Lilla sjöjungfrun

Lilla sjöjungfrun

Hans Christian Andersen

Daleko na morzu woda jest tak błękitna jak płatki najpiękniejszych bławatków i tak przezroczysta jak najczystsze szkło, men det är väldigt djupt, så djupt, att inget ankare når sin botten; trzeba by ustawić wiele wież kościelnych jedne na drugich, aby sięgnęły od dna aż ponad wodę. Tam na dole mieszka lud morski. Ale nie myślcie, że jest tam tylko nagie, piaszczyste dno, nierosną tam najpiękniejsze drzewa i rośliny o łodygach i liściach tak giętkich, że poruszają się przy najlżejszym ruchu wody tak jak żywe stworzenia.

Alla fiskar, små som stora, flyger mellan grenarna som fåglar i luften. W najgłębszym miejscu stoi zamek króla mórz mury ma z koralu, wysokie spiczaste okna z najczystszego bursztynu, a dach tworzą muszle, które otwierają się i zamykają, w miarę jak faluje woda; wygląda to prześlicznie, för det finns strålande pärlor i varje skal, den enda skulle vara en skatt i kungakronan. Kung av haven, där nere, był od wielu lat wdowcem, a jego stara matka zajmowała się gospodarstwem; była to mądra kobieta, ale dumna ze swego pochodzenia i dlatego nosiła w ogonie dwanaście ostryg, gdy inne wykwintne damy mogły nosić tylko sześć.

Men annars var hon respektabel, för hon älskade mycket små sjöprinsessor, deras barnbarn. Det var sex av dem, wszystkie były ładne, men den yngsta var den vackraste av dem alla, cerę miała tak przezroczystą i delikatną jak płatek róży, ögon blåa som det djupaste havet, men som de andra hade den inga ben, hennes kropp slutade i en fisksvans.

Przez cały długi dzień dzieci mogły się bawić na dole w zamku, gdzie żywe kwiaty wyrastały wszędzie ze ścian. Stort öppnat, bärnstensfärgade fönster och sedan simmade fisk fram till dem, som svalor kommer till oss, när vi öppnar fönstren, ale ryby przypływały zupełnie blisko do małych księżniczek, de åt av sin hand och lät sig stryka.

Przed zamkiem był duży ogród z płomiennoczerwonymi i ciemnobłękitnymi drzewami, owoce błyszczały jak złoto, och blommorna som en flammande eld och fortsatte att röra på stjälkar och blad.

Grunt tworzył najdelikatniejszy piasek, niebieski jak płomień siarki. Nad wszystkim zaś unosił się cudowny, blått sken, wydawać się mogło raczej, że jesteśmy wysoko w powietrzu i że mamy pod sobą i nad sobą tylko niebo, och inte, att det är havsbotten. När det inte blåste, man kunde se solen; wyglądało ono jak purpurowy kwiat, z którego kielicha lało się światło. Każda z małych księżniczek miała w ogrodzie swoją grządkę, na której mogła sadzić i kopać, jak jej się podobało; jedna nadała swojej kształt wieloryba, inna wolała, by jej grządka przypominała małą syrenę, ale najmłodsza zrobiła swoją grządkę zupełnie okrągłą jak słońce i zasadziła na niej tylko czerwone kwiaty, tak czerwone jak słońce. Była ona niezwykłym dzieckiem, tyst och omtänksam; medan de andra systrarna dekorerade sina sängar med de konstigaste föremål, które znajdowały w zatopionych okrętach, ona prócz czerwonych kwiatów, podobnych do słońca tam w górze, wybrała sobie tylko jeden posąg. Był to przepiękny chłopiec, wyrzeźbiony z białego marmuru, som föll till havets botten när fartyget sjönk. Sjöjungfrun planterade en röd gråtpil bredvid statyn, som växte vackert och hängde sina flexibla grenar upp till den sandiga, blå botten, gdzie cień zdawał się fioletowy i kołysał się bezustannie, tak samo jak gałęzie; wyglądało to, jak gdyby wierzchołek i korzenie bawiły się w pocałunki. Nie było dla syrenki większej radości, jak słuchać o świecie ludzi mieszkających w górze; stara babka musiała wszystko opowiadać, co wiedziała o statkach i miastach, ludziach i zwierzętach, wydawało jej się to cudownie piękne, że tam na górze, på marken, blommorna doftar; på havets botten luktade de inte – och att skogarna är gröna, och att fisken, som rann genom träden här, tam tak głośno i pięknie śpiewają, aż rozkoszą jest słuchać; miały to być ptaszki, ale babka nazywała je rybami, För prinsessorna skulle inte förstå annars, de hade aldrig sett en fågel.

Kiedy skończycie piętnaście lat – sa farmorn – pozwolę wam wynurzyć się z wody i będziecie mogły usiąść na skałach i patrzeć przy blasku księżyca na wielkie przepływające okręty, och du kommer att se skogar och staden!

Następnego roku jedna z sióstr skończy piętnaście lat, ale inne?…

Każda z nich była o rok młodsza od poprzedniej, så den yngsta hade fortfarande fem år kvar innan henne, kiedy będzie mogła wypłynąć na powierzchnię i zobaczyć świat. Ale jedna siostra obiecywała drugiej opowiedzieć o tym, co widziała pierwszego dnia i co uważała za najładniejsze, bo stara babka nie opowiedziała im jeszcze wszystkiego i pozostało jeszcze tyle rzeczy, o których chciały się dowiedzieć. Żadna nie była tak niecierpliwa jak najmłodsza, ta właśnie, która musiała najdłużej czekać i która była taka cicha i zamyślona. Czasami w nocy stawała przy otwartym oknie i patrzyła w górę poprzez ciemnobłękitne morze, gdzie ryby pluskały swymi płetwami i ogonami.

Widziała księżyc i gwiazdy, połyskiwały wprawdzie bardzo słabo, ale poprzez wodę wydawały się blade i o wiele większe, än vi tror; som ett svart moln gled under dem, syrena wiedziała, że to jest albo wieloryb, albo statek z wieloma ludźmi, przepływający nad zamkiem; z pewnością nie wiedzieli oni, że śliczna, mała syrena stała tam na dole i wyciągała białe ręce do okrętu.

