-la, assim como nenhum olho terreno poderia vê-los, sem asas, com sua própria leveza, eles flutuaram no ar. A pequena sereia viu, que ele tem um corpo como o deles, e subiu cada vez mais alto da espuma para cima.

– Para onde vou? – ela perguntou, e sua voz soava como a voz desses espíritos maravilhosos, tão incrível, que nenhuma música terrena poderia emulá-lo.

– Para a filha do ar! – odpowiedziały tamte. – Syreny nie mają nieśmiertelnej duszy i nie mogą jej mieć, chyba że zdobędą miłość człowieka. Jej wieczne trwanie zależy od obcych mocy. Córy powietrza także nie mają wiecznej duszy, mas por boas ações eles podem ganhá-lo. Voamos para países quentes, onde a praga mata pessoas; tam niesiemy ożywczy chłód. Rozpylamy w powietrzu zapach kwiatów, koimy i leczymy. Kiedy przez trzysta lat dążyć będziemy do tego, fazer o bem com o melhor de nossa capacidade, wtedy osiągniemy nieśmiertelność i będziemy brały udział w ludzkim wiecznym szczęściu. Pobre sereia, você se esforçou de todo o coração para o mesmo objetivo que nós fizemos! Cierpiałaś tak jak my i wzniosłaś się do świata powietrznych duchów, a po trzystu latach możesz przez dobre uczynki zdobyć nieśmiertelną duszę. Mała syrena wzniosła ku Bożemu słonku białe ramiona i po raz pierwszy poczuła w oczach łzy. A vida e a agitação voltaram no navio, syrena widziała księcia wraz z jego piękną małżonką, jak szukał jej; spoglądali smętnie na pieniącą się wodę, jak gdyby wiedzieli, że syrenka rzuciła się na fale. E ela beijou imperceptivelmente a noiva na testa, uśmiechając się do księcia i wraz z innymi dziećmi powietrza wzniosła się ku górze, ku różowym obłokom szybującym w powietrzu.

– Em trezentos anos ascenderemos ao reino de Deus!

– Podemos chegar lá ainda mais cedo! – um dos seres de outro mundo sussurrou. – Invisível, dostajemy się do domów ludzi, gdzie są dzieci, i widok każdego dziecka sprawiającego swoim rodzicom radość i zasługującego na ich miłość skraca czas naszej próby. A criança não sabe, quando voamos pela sala, a gdy się uśmiechamy z radości, jaką nam sprawiło, Bóg odlicza nam jeden rok z trzystu lat; ale jeśli napotkamy niegrzeczne i złe dziecko, nós derramamos lágrimas de tristeza, e cada lágrima prolonga nosso julgamento um dia!