Äntligen fyllde den äldsta prinsessan femton och kunde komma upp till ytan. När hon kom tillbaka, miała do opowiedzenia tysiące rzeczy, men det gjorde hon, że najpiękniej jest leżeć na piaszczystym brzegu w blasku księżyca, kiedy morze jest spokojne, w pobliżu zatoki i wielkiego miasta, gdzie światła błyszczą jak tysiące gwiazd; lyssna på musik, gwaru ludzi, turkotu pojazdów; patrzeć na liczne wieże i iglice, att lyssna, hur kyrkklockorna ringer; bara för att hon inte kunde vara där, hon gillade det mest. Men, jakże przysłuchiwała się tym opowiadaniom najmłodsza siostra! Kiedy potem wieczorem stała przy otwartym oknie i patrzyła w ciemnobłękitną wodę, myślała o wielkim mieście, o ruchu i gwarze, i wtedy wydawało jej się, tills här kan du höra ljudet av kyrkklockor.

W rok potem druga siostra otrzymała pozwolenie wydostania się nad wodę i popłynięcia, dokąd będzie chciała. Det kom precis ut då, när solen gick ner, i tę chwilę uważała za najpiękniejszą. Całe niebo wyglądało jak złoto, hon berättade, och molnen – ich piękności nie mogła dość opisać; płynęły nad nią czerwone i fioletowe, men det rann mycket snabbare än de gjorde, jak długi biały welon, stado dzikich łabędzi wprost w słońce; i ona płynęła do słońca, men solen gick ner, a różany odblask zgasł na powierzchni morza i w obłokach. W rok później siostra wypłynęła w górę, ta była najodważniejsza i dlatego popłynęła aż do wielkiej rzeki, która wpadała do morza. Widziała śliczne, gröna kullar täckta med vingårdar, lås, herrgårdar bland underbara skogar; hon hörde, som fåglarna sjöng, och solen värmde så mycket, att hon var tvungen att dyka i vattnet ofta, för att kyla det inflammerade ansiktet. W małej zatoczce spotkała całą gromadę małych ludzkich dzieci; biegały zupełnie nago dookoła i pluskały się w wodzie, chciała się z nimi bawić, ale uciekły przerażone i wtedy przyszło małe, czarne zwierzątko, był to pies, ale ona nigdy jeszcze nie widziała psa, a szczekał tak strasznie, że przestraszyła się go i uciekła na otwarte morze. Men han kommer aldrig att glömma de underbara skogarna, gröna kullar och söta barn, som flöt i vattnet, även om de inte hade en fiskstjärt. Czwarta siostra nie była taka odważna, została na pełnym morzu i mówiła, att det var vackrast där; du kan se många miles av rymd runt dig, och himlen sträcker sig ut som en stor glasklocka. Hon såg skeppen, men på avstånd såg de ut som måsar; zabawne delfiny fikały koziołki, a wielkie wieloryby parskały wodą z dziurek od nosa. Wyglądało to jak tysiące fontann dookoła.

Przyszła kolej na piątą siostrę; jej urodziny wypadały właśnie w zimie, i dlatego widziała to, czego inne nie widziały. Havet var helt grönt och stora isberg flöt runt omkring.

Hon sa, att var och en av dem såg ut som en pärla, och ändå var det många, mycket större än kyrktorn, som folk bygger. De dök upp i de konstigaste former och gnistrade som diamanter. Hon satte sig på den största av dem, alla sjömän cirklade förskräckta runt isberget, som hon satt på, a wiatr bawił się jej długimi włosami. Pod wieczór niebo zaciągnęło się chmurami, błyskało i grzmiało, góry lodowe na czarnym morzu wznosiły się i połyskiwały w jaskrawym blasku błyskawic. Na wszystkich okrętach zwinięto żagle, ogarnął wszystkich strach i przerażenie, ale ona siedziała spokojnie na pływającej górze lodowej i widziała niebieską błyskawicę, spadającą zygzakiem na błyszczące morze.Gdy która z sióstr wypływała po raz pierwszy na morze, zachwycona była nowością i pięknem tego, vad hon såg, ale ponieważ teraz jako dorosłe dziewczyny mogły wypływać na morze, när de ville, de brydde sig inte om det längre, de längtade hem igen och talade en månad senare, att det är vackrast där nere och att huset är bäst. Ofta på kvällstimmarna höll alla systrarna händerna och reste sig högt i vattnet i rad; de hade vackra röster, piękniejsze niż jakikolwiek człowiek, a kiedy zbierało się na burzę i myślały, att fartygen skulle krascha, de kom till skeppet och sjöng om det, vad vackert det är på havets botten, frågade de sjömännen, att de inte skulle vara rädda för att gå ner; ale ci nie rozumieli ich słów i myśleli, że to burza szumi, hur som helst, de skulle inte se havsbottens underverk, för när skeppet höll på att sjunka, ludzie tonęli i przybywali już tylko jako trupy do zamku morskiego króla. När systrarna på kvällen simmade hand i hand mot havets yta, deras lillasyster lämnades helt ensam och mådde, att hon känner för att gråta, men sjöjungfrur känner inte till tårar och lider därför mycket mer.

– Men, kiedy już będę miała piętnaście lat! – mówiła. – jag vet, że pokocham ten świat i ludzi, którzy tam mieszkają!

Till slut fyllde hon femton.

– Här går du dina egna vägar – sa farmorn, gammal drottning änka. – Komma, niech cię ubiorę tak jak twoje siostry. – I włożyła jej na włosy wianek z białych lilii, każdy płatek kwiatu był połową perły, potem przymocowała księżniczce do ogona osiem dużych ostryg na znak jej wysokiego pochodzenia.

– De var – sa sirenen.

– Du måste lida, att se värdig ut – svarade mormodern.

Men, hur ivrigt en liten sjöjungfru skulle kasta bort all denna prakt och bli av med den tunga girlangen; röda blommor från hennes trädgård skulle pryda henne mycket snyggare, men det vågade hon inte göra.

– Adjö – sa hon och steg klart och rann som en såpbubbla över vattenytan.

I samma ögonblick som hon lyfte upp huvudet ur vattnet, solen gick ner, men molnen glänste fortfarande som rosor och guld, a w różowym powietrzu błyszczała wieczorna gwiazda, jasna i piękna; powietrze było łagodne i świeże, lugnt hav. Ett stort tremastade skepp stod i närheten, tylko jeden żagiel był rozwinięty, för det var inte den minsta vind, och det fanns sjömän i områdena. Musik och sång ringde, a w miarę jak się ściemniało, zapalano setki kolorowych latarni; wyglądało tak, jakby w powietrzu powiewały flagi wszystkich narodów. Mała syrena podpłynęła tuż do okienka i za każdym razem, kiedy woda podnosiła ją do góry, hon kunde se genom de genomskinliga rutorna inuti, där många vackert klädda människor stod, men den vackraste av allt var den stores unge prins, svarta ögon; nie miał na pewno więcej niż szesnaście lat, i to właśnie jego urodziny obchodzono z taką paradą. Marynarze tańczyli na pokładzie, och när den unge prinsen gick ut till dem, otaliga raketer som sköts upp i luften, de lyste som en ljus dag, tak że mała syrena przestraszyła się i schowała pod wodę, ale zaraz potem wysunęła znowu głowę i wtedy wydawało jej się, że spadają na nią wszystkie gwiazdy z nieba. Nigdy dotąd nie widziała sztucznych ogni.

De stora solarna väsnade och snurrade, underbar, eldiga fiskar flög upp i den blå luften, och allt detta återspeglades i den fridfulla atmosfären, tyst hav. Na samym statku było tak jasno, varje droppe dagg var synlig, än mindre människor. Och så vacker var den unge prinsen, han klämde folks händer, han log glatt, och musik ljöd i den härliga natten.

Det var redan sent, men den lilla sjöjungfrun kunde inte ta blicken från skeppet och den vackra prinsen. De färgade lyktorna stängdes av, rakiety przestały tryskać w górę, nie słychać było wystrzałów, tylko w głębi morza coś szumiało i grzmiało. Sjöjungfrun satt i vattnet och gungade upp och ner, tak że mogła zaglądać do kajuty; fartyget rörde sig snabbare, segel efter segel rullades ut, vågorna blev starkare och starkare, nadciągały wielkie chmury i w oddali błyskało. Cóż to będzie za straszna burza! Så sjömännen vek ihop sina segel. Det stora skeppet svajade, han gled på det oroliga havet; vågorna steg som stora, czarne góry usiłując runąć na maszty, lecz statek zanurzał się tylko między wysokie bałwany, jak łabędź, i znowu wypływał na powierzchnię spiętrzonej wody. Syrenę bawił ten widok, ale żeglarze byli innego zdania. Skeppet knarrade och stönade, de tjocka balkarna böjde sig under vågornas kraftiga slag, masten brast i mitten som en vass, fartyget lutade åt sidan och vatten började strömma in. Först nu märkte sjöjungfrun, att människor var i fara; hon var tvungen att vara uppmärksam på skeppets bjälkar och plankor, flyter i vatten. Det var helt mörkt ett ögonblick, så att ingenting kunde ses, men när det blinkade efteråt, zrobiło się znowu jasno i mogła rozpoznać wszystkich na statku. Każdy myślał tylko o sobie, a syrenka szukała przede wszystkim księcia i kiedy statek zaczął już tonąć, hon lade märke till, jak się pogrążał w głębokiej wodzie. W pierwszej chwili ucieszyła się bardzo, że oto pójdzie na dno, do niej, ale potem przyszło jej na myśl, że przecież ludzie nie mogą żyć w wodzie i że książę dostanie się na zamek jej ojca jedynie jako trup. “Nej, on nie może umrzeć” – pomyślała. I przepłynęła pomiędzy belkami i deskami, unoszącymi się na wodzie, glömmer helt, że mogą ją zmiażdżyć, zanurzała się głęboko w wodę i wznosiła znowu na falach; w ten sposób udało się jej dotrzeć do młodego księcia, który nie mógł już utrzymać się na wzburzonym morzu; ręce i nogi zaczynały mu omdlewać, piękne oczy zamknęły się; gdyby mała syrena nie przybyła do niego, skulle behöva dö. Hon höll hans huvud ovanför vattnet och lät vågorna flyta, dit de ville.

Nad ranem burza przeszła; ze statku nie zostało ani śladu; słońce wzeszło czerwone i jarzące nad wodą.

Wydawało się przy jego świetle, że policzki księcia nabierają życia, ale oczy pozostały zamknięte; syrena pocałowała go w wysokie, piękne czoło i odgarnęła jego mokre włosy; wydawało jej się, że był podobny do marmurowego posągu w jej małym ogródku, pocałowała go jeszcze raz, życząc mu, aby odzyskał przytomność.

A wreszcie zobaczyła przed sobą stały ląd, hög, blå berg, na których wierzchołkach lśnił biały śnieg, jak gdyby spoczywały tam łabędzie; det fanns härliga nere vid kusten, zielone lasy, a wśród nich stał gmachkościół czy też klasztor, co trudno było odróżnić. W ogrodzie rosły cytrynowe i pomarańczowe drzewa, a przed bramą stały wysokie palmy. Morze tworzyło tu małą, cichą, ale głęboką zatokę, która błyszczała jak zwierciadło i kończyła się pod skałą ławicą ślicznego, vit sand; här kom en sjöjungfru med en vacker prins och lade honom på sanden så här, så att huvudet är högre, i det varma solskenet.

I stort, białym gmachu zabrzmiały dzwony i do ogrodu przyszło dużo młodych dziewcząt. Sedan drev sirenen iväg igen, för höga stenar som sticker ut ur vattnet, hon täckte sitt hår och sina bröst med vått skum, så att ingen skulle lägga märke till hennes lilla ansikte, och hon tittade noga, kto zbliży się do biednego księcia. Snart kom en ung flicka fram till honom; först verkade hon livrädd, men bara för en stund; sedan tog hon in folk och sirenen såg det, att prinsen kommer tillbaka till livet, att han ler mot alla runt omkring honom; bara mot henne log han inte, för han visste inte alls, att hon räddade honom.

Zasmuciła się syrena i kiedy księcia wprowadzono do dużego gmachu, zanurzyła się zmartwiona w wodę i wróciła do domu, till sin fars slott.

Den lilla sjöjungfrun var alltid tyst och omtänksam, men nu har det blivit ännu tystare. Frågade systrarna henne, co widziała po raz pierwszy na powierzchni morza, men hon sa ingenting till dem.

Ofta på kvällen eller morgonen gick hon till denna plats, där hon lämnade prinsen. Hon såg, hur frukten i trädgården mognade, hon såg, jak je zrywano, hon såg, jak na wysokich górach tajał śnieg, ale księcia nie widziała, i dlatego wracała do domu za każdym razem coraz bardziej smutna.

Hennes enda tröst var att sitta på bakgården och lägga armarna runt marmorstatyn, som var som en prins, men hon vårdade inte längre sina blommor, de växte vilt, deras långa stjälkar och löv sammanflätade med trädens grenar så här, att det var alldeles mörkt i detta snår…

Till slut kunde den lilla sjöjungfrun inte längre dölja sin sorg och berättade det för en av sina systrar, od niej zaś dowiedziały się wkrótce wszystkie inne, ale nie wiedział o tym nikt więcej prócz księżniczek i paru innych syren, które zwierzyły się z tą tajemnicą tylko swoim najlepszym przyjaciółkom. Jedna z syren miała dokładne wiadomości o księciu; ona również widziała święto na okręcie, hon visste, skąd książę pochodzi i gdzie leży jego królestwo.

– Kom igen, lillasyster! – sa de andra prinsessorna och omfamnade varandra seglade de ut till havsytan på den platsen, där de visste, att prinsens slott stod.

Był zbudowany z jasnożółtego, błyszczącego kamienia, miał szerokie, marmurowe schody, prowadzące do samego morza. Underbar, förgyllda kupoler reste sig på taket, och mellan kolumnerna, runt hela byggnaden, det fanns marmorstatyer, som såg levande ut. Man kunde se magnifika kamrar genom det genomskinliga glaset i de höga fönstren, gdzie wisiały drogie jedwabne zasłony i dywany, a wszystkie ściany ozdobione były wielkimi obrazami, których widok sprawiał prawdziwą rozkosz. Pośrodku największej sali pluskała duża fontanna, strumienie wznosiły się aż do szklanej kopuły w suficie, słońce odbijało się w wodzie i oświetlało wspaniałe rośliny, växer i en stor pool.

Så nu visste sjöjungfrun, där prinsen bor, och ofta på kvällen och natten visade den sig på vattnet här; den simmade mycket närmare stranden, niż mogła się odważyć każda inna syrena; rann genom en smal kanal upp till det storslagna, balkong i marmor, kastar en lång skugga över vattnet.

Siedziała tu i patrzyła na młodego księcia, któremu się zdawało, że jest zupełnie sam w jasnym blasku księżyca. Nieraz wieczorem widywała go, jak płynął z muzyką w łodzi ubranej flagami; ukrywała się w zielonym sitowiu, a kiedy wiatr poruszał jej długim, srebrnobiałym welonem, mogło się zdawać, że to jest łabędź zrywający się do lotu. Czasami w nocy słyszała, jak rybacy, łowiąc ryby na morzu przy świetle pochodni, opowiadali wiele dobrego o księciu, a wtedy cieszyła się, że uratowała mu życie, kiedy na pół martwy unosił się na falach, och tänkte på det, hur tungt hans huvud vilade på hennes bröst och hur hon kysste honom hjärtligt; men han visste ingenting om det och kunde inte ens drömma om henne. Hon började älska människor mer och mer, mer och mer ville hon vara mellan dem, świat ludzi wydawał jej się o wiele większy niż jej świat, folk kan trots allt segla fartyg på havet, de kan bestiga stora toppar högt upp i molnen, och regioner, som tillhör dem, ciągną się lasami i polami o wiele dalej, niż sięga jej wzrok. Było tyle rzeczy, som hon ville veta om, ale siostry nie potrafiły odpowiedzieć na jej pytania i dlatego spytała starą babkę; hon kände övervärlden mycket väl och kallade den med rätta Supersersea!

– Är människor, som inte drunknar i havet – frågade den lilla sjöjungfrun – de kan leva för evigt, om de inte dör, precis som oss, på havsbotten?

– Någonstans där – sa gumman – och människor dör, deras liv är ännu kortare än vårt. My możemy dożyć trzystu lat, men när vi avslutar våra liv, zmieniamy się w pianę morską i nie mamy nawet grobu tu, mellan våra grannar. Vi har ingen odödlig själ, vi kan inte återfödas, vi är som gröna buskar: kiedy się je raz zerwie, nie może już nigdy być zielone; ludzie zaś mają duszę, która żyje wiecznie, żyje nawet wtedy, när kroppen blir till damm, den stiger genom den ljusa himlen till lysande stjärnor. Tak jak my wynurzamy się z morza by oglądać kraje i ludzi, podobnie oni wznoszą się do nieznanych, cudownych miejsc, som vi aldrig kommer att se.

– Varför har vi inte en odödlig själ? – spytała zmartwiona syrena. – Oddałabym te setki lat, som jag ännu inte har upplevt, att vara människa för en dag och sedan ta sig till de himmelska länderna.

Nie trzeba, för att få dig att tänka på det – sa gumman – my jesteśmy o wiele szczęśliwsi i o wiele lepiej żyjemy niż ludzie tam w górze.

Mam więc umrzeć i pływać jako piana na morzu, nie słyszeć więcej muzyki fal ani nie widzieć pięknych kwiatów i czerwonego słońca? Det finns ingenting jag kan göra, att få en odödlig själ?

– Nej – sa gumman. – Om inte någon man älskar dig så, att du kommer att bli honom kärare än hans far och mor, han kommer att bli fäst vid dig med alla sina tankar och själ, prästen kommer att binda dina händer med en ed om lojalitet på jorden i all evighet, wtedy jego dusza przejdzie do twojego ciała i będziesz dopuszczona do udziału w przyszłym ludzkim szczęściu. Obdarzy cię wówczas duszą, a zatrzyma jednak swoją własną. Ale to się prawdopodobnie nie zdarzy. Till, vad är så vackert i havet, twój rybi ogon, na ziemi uważane jest za brzydkie, nie rozumieją się na tym wcale; tam żeby być piękną, du måste ha två tunga stöd, som folk kallar ben.

Den lilla sjöjungfrun suckade och tittade sorgset på sin svans.

– Oroa dig inte! – sa gumman. – Skaczmy i tańczmy przez trzysta lat, vi ska leva, to chyba dosyć czasu, och då blir det skönare att vila i graven. Vi ska ha en domstolsbal ikväll!

Była to wspaniała uroczystość, jakiej nikt nie ogląda na ziemi. Ściany i sufit w wielkiej sali do tańca były z grubego, men klart glas. Hundratals enorma granater kantade väggen, czerwonych jak róże i zielonych jak trawa, a w muszlach tych płonął błękitny ogień, oświecający całą salę i prześwietlający przez szklane ściany całe morze dookoła, så, że widać było niezliczone ryby, małe i duże, przypływające do szklanych ścian; na niektórych połyskiwały purpurowe łuski, a inne wyglądały jak zrobione ze srebra i złota.

I mitten av rummet flödade ett brett flöde, forsande bäck, och på den dansade sjöjungfrur och tritoner till ljudet av sin egen söta sång. Ludzie na ziemi nie mają tak pięknego głosu. Den lilla sjöjungfrun sjöng vackrast, wszyscy oklaskiwali jej śpiew; i przez chwilę syrena czuła radość w sercu, för hon visste, że ma najpiękniejszy głos ze wszystkich na ziemi i w morzu. Ale zaraz potem znowu przyszły myśli o świecie na górze; nie mogła zapomnieć o pięknym księciu i smutno jej było, że nie ma, tak jak on, nieśmiertelnej duszy. Dlatego też wymknęła się z zamku ojca i podczas gdy wszyscy śpiewali i bawili się, siedziała smutna w swoim małym ogródku. Nagle usłyszała dźwięk myśliwskiego rogu, dochodzący ku niej poprzez wodę, i pomyślała: “Se, den här flyter där uppe, som jag älskar mer än min far och mor, tio, do którego należą moje myśli, tio, komu bym chciała powierzyć szczęście mojego życia. Odważę się na wszystko, by zdobyć jego nieśmiertelną duszę. Podczas gdy moje siostry tańczą na zamku, pójdę do czarownicy morza, till detta, som jag alltid varit så rädd för, bara hon kan råda mig och hjälpa mig!” Och här lämnade den lilla sjöjungfrun sin trädgård och gick mot den kokande virveln, bakom vilken häxan bodde. Nigdy jeszcze nie szła tą drogą; nie rosły tu kwiaty ani morska trawa, bar, den grå sanden sträckte sig ända till virveln, där vattnet sprack sönder som de brummande kvarnhjulen och förde allt djupt bakom sig, vad hon än kunde fånga. Aby dostać się do państwa czarownicy, musiała syrena przejść przez rwące wiry, nie było tu innej drogi jak poprzez bulgocący gorący szlam, który czarownica nazywała swoją łączką. Dalej stał jej dom wśród osobliwego lasu.

Wszystkie drzewa i krzaki tutaj były to polipy, halva djur, na pół rośliny, wyglądały jak stugłowe węże wyrastające z ziemi.

Grenarna var långa, klibbiga armar med fingrar som flexibla maskar. Varje bit av dessa träd från rötterna till topparna rörde sig konstant. Allt, vad havet svepte med sig, ściskały te potwory w swych objęciach i nie wypuszczały już nigdy. Syrena zatrzymała się przerażona; serce biło jej ze strachu, o mało co nie zawróciła, men hon tänkte på en prins och på att vinna en mänsklig själ, och det gav henne mod. Hon flätade sitt långa hår hårt på huvudet, fluffigt hår, så att polyperna inte kan fånga dem, Hon lade båda händerna framför bröstet och rusade iväg, jak ryba potrafi mknąć w wodzie, pomiędzy obrzydliwymi polipami, które wyciągały już do niej swoje giętkie ramiona i palce. Hon lade märke till, że każdy z tych potworów trzyma coś w objęciach, tysiącem drobnych ramion ściskając jak żelazną obręczą. människor, som dog till sjöss och föll djupt till botten, de dök upp från armarna på polyperna i form av vita ben. De klämde åror och lådor, skelett av husdjur och till och med en liten sjöjungfru, którą pojmały i zadręczyły na śmierćto było chyba najstraszniejsze. Hon kom äntligen till den stora, błotnistego miejsca w lesie, där de stora virvlade, tłuste węże, visar äckligt, vit-gul underbuk.

I mitten av denna plats stod ett hus av drunknade ben; där satt en häxa och matade från hennes mun till en padda, precis som människor ger en kanariefågsocker att äta. Ful, hon kallade feta vattenormar för sina ungar och lät dem krypa på sina stora, svampiga bröst.

– Jag vet väl, czego chcesz! – powiedziała czarownicarobisz głupstwo, zrobię jednak, co chcesz, bo to doprowadzi cię do nieszczęścia, min vackra prinsessa. Du skulle vilja bli av med fisksvansen, istället ha två stöd, som man kunde gå på som människor, att prinsen skulle bli kär i dig och att du skulle få hans och odödliga själ.

Här skrattade häxan så högt och äckligt, att paddan och ormarna föll till marken och vred sig vid hennes fötter.

Przychodzisz w samą porępowiedziała czarownica. – Gdybyś przyszła jutro po wschodzie słońca, nie mogłabym ci dopomóc przed upływem roku. Przygotuję ci napój, musisz popłynąć z nim, zanim słońce wzejdzie, aż na ląd, usiąść na brzegu i wypić go, wtedy odpadnie ci ogon i skurczy się w to, co ludzie nazywają pięknymi nóżkami, ale to będzie bolało tak, jakby przeszył cię ostry miecz. Allt, którzy cię zobaczą, będą mówili, że jesteś najpiękniejszym ludzkim stworzeniem, jakie widzieli. Zachowasz swój powiewny chód, żadna tancerka nie potrafi tak się kołysać jak ty, ale za każdym krokiem, jaki uczynisz, du kommer att känna smärtan, som om du gick på kanten av en kniv, som om du led blodiga sår. Om du går med på att uthärda allt, Jag kommer att uppfylla din önskan.

– Så – svarade den lilla sjöjungfrun med darrande röst och tänkte på prinsen och den odödliga själen.

– Men tänk på det – sa häxan – när du kommer att få den mänskliga formen, du kommer aldrig att kunna förvandlas till en sjöjungfru igen. Du kommer aldrig att kunna gå ner genom vattnet till dina systrar och till din fars slott, och om du inte vinner kärleken till en prins, jeżeli nie zapomni z twego powodu o swej matce i swoim ojcu, han kommer inte att fästa sig vid dig med alla sina tankar, jeżeli ksiądz nie połączy waszych rąk tak, abyście się stali mężem i żoną, dusza twoja nie stanie się nieśmiertelna. Pierwszego ranka po zaślubinach księcia z inną pęknie ci serce i zamienisz się w pianę morską.

– Så han vill – sa den lilla sjöjungfrun och blev blek.

Ale mnie musisz także zapłacić! – sa häxan. – Och jag kräver inte vad som helst. Du har den vackraste rösten av alla här på havsbotten, tror du, att du kunde charma prinsen med detta, men ge mig din röst.

Till, vad som är mest värdefullt du har, du ska betala mig tillbaka för min dyrbara dryck. För jag måste lägga mitt eget blod till denna dryck, att vara skarp som ett tveeggat svärd.

– Vad finns kvar för mig, när du tar bort min röst? – frågade sirenen.

-Twoja piękna postaćodpowiedziała czarownicatwój powiewny chód i wymowne oczy, którymi możesz oczarować ludzkie serce. No i cóż, straciłaś odwagę? Wysuń języczek, obetnę ci go jako zapłatę, a wtedy dostaniesz mocny napój.

Niech się stanie – sa sjöjungfrun, och häxan satte kitteln, att göra en magisk drink.

– Renlighet är av största vikt – Hon sa, skura kitteln med slangar, som hon band i en boll; sedan gnuggade hon sig över bröstet, varifrån några droppar svart blod föll; para tworzyła najdziwniejsze postaci, tak że strach brał patrzeć.

Co chwila dorzucała czarownica coś nowego do kotła, och när vätskan kokade bra, det lät som en krokodil grät.

Äntligen var drinken klar, såg ut som det renaste vattnet.

Oto go masz! – powiedziała czarownica i obcięła jej język, i z tą chwilą mała syrenka straciła mowę, nie mogła ani śpiewać, inte heller tala.

Om polyperna ville fånga dig, gdy będziesz przechodziła przez mój las – sa häxan – wlej na nie jedną kroplę napoju, a wtedy ich ramiona i palce rozpadną się na tysięczne kawałki. – A małej syrenie nie było to wcale potrzebne, polyper som ser en genomskinlig drink, błyszczący w jej ręku jak świecąca gwiazda, cofały się przed nią przerażone. W ten sposób prędko przeszła przez las, przez bagno i przez rwące wiry. Widziała teraz zamek swojego ojca; światła w wielkiej sali tańca pogaszono, spali pewnie wszyscy, ale nie odważyła się tam pójść teraz, när hon var stum och när hon skulle överge dem vid samtalet. Hennes hjärta bröt av smärtan. Hon gled in i trädgården, zerwała z każdej grządki, która należała do jej sióstr, efter blomman, posłała ręką mnóstwo pocałunków w stronę zamku i wypłynęła na powierzchnię granatowej wody. Słońce jeszcze nie wzeszło, kiedy ujrzała zamek księcia i wdrapała się na wspaniałe, marmurowa schody. Księżyc świecił niezwykle jasno. Syrenka wypiła ostro palący napój i poczuła, jakby obosieczny miecz przeszył jej delikatne ciało, zemdlała i leżała jak martwa. Kiedy słońce rozbłysło nad wodą, ocknęła się i poczuła piekący ból, men framför henne var det vackert, den unge prinsen, wpatrywać się w nią swymi czarnymi jak węgiel oczyma tak, att hon måste ha tittat ner; då såg hon, że jej rybi ogon znikł i że miała najładniejsze, små vita ben, jakie tylko może mieć mała dziewczynka; ale była zupełnie naga i dlatego otuliła się swoimi długimi, gęstymi włosami. Książę spytał ją, kim jest i skąd się tu wzięła, lecz ona spojrzała na niego słodko, a jednocześnie żałośnie swymi ciemnoniebieskimi oczami, hon kunde inte prata. Sedan tog han hennes hand och ledde henne till slottet. Przy każdym kroku, jak jej to przepowiedziała czarownica, hon kände smärta, jakby chodziła po spiczastych szydłach i ostrych nożach, ale znosiła to chętnie; trzymając księcia za rękę stąpała tak lekko jak bańka mydlana, och han och alla andra beundrade hennes charmör, en bris promenad.

Ubrano ją w kosztowne suknie z jedwabiu i muślinu, na zamku była najpiękniejszą ze wszystkich, men hon var stum och kunde varken sjunga eller tala. Vackra slavar, klädd i siden och guld, wystąpiły przed księciem i jego królewskimi rodzicami; jedna z nich śpiewała piękniej od wszystkich innych, a książę uśmiechał się do niej i klaskał w ręce. Wtedy małej syrenie zrobiło się smutno, hon visste, że dawniej mogła śpiewać o wiele piękniej, och hon tänkte: “Men, om han visste, att jag gav min röst för alltid för detta, att kunna vara med honom!”

Niewolnice tańczyły pięknie, kołysząc się w takt cichej muzyki; wtedy syrena wzniosła w górę cudne białe ramiona, stanęła na palcach i popłynęła po posadzce; tańczyła tak, jak nikt dotychczas nie tańczył; przy każdym poruszeniu piękność jej była bardziej widoczna, och hennes ögon talade mer vältaligt till hjärtan än slavarnas sång. De var alla förtjusta, speciellt prinsen, som kallade henne hans lilla samlarobjekt, och hon fortsatte dansa, chociaż za każdym razem, kiedy jej noga dotykała ziemi, hon kände smärta, jakby stąpała po ostrych nożach.

Książę powiedział, że musi pozostać przy nim na zawsze, i pozwolił jej spać pod swoimi drzwiami na aksamitnych poduszkach. Kazał jej zrobić męskie ubranie, aby mu towarzyszyła w konnych wycieczkach.

De red genom doftande skogar, där gröna grenar slår mot sina axlar, och småfåglarna sjöng i lövens gröna. De besteg höga berg och även om hennes ömtåliga ben blödde kunde alla se det, śmiała się i biegała za nim aż tam, där molnen flödade under dem som flockar av fåglar som flög till varma länder.

Bara på natten i prinsens palats, kiedy inni spali, hon klev upp på en bred marmortrappa, hon kylde ner sina brinnande ben i det kalla havsvattnet och tänkte på sina, där nere i havet.

Pewnej nocy jej siostry trzymając się za ręce wynurzyły się z wody i śpiewały tak smutnie, mała syrena przesłała im ręką pozdrowienia, a one poznały ją i opowiedziały, jak bardzo ich wszystkich zasmuciła. Odtąd odwiedzały ją codziennie, a jednej nocy zobaczyła w dali starą babkę, która od wielu lat nie była ponad morzem, i króla mórz w koronie na głowie. De sträckte ut sina händer mot henne, ale nie odważyli się podpłynąć blisko lądu jak siostry. Z dnia na dzień książę coraz bardziej cenił małą syrenkę i pokochał ją tak, jak się kocha dobre, kära bebis, ale nie przychodziło mu wcale na myśl, aby uczynić z niej królową, a przecież musiała zostać jego żoną, aby zdobyć nieśmiertelną duszę, annars kommer han att bli sjöskum på dagen för hans bröllop…

“Älskar du mig inte mer än alla andra!” – sirenens ögon tycktes tala, när han tog henne i sin famn och kysste hennes vackra panna.

– Så, ty jesteś mi najdroższamówił książębo ty masz najlepsze serce ze wszystkich, ty jesteś mi najwierniejsza i jesteś podobna do jednej młodej dziewczyny, którą kiedyś widziałem, ale której pewnie już nigdy nie zobaczę. Byłem na tonącym statku, fale rzuciły mnie na brzeg, przed świątynię, gdzie wiele dziewcząt służyło Bogu; den yngsta hittade mig på stranden och räddade mitt liv, Jag såg henne bara två gånger, jest jedyną istotą, którą na tym świecie mógłbym pokochać, ale ty jesteś do niej podobna, ledwie że nie zacierasz jej obrazu w mojej duszy; ona jest poświęcona Bogu i dlatego jakaś dobra gwiazda zesłała mi ciebie, vi kommer aldrig lägga på.

“Men, Han vet inte, att jag räddade hans liv – tänkte sirenen – Jag bar honom över havet till skogen, där templet står, siedziałam okryta morską pianą i czekałam, aż przyjdą ludzie. Jag såg en vacker tjej, którą on kocha bardziej ode mnie. – I mała syrena westchnęła głęboko, gdyż płakać nie mogła. – Ta dziewczyna jest poświęcona Bogu, nigdy nie wróci do świata, nie spotkają się nigdy, a ja jestem przy nim, Jag ser honom varje dag, Jag ska ta hand om honom, Jag kommer att älska honom, Jag kommer att ägna mitt liv åt honom!”

Lecz oto rozeszła się wieść, att prinsen ska gifta sig med den vackra dottern till kungen i ett grannland, i dlatego tak wspaniale wyposażył swój statek. Det var sagt, att prinsen ska se kungens land i ett grannland, han skulle ta med sig det stora följet, men i själva verket skulle han, att träffa sin dotter. Sirenen skakade på huvudet och skrattade, hon kände till prinsens tankar mycket bättre än alla andra.

Muszę jechaćpowiedział do niej. – Mam zobaczyć piękną księżniczkę, moi rodzice tego pragną, men de kommer aldrig att tvinga mig, abym ją wprowadził do domu jako moją żonę; nie mogę jej kochać, bo nie jest podobna do pięknej dziewczyny ze świątyni, du är som; om jag skulle gifta mig, Jag föredrar dig, min du älskling, det finns inget fynd, med dina uttrycksfulla ögon. – I całował jej czerwone usta, bawił się jej długimi włosami i kładł swoją głowę na jej sercu, które marzyło o ludzkim szczęściu i nieśmiertelnej duszy.

– Du är trots allt inte rädd för vatten, min lilla stum – sa prinsen, när de stod på ett stort skepp, som körde dem till ett grannland; han berättade för henne om stormen och havets lugn, o dziwnych rybach w głębinach morza i o tym, co tam widzi nurek, a ona słysząc to uśmiechała się, wiedziała przecież lepiej niż ktokolwiek inny, jak wygląda dno morza.

W jasną księżycową noc, kiedy wszyscy spali na okręcie, nie wyłączając sternika stojącego przy sterze, syrena siedziała na dziobie statku i patrzyła w głąb. Wydawało jej się, att han kunde se genom vattnets klarhet sin fars slott, och på det högsta tornet stod en gammal mormor i silverkrona på huvudet och såg upp genom den forsande vattenströmmen, till botten av fartyget.

Sedan kom hennes systrar upp ur vattnet, de såg sorgset på henne och vred sina vita händer, a ona wychylała się do nich z uśmiechem i chciała im opowiedzieć, jak jej się dobrze wiedzie i jaka jest szczęśliwa, ale nadszedł chłopiec okrętowy, siostry zanurzyły się w wodę, a chłopiec był pewien, że biel, którą widział, to piana morska. Następnego ranka statek przypłynął do przystani wspaniałej stolicy sąsiedniego państwa.

Alla klockor ringde i kyrkorna, z wysokich wież grzmiały trąby, och soldaterna stod med flaggor fladdrande och bajonetter glänsande. Varje dag var det en annan helgdag. Balerna och festerna följde varandra, ale księżniczki wciąż jeszcze nie było, var sagt, że przebywała daleko od rodzinnego miasta, wychowała się bowiem w klasztorze i ćwiczyła się tam we wszelkich królewskich cnotach. Hon har äntligen kommit. Mała syrena bardzo pragnęła ją ujrzeć i musiała przyznać, że nigdy jeszcze nie widziała tak uroczej istoty. Płeć miała delikatną i piękną, och under långa mörka fransar log de mörkblå, uppriktiga ögon.

To jesteś ty – sa prinsen. – To ty mnie uratowałaś, kiedy leżałem jak martwy na brzegu. – I chwycił swoją zarumienioną narzeczoną w ramiona. – Men, jestem zbyt szczęśliwy! – sa han till sirenen. – Min hetaste dröm gick i uppfyllelse! Sanning, att du är nöjd med min lycka, för att du älskar mig mest av allt! – A mała syrena pocałowała go w rękę i myślała, że serce już jej pęka. Poranek po jego weselu będzie przecież dniem jej śmierci, omvandlingar till havsskum.

Wszystkie dzwony dzwoniły w kościołach, heroldowie jeździli po ulicach i obwieszczali zaślubiny. Na wszystkich ołtarzach płonęły srebrne lampy napełnione wonnym olejem, präster bar rökelsekar, a państwo młodzi trzymając się za ręce odebrali błogosławieństwo samego biskupa. Mała syrena ubrana w złoto i jedwabie niosła tren panny młodej, ale jej uszy nie słyszały uroczystej muzyki, jej oczy nie widziały świętej ceremonii; hon tänkte på sin dödsnatt, om lycka, som hon förlorade. Jeszcze tego samego wieczoru państwo młodzi weszli na pokład okrętu; kanonerna avlossades, alla banderoller viftade, a pośrodku stał królewski namiot ze złota i purpury, full av de vackraste kuddarna, tam miała spać młoda para w cichą, sval natt. Seglen blåste i vinden och fartyget seglade lätt och lugnt i det klara havet.

Gdy się ściemniło, zapalono kolorowe lampy i marynarze tańczyli wesołe tańce na pokładzie. Mała syrena przypomniała sobie chwilę, när hon först dök upp ur havet och såg samma glada högtid.

Och så dansade hon bland de andra, svävande lätt som en svala, Allt

de gormade om henne, för hon har aldrig dansat så vackert. För varje steg stack vassa knivar hennes ömtåliga fötter, ale nie czuła tego, o wiele boleśniej kłuło ją serce. Hon visste, att hon tillbringar den sista kvällen med den, dla którego porzuciła rodzinę i ojczyznę, oddała piękny głos i znosiła codziennie niezliczone męki, podczas gdy on nawet tego nie przeczuwał. Była to ostatnia noc, kiedy oddychała tym samym co on powietrzem; hon såg stjärnhimlen och det djupa havet; nu skulle den eviga natten komma över henne, utan tankar och utan drömmar, eftersom hon inte hade en odödlig själ och aldrig kunde få den igen. Och det var fröjd och fröjd på fartyget till sent på natten, sjöjungfrun dansade och skrattade och kände döden i sitt hjärta. Prinsen kysste sin vackra brud, a ona bawiła się jego czarnymi włosami i razem udali się na spoczynek do wspaniałego namiotu. Na statku zapanowała cisza i spokój; tylko sternik stał przy sterze; syrenka oparła się białymi dłońmi o poręcz statku i spoglądała na wschód, ku jutrzence; hon visste, że zabije ją pierwszy promień słońca. Wtedy ujrzała siostry wyłaniające się z morza, były blade jak ona, ich długie, piękne włosy nie powiewały już na wietrze, były obcięte.

Oddałyśmy je czarownicy, aby uratowała tej nocy twoje życie. Hon gav oss en kniv, oto jest! Kan du se, jaki jest ostry? Zanim wzejdzie słońce, musisz przebić nim serce księcia i kiedy gorąca krew opryska twoje nogi, kommer att växa till en svans, du kommer att bli en sjöjungfru igen och du kommer att kunna gå ner till vattnet, till oss, och leva tre hundra år, zanim nie zmienisz się w martwą, salt havsskum. Rusa, du eller han måste dö, innan solen går upp.

Vår gamla mormor är så orolig, att hennes vita hår föll av, precis som vår föll under häxans sax.

Zabij księcia i wracaj do domu. Rusa, ser du en röd strimma på himlen? Solen kommer upp om några minuter och då kommer du att dö! – De suckade djupt och störtade ner i vågorna. Mała syrena odsunęła purpurową zasłonę namiotu i ujrzała piękną pannę młodą śpiącą z głową wspartą na piersi księcia; schyliła się i pocałowała go w cudne czoło, spojrzała w niebo, gdzie coraz jaśniej świeciła jutrzenka, spojrzała na ostry nóż i znowu zwróciła oczy na księcia, który we śnie wymówił imię swojej oblubienicy, tylko ona żyła w jego myślach; nóż zadrżał w ręku syreny, odrzuciła go daleko w fale, które zabłysły czerwonym blaskiem; tam gdzie nóż upadł, wydawało się, że krople krwi wytryskują z wody. Ännu en gång såg hon sorgset på prinsen, a potem skoczyła ze statku do morza i czuła, hur hennes kropp förvandlas till skum.

Nu har solen gått upp över havet, promienie jego padały tak łagodnie, värma upp det dödliga kalla havsskummet, mała syrenka nie czuła wcale śmierci, ujrzała jasne słońce, a wysoko nad nią unosiły się tysiące pięknych, genomskinliga varelser. Genom dessa varelser kunde hon se skeppets vita segel och röda moln på himlen; dessa varelsers röster var en melodi, men så känslig, att inget mänskligt öra kunde höra henne, liksom inget jordiskt öga kunde se dem, utan vingar, med sin egen lätthet, de flöt i luften. Den lilla sjöjungfrun såg, att han har en kropp som dem, och steg högre och högre från skummet och uppåt.

– Vart är jag på väg? – hon frågade, och hennes röst lät som dessa underbara andars röst, Så underbart, att ingen jordisk musik kunde efterlikna honom.

– Till luftens dotter! – odpowiedziały tamte. – Syreny nie mają nieśmiertelnej duszy i nie mogą jej mieć, chyba że zdobędą miłość człowieka. Jej wieczne trwanie zależy od obcych mocy. Córy powietrza także nie mają wiecznej duszy, men genom goda gärningar kan de förtjäna det. Vi flyger till varma länder, där pesten dödar människor; tam niesiemy ożywczy chłód. Rozpylamy w powietrzu zapach kwiatów, koimy i leczymy. Kiedy przez trzysta lat dążyć będziemy do tego, att göra gott efter bästa förmåga, wtedy osiągniemy nieśmiertelność i będziemy brały udział w ludzkim wiecznym szczęściu. Stackars lilla sjöjungfru, du strävade av hela ditt hjärta mot samma mål som vi gjorde! Cierpiałaś tak jak my i wzniosłaś się do świata powietrznych duchów, a po trzystu latach możesz przez dobre uczynki zdobyć nieśmiertelną duszę. Mała syrena wzniosła ku Bożemu słonku białe ramiona i po raz pierwszy poczuła w oczach łzy. Liv och rörelse kom igen på fartyget, syrena widziała księcia wraz z jego piękną małżonką, jak szukał jej; spoglądali smętnie na pieniącą się wodę, jak gdyby wiedzieli, że syrenka rzuciła się na fale. Och hon kysste omärkligt bruden på pannan, uśmiechając się do księcia i wraz z innymi dziećmi powietrza wzniosła się ku górze, ku różowym obłokom szybującym w powietrzu.

– Om trehundra år kommer vi att stiga upp till Guds rike!

– Vi kan komma dit ännu tidigare! – viskade en av de utomjordiska varelserna. – Osynlig, dostajemy się do domów ludzi, gdzie są dzieci, i widok każdego dziecka sprawiającego swoim rodzicom radość i zasługującego na ich miłość skraca czas naszej próby. Barnet vet inte, när vi flyger över rummet, a gdy się uśmiechamy z radości, jaką nam sprawiło, Bóg odlicza nam jeden rok z trzystu lat; ale jeśli napotkamy niegrzeczne i złe dziecko, vi fäller sorgens tårar, och varje tår förlänger vår prövning en dag